Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

38. edycja legendarnego Harcerskiego Rajdu "Szlakami Jędrusiów" z Wąchocka do Starachowic. Wędrowało dwieście osób. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Zlot jak co roku odbył się pod mogiłą "Junaka" i "Kokoszki" z oddziału Partyzanckiego "Jędrusie" w lesie tychowskim
Zlot jak co roku odbył się pod mogiłą "Junaka" i "Kokoszki" z oddziału Partyzanckiego "Jędrusie" w lesie tychowskim maestroucho.pl
Za nami 38. edycja Harcerskiego Rajdu "Szlakami Jędrusiów". Listopadowy rajd to tradycyjne spotkanie turystyczne w duchu wspomnień o bohaterach z partyzanckiego oddziału „Jędrusiów”. W tegorocznym zlocie rajdowym udział wzięło około 200 uczestników. Zobaczcie zdjęcia harcerzy w galerii.

38. edycja legendarnego Harcerskiego Rajdu "Szlakami Jędrusiów"

Rajd organizowany jest co roku przez 15 Grunwaldzką Drużynę Harcerską imienia Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” oraz Krąg Instruktorski „Komenduły” imienia „Junaka” i „Kokoszki” z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Starachowice.

- Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mieli do pokonania trasę z Wąchocka do Starachowic, gdzie po drodze rozwiązywali różne zadania przygotowane przez kadrę programową rajdu. Meta piątkowej wędrówki znajdowała się jak zawsze w gościnnych progach naszej ulubionej Szkoły Podstawowej numer 13 w Starachowicach. Wieczorem odbył się kominek, na którym patrole rajdowe przedstawiały zadanie przedrajdowe. Zadanie to polegało na wykonaniu pierwszej strony gazety „Odwet” wydawanej w czasie okupacji hitlerowskiej przez Oddział „Jedrusiów” – informują organizatorzy rajdu.

Tradycyjny zlot rajdu odbył się pod tychowską mogiłą. W uroczystym apelu przy mogile „Junaka” i „Kokoszki” oprócz patroli rajdowych wzięli udział zaproszeni goście w osobach komendanta hufca Związku Harcerstwa Polskiego Starachowice podharcmistrza Konrada Ćwika, wicestarosty powiatu starachowickiego Dariusza Dąbrowskiego, przedstawicieli Nadleśnictwa Starachowice oraz rodziny Jana Krali „Kokoszki”.

A TUTAJ relacja z tego wydarzenia okiem Badger - media & graphics

W trakcie uroczystości przewodnicząca kapituły „Oznaki Jędrusiowej” harcmistrz Małgorzata Ślaska wręczyła plakietki II stopnia „srebrne” następującym druhnom i druhom: harcmistrz Dorota Chyczewska, samarytanka Julia Bzymek, ćwik Maciej Jankowski, ćwik Jakub Lichtoń.

Po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy przy akompaniamencie pieśni partyzanckich druha harcmistrza Tadeusza Zwolińskiego ponad 200 uczestników zlotu udało się na posiłek przygotowany i serwowany przez druhów z KI ”Komenduły”.

- Wieczorem odbyło się świeczkowisko, na którym kustosz Grzegorz Bernaciak opowiadał nam o partyzantach oraz zaprezentował broń jakiej używali podczas swoich akcji. W niedzielę odbył się apel podsumowujący rajd , gdzie wręczono dyplomy i nagrody dla najlepszych patroli – opowiada Małgorzata Ślaska.

Turniej w UNO wygrała druhna Maja Turek z Drużyny Harcerskiej z Rzepina, a test wiedzy o Oddziale Partyzanckim „Jędrusie” wygrał druh Dawid Latała z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej imienia Emilii Plater z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Starachowice.

Wyniki współzawodnictwa na trasie przedstawiały się następująco :
I miejsce – patrol „ETM na ośce” z 15 Tomaszowska Drużyna Harcerska ”Dziewięć Sił” imienia rotmistrza Witolda Pileckiego oraz 16 Tomaszowska Drużyna Harcerzy Starszych „Rosa Venti” z Hufca ZHP Tomaszów Mazowiecki
II miejsce – patrol „sakwy Godności” z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej imienia Jędrusiów” z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Starachowice
III miejsce - patrol „Jestalegoniema” z 07 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Wataha” imienia majora Jana Piwnika „Ponurego” z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Ostrowiec Świętokrzyski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie