Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 lutego 1505 roku urodził się Mikołaj Rej. Ojciec Polskiej Literatury żył i mieszkał w Nagłowicach

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
4 lutego 1505 roku urodził się Mikołaj Rej. Ojciec Polskiej Literatury żył i mieszkał w Nagłowicach. Na zdjęciu: fragment popiersia znajdującego się przed budynkiem Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach.
4 lutego 1505 roku urodził się Mikołaj Rej. Ojciec Polskiej Literatury żył i mieszkał w Nagłowicach. Na zdjęciu: fragment popiersia znajdującego się przed budynkiem Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach. Dworek Mikołaja Reja
Ponad 500 lat temu - 4 lutego 1505 roku w Żurawnie koło Halicza w zachodniej Ukrainie, urodził się Mikołaj Rej - Ojciec Literatury Polskiej, poeta i prozaik renesansowy, tłumacz, a także polityk, teolog ewangelicki i poseł na Sejm. Mikołaj Rej, a w zasadzie Rey przez lata mieszkał i gospodarzył na ziemiach jędrzejowskich, w gminie Nagłowice. W Nagłowicach mieści się Dworek imienia naszego wieszcza. Tam mieści się wiele eksponatów i cennych rękopisów.

Dziś obchodzimy urodziny Mikołaja Reja – Ojca Literatury Polskiej. Z tego względu Dworek Mikołaja Reja na swojej stronie udostępnił galerię zdjęć miejsca, w którym urodził się wieszcz - w Żurawnie koło Halicza.

Miasteczko znajduje się w zachodniej Ukrainie, jest położone nad Dniestrem, w obwodzie lwowskim. W czasach kiedy żył Mikołaj Rej znajdowało się ono na terenie Rusi Czerwonej. To właśnie tam przyszedł na świat nasz wieszcz i tam zarządzał majątkiem po śmierci rodziców.

Urodził się w zamożnej rodzinie szlacheckiej jako syn wdowca, Stanisława, i Barbary Herburt (1480–1550, córka Piotra Herburta, wnuczka Jana Herburta z Odnowa, prawnuczka Frydrusza z Chlipel) – wdowy po dziedzicu Żurawińskim, która przedtem poślubiła około 1500 roku Balcera Dąbrowskiego. Jej synem z trzeciego małżeństwa, zawartego ze Stanisławem Reyem był późniejszy pisarz Mikołaj Rej. Rej był jednym z pierwszych poetów piszących w języku polskim. Ożenił się z Zofią Kościeniówną z Sędziszowa – siostrzenicą arcybiskupa lwowskiego Andrzeja Boryszewskiego, który kupił krewnym wiele dóbr ziemskich (1531). Miał ośmioro dzieci: Mikołaja, Krzysztofa, Andrzeja, Annę, Dorotę, Bogumiłę, Elżbietę, Barbarę.

Miano ojca literatury polskiej Mikołaj Rej zawdzięcza autorskiemu posłaniu zawartemu w zbiorze satyrycznych epigramatów Zwierzyniec (1562): "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".

Niezaprzeczalne są związki Mikołaja Reja z Nagłowicami i okolicą. Sam Dworek nie został wybudowany przez wieszcza, wiemy jednak, że bardzo dobrze na tych terenach gospodarzył - spławiał zboże, skupował ziemię, z zyskiem ją sprzedawał i nieźle zarządzał swoim dobytkiem, tak, że pod koniec życia był właścicielem kilku wsi.

W Dworku Mikołaja Reja mieści się muzeum, w którym znajdziemy między innymi wystawę reprodukcji przedstawiających życie i dorobek pisarski Mikołaja Reja. Na drzeworytach umieszczono fragmenty dzieł pisarza i zapisy z jego życiorysu. W gablotach znajdują się teksty w kopiach rękopisów takie jak "Zeznanie podatkowe" czy "List do sąsiada".

Choć nie był humanistą w naukowym rozumieniu tego słowa, zawdzięcza się mu upowszechnienie idei humanitas w polskiej kulturze. Pomimo znaczącego wkładu, jaki przypisuje się Mikołajowi Rejowi w rozważaniach na temat początków literatury narodowej, zdaniem wielu współczesnych badaczy pozostaje on twórcą wciąż niepoznanym. Większość obiegowych opinii na temat Reja w dalszym ciągu pochodzi z błędnego wizerunku „rubasznego, niewykształconego prostaka”, jaki przypisała mu tradycja.

Miejsce śmierci Mikołaja Reja dotychczas pozostaje nieznane, natomiast zachowane przesłanki źródłowe wskazują na zbór kalwiński w Okszy (od XIX wieku Oksa) jako miejsce pochówku pisarza.

Kolejne pokolenia rodziny Rej(y)ów

Warto przypomnieć, że w październiku 2019 roku w Nagłowicach miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W jednym miejscu, z okazji 450. rocznicy śmierci Mikołaja Reja, spotkali się jego potomkowie. Na ziemię nagłowicką przyjechało około 60 osób o nazwisku Rej lub Rey - wszyscy z rodu "tych" Rejów. Mieliśmy okazję relacjonować to wydarzenie i poznać niezwykłe historie z życia prapraprapra... wnuków Mikołaja Reja. Ród Reyów mieszka w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Jarosławiu i poza granicami naszego kraju między innymi: w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Zobaczcie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie