Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 sposobów na wysyp truskawek. Wolisz słodkie czy kwaskowate? Mamy sprawdzone metody

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Sezon na krajowe truskawki z gruntu uprawiane bez osłon zaczynają się zazwyczaj w czerwcu.
Sezon na krajowe truskawki z gruntu uprawiane bez osłon zaczynają się zazwyczaj w czerwcu. unsplash.com/Anton Darius
Doceń proste sposoby na wsparcie uprawy truskawek. Dadzą rewelacyjne efekty, jeśli po posadzeniu będziesz pamiętać o kilku zasadach. To nic trudnego, a przełoży się na lepsze zbiory z krzaczków. Zdradzimy, że chodzi m.in. o ściółkowanie i podlewanie. Koniecznie sprawdź, jak niebezpieczne może być niedopilnowanie tych praktyk w uprawie truskawek.

Spis treści

Nawet jeśli twoje sadzonki truskawek rosną na dobrze dobranym, słonecznym stanowisku i w żyznej glebie, to nie koniec pracy. Jeśli chcesz zebrać słodkie i dorodne owoce, zapewnij im doskonałe warunki. To prostsze, niż myślisz!

Ta banalna czynność w uprawie truskawek jest podstawą

W okresie suszy zarówno na polu, jak i w ogródku albo uprawie balkonowej ziemia w doniczkach może bardzo szybko przesychać. Podlewanie to wówczas konieczność, do której wystarczy konewka. W ogródku możesz zastosować nawadnianie kropelkowe, dzięki temu woda będzie trafiała precyzyjnie pod krzak, nie obleje liści, co może je narażać na choroby. Dzięki precyzji zużyjesz mniej wody.

Dlaczego podlewanie truskawek jest tak ważne?

„Truskawki należą do grupy najpłycej korzeniących się roślin sadowniczych, dlatego niedobór wilgoci w glebie ogranicza ich wzrost i plonowanie” - tłumaczą eksperci w Metodyce integrowanej produkcji truskawek, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Specjaliści wyjaśniają, że krzaki truskawek pobierają najwięcej wody od początku kwitnienia do końca zbioru owoców oraz po zbiorze owoców w sierpniu. Czym grozi susza w przypadku uprawy truskawek?

„Niedostatek wody w pierwszym okresie ogranicza wielkość i jakość plonu, a w drugim – zawiązywanie pąków kwiatowych. Susza wpływa też ujemnie na rozrastanie się roślin, co ma bezpośredni wpływ na ich plonowanie”, wylicza metodyka PIORiN.

Czym ściółkować truskawki? Jest kluczowe z 2 powodów

Ściółka, np. słoma ma 2 niezwykle ważne zadania w uprawie truskawek. Po pierwsze ma osłaniać glebę, żeby zbyt szybko nie wysychała. Dzięki temu truskawki będą w mniejszym stopniu narażone na przesuszenie, a w konsekwencji osłabienie i drobniejsze owoce.

Ściółki organiczne ograniczają udeptywanie gleby, wyrównują temperaturę i wilgotność gleby i w miarę mineralizacji dostarczają roślinom substancji p
Ściółki organiczne ograniczają udeptywanie gleby, wyrównują temperaturę i wilgotność gleby i w miarę mineralizacji dostarczają roślinom substancji pokarmowych. unsplash.com/Farsai Chaikulngamdee

Po drugie ściółka chroni owoce przed bezpośrednią stycznością z glebą. Truskawki będą czystsze, mniej narażone na gnicie w przypadku deszczowej pogody przez dłuższy czas. Ponadto ogranicza zachwaszczenie. Do ściółkowania możesz wykorzystać:

  • słomę zbożową lub rzepakową
  • trociny
  • siano
  • zrębki roślinne
  • korę drzewną.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów ściółkowanie wykonaj warstwą słomy o grubości 5-10 cm po przekwitnięciu około 80 proc. kwiatów truskawki.

Zanim rozłożysz między rzędami truskawek ściółki organiczne, które są bogate w celulozę (kora, trociny, zrębki, słoma pozostająca w glebie), pamiętaj o nawożeniu azotem. Według ekspertów dawka powinna być zwiększona o 1/3 w stosunku do nawożenia standardowego.

Osłaniaj kwitnące truskawki przed przymrozkami

Spadek temperatury poniżej zera może uszkodzić kwiat, z którego po zapyleniu ma powstać owoc. Jeśli środek kwiatka zrobi się czarny, szansa na owoc stracona. O krzaczki możesz jednak zawalczyć! Przed zapowiadanymi przymrozkami osłaniaj je letnią białą agrowłókniną i zdejmuj na dzień. W ciągu dnia muszą być odkryte, by owady miały szansę zapylić kwiaty.

Jest jeszcze jedna metoda ochrony kwitnących truskawek. W okresie występowania przymrozków praktykuje się deszczowanie roślin. Może zapobiegać uszkodzeniu kwiatów nawet przy spadku temperatury do -5 stopni Celsjusza.

Usuwaj chwasty i rozłogi

Truskawki wytwarzają rozłogi, które są nowymi roślinami. Regularnie usuwaj rozłogi, aby roślina macierzysta mogła całą energię przeznaczyć na produkcję owoców. Na większej i mniejszej plantacji pamiętaj też o usuwaniu chwastów. Zabierają krzeczkom wodę i substancje pokarmowe. Te wysokie będą również zacieniały truskawki, utrudniając im dojrzewanie.

Skoś liście truskawek, gdy przyjdzie na to pora

W ekologicznej uprawie truskawek zaleca się koszenie liści truskawek. Czemu ma służyć taki zabieg? Dzięki temu zmniejszysz ryzyko porażenia roślin przez choroby, m.in. białą i czerwoną plamistość liści, mączniaka prawdziwego truskawki. Po skoszeniu górnej części krzaczków łatwiejsze będzie również zwalczanie roztocza truskawkowca.

Kiedy skosić truskawki? Zalecany termin to najpóźniej 2 tygodnie po zakończonych zbiorach. Bardzo ważna jest wysokość koszenia liści:

  • młode rośliny kosi się na wysokości 3-5 cm nad powierzchnią gleby,
  • starsze nie niżej niż 5-7 cm, żeby nie uszkodzić wierzchołków roślin, na których powstają kwiaty.

Źródło: Metodyka integrowanej produkcji truskawek, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 5 sposobów na wysyp truskawek. Wolisz słodkie czy kwaskowate? Mamy sprawdzone metody - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie