Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat Cementowni Małogoszcz. Wyjątkowa gala jubileuszowa w Kielcach. Wystąpili: Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny i Adam Sztaba

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
50 lat Cementowni Małogoszcz. Wyjątkowa gala jubileuszowa w Kielcach. O dekadach pracy i podziękowaniu dla pracowników mówił Stanisław Sobczyk, wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce oraz dyrektora do spraw Przemysłowych.
50 lat Cementowni Małogoszcz. Wyjątkowa gala jubileuszowa w Kielcach. O dekadach pracy i podziękowaniu dla pracowników mówił Stanisław Sobczyk, wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce oraz dyrektora do spraw Przemysłowych. Mikołaj Opatowski / archiwum Cementowni Małogoszcz
W tym roku, jeden z największych i najprężniej działających zakładów w regionie świętokrzyskim - Cementownia Małogoszcz, obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji, w czwartek 11 styczna w Kieleckim Centrum Kultury w Kielcach, odbyła się wspaniała gala jubileuszowa, w której wzięło udział ponad 650 osób - prezesi, dyrektorzy, kierownicy, a przede wszystkim pracownicy firmy wraz z osobami towarzyszącymi. Przed publicznością wystąpiły znamienite gwiazdy polskiej estrady.

50 lat Cementowni Małogoszcz. Wyjątkowa gala jubileuszowa w Kielcach

Historia małogoskiego zakładu zaczyna się w 1971 roku, kiedy to zapadła decyzja o budowie cementowni. W 1974 roku cementownia zostaje uruchomiona. Powstała pierwsza linia pieca i wypał pierwszego klinkieru.

Pierwszy klinkier, wbrew podawanej dacie – 22 lipca 1974 roku, został wyprodukowany we wrześniu 1974 roku. Drugim kamieniem milowym dla firmy był rok 1995 - czyli zakup Cementowni Małogoszcz przez Lafarge. Kolejny ważny moment, to skupienie się na środowisku. Są to lata 2000-2001. Wtedy też zaczęto montaż filtrów technologicznych, odpylania pieców. Był to również czas, kiedy wprowadzono spalanie opon jako paliwa alternatywnego.

Kolejną dużą inwestycją, która pochłonęła blisko 150 milionów złotych, to inwestycja realizowana w latach 2008-2009, czyli budowa silosu na 120 tysięcy ton klinkieru. W tym była także budowa młyna cementu numer 5 oraz suszarni popiołów. Była to największa realizowana w cementowni Małogoszcz inwestycja od 1995 roku aż do 2021 roku.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

To właśnie wtedy - 16 września 2021 roku - w obecności zarządu Lafarge, przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli wykonawcy projektu i wielu innych gości, odbyło się uroczyste odczytanie i podpisanie Aktu Fundacyjnego, który razem z kamieniem węgielnym został symbolicznie wmurowany w specjalnie przygotowany betonowy cokół wykonany w laboratorium betonów działającym na terenie Cementowni Małogoszcz. To kamień węgielny pod budowę nowego, ekologicznego i nowoczesnego pieca do wypału klinkieru.

Dziś, kończąca się już budowa, robi ogromne wrażenie nie tylko na specjalistach w dziedzinie budownictwa i przemysłu cementowego, ale również na jej pracownikach, czy mieszkańcach miasta. W Małogoszczu powstaje jedna z najnowocześniejszych cementowni w Europie.

O historii zakładu, jego najważniejszych momentach, wielkich przemianach, modernizacjach, prywatyzacji i wielomilionowych inwestycjach, usłyszeli pracownicy i zaproszeni goście, podczas jubileuszowej gali 50-lecia istnienia Cementowni Małogoszcz, jaka w czwartkowy wieczór, 11 stycznia odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury w Kielcach.

- 50 lat to długi czas. To wspomnienia z każdej dekady: jak się cementownia rozwijała, jak się zmieniała stosownie do rozwoju i potrzeb rynku, jakie transformacje przechodziła od jednego systemu politycznego do drugiego. To duży okres czasu. Uważamy, że to pięć dekad sukcesu. Dziś żyjemy wspomnieniami, chcemy posłuchać muzyki z tych okresów. W wydarzeniu biorą udział pracownicy z osobami towarzyszącymi - to wyjście do nich, szacunek za te lata pracy. To przemysł ciężki, dlatego praca nie jest łatwa. To docenienie pracowników, którzy tę pracę u nas sobie chwalą. Cieszy nas to bardzo, że jesteśmy dobrym pracodawcą i dlatego jest ten koncert, aby podziękować pracownikom

- podkreślał w dniu gali Stanisław Sobczyk, wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce oraz dyrektor do spraw Przemysłowych.

Zobacz także:

Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia z zakładu, usłyszeć niezwykłe historie pracowników od lat związanych z małogoską cementownią, a także przenieść się w czas tamtych dekad dzięki niesamowitemu koncertowi, jaki dali zaproszeni na to wydarzenie artyści.

Podczas uroczystej gali wystąpili: Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny, Mateusz Ziółko, Katarzyna Moś, Patrycja Michalska, Paweł Okła, a przygrywała orkiestra pod batutą Adama Sztaby.

Zobaczcie zdjęcia z jubileuszu 50-lecia Cementowni Małogoszcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie