Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczna modernizacja Cementowni Małogoszcz. Wielki plac budowy i 140-metrowa konstrukcja. Z góry widać Kielce i Chęciny. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Gigantyczna inwestycja w Cementowni Małogoszcz jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Od miesięcy, na terenie zakładu trwa - na niespotykaną dotąd skalę - modernizacja, która sprawi, że będzie to jedna z najnowocześniejszych, ekologicznych i wydajnych cementowni w Europie, ale i na świecie. Każdego dnia na placu budowy pracuje około 620 osób. Wielu z nich to pracownicy z Chin, ale także ze wschodu i zachodu Europy. Jak zapewnia wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce, Stanisław Sobczyk: - Jesteśmy już blisko, coraz bliżej.

Modernizacja Cementowni Małogoszcz to obecnie największe przedsięwzięcie inwestycyjne w Świętokrzyskiem

Blisko dwa lata temu ruszyła jedna z największych inwestycji w regionie świętokrzyskim - gruntowna modernizacja Cementowni Małogoszcz. Warta około 1 miliarda złotych inwestycja sprawi, że będzie to jeden z najnowocześniejszych, ekologicznych i wydajnych zakładów cementowych w Europie, a na pewno najnowocześniejsza cementownia w Polsce.

16 września 2021 roku na terenie zakładu uroczyście wmurowano kamień węgielny, a także odczytano i podpisano Akt Fundacyjny, które symbolicznie rozpoczęły budowę nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru. Wcześniej, przez kilka miesięcy na terenie zakładu trwały intensywne prace przygotowawcze i rozbiórkowe pod budowę nowych obiektów.

Tak o tym historycznym momencie pisaliśmy na naszych łamach:

Przypomnijmy, że na terenie Cementowni Małogoszcz powstaną: jeden nowoczesny piec obrotowy do wypału klinkieru o wydajności około 4 tysięcy ton na dobę, efektywniejsza instalacja paliw alternatywnych, magazyny surowców oraz terminale rozładunkowe - hale zostaną zadaszone i szczelnie zamknięte, a więc wszystkie etapy produkcji odbywać się będą "pod dachem".

Od ostatniej wizyty "Echa Dnia" na terenie Cementowni Małogoszcz minęło blisko 9 miesięcy. Wówczas realizacja projektu była na etapie około 40% zaawansowania. Do końca zbliżały się prace ziemne. Rozpoczął się montaż konstrukcji stalowych oraz urządzeń. Ponadto, zakończył się montaż elementów na 28 metrze wymiennika ciepła. Na placu budowy pracowało około 300 osób dziennie.

O tym przeczytasz więcej tutaj:

Od tamtej chwili na placu budowy wiele się zmieniło. Konstrukcja "poszybowała" w górę, a w kilku miejscach pojawiły się ogromne konstrukcje i hale na surowce. Wszystkie instalacje elektryczne i światłowody "wyciągnięto" na zewnątrz, a liczba pracowników podwoiła się.

Zobaczcie zdjęcia:

O szczegółach inwestycji i postępach prac mówi Stanisław Sobczyk, wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce oraz dyrektor do spraw Przemysłowych.

- Jesteśmy już blisko. Coraz bliżej. Myślę, że już na Sylwestra 2023 pierwszy klinkier popłynie z nowego pieca. Takie mamy ambicje, taki mamy cel - podkreślił na wstępie wiceprezes Stanisław Sobczyk i dodał: - Jeżeli chodzi o część konstrukcyjną, część instalacji sprzętu technicznego to mogę powiedzieć, że mamy już 90 procent zaawansowania.

Więcej pracy pozostało przy instalacjach elektrycznych i podłączaniu urządzeń.

- Tu także intensyfikujemy prace. Rozkładamy aż 700 tysięcy kabli, ale większość już jest za nami.

Z Cementowni Małogoszcz widać zamek w Chęcinach, a nawet komin Elektrociepłowni w Kielcach!
Podczas pobytu na terenie Cementowni Małogoszcz, redaktorzy "Echa Dnia" mieli okazję wjechać na 105 metr - ostatnią podłogę - budowanego w zakładzie wymiennika ciepła. Z całą pewnością, to miejsce mogłoby służyć jako jeden z najciekawszych punktów widokowych naszego regionu. Okazuje się, że można stąd dojrzeć wieże Zamku Królewskiego w Chęcinach, a nawet komin Elektrociepłowni w Kielcach. Rozpościerający się wokół krajobraz jest naprawdę wyjątkowy.

- Znajdujemy się na ostatniej "podłodze" wieży wymiennika, która w całości będzie miała ponad 140 metrów wysokości. To ostatnia platforma gdzie można dojechać windą i można się poruszać bez dodatkowych zabezpieczeń, tylko w normalnych, stosowanych każdego dnia, środkach ochrony osobistej

- podkreślił prezes.

Świętowanie zakończenia ważnego etapu budowy zgodnie z chińską numerologią i tradycją
Dotarcie na 105 metr przez budowniczych, stanowił bardzo ważny etap w realizacji całego projektu. W związku z montażem najwyższego stalowego elementu cementowni zawieszony został wieniec symbolizujący zakończenie tego ważnego etapu.

- Świętowanie montażu ostatniego piętra wieży wymiennika ciepła odbyło się o szczególnej porze – w dniu 3 lipca o godzinie 10:58. Według tradycji i numerologii chińskiej ten dzień i godzina oznaczają szczęście i bogactwo. Oczywiście, jest to dla nas symboliczny moment, gdyż przed nami jeszcze kilka miesięcy wytężonej pracy, abyśmy mogli bezpiecznie doprowadzić budowę do końca

– mówił Krzysztof Byczyński, Dyrektor Projektu Modernizacji Cementowni Małogoszcz.

Podczas uroczystości do kierownictwa budowy dołączyli wiceprezes Zarządu, Stanisław Sobczyk oraz Dyrektor Finansowy Dawid Robak. Nie zabrakło również pracowników i przedstawicieli głównego wykonawcy, firmy Nanjing Kisen International Engineering.

Świętowanie montażu ostatniego piętra wieży wymiennika ciepła odbyło się o szczególnej porze – w dniu 3 lipca o godzinie 10:58. Według tradycji i numerologii
Świętowanie montażu ostatniego piętra wieży wymiennika ciepła odbyło się o szczególnej porze – w dniu 3 lipca o godzinie 10:58. Według tradycji i numerologii chińskiej ten dzień i godzina oznaczają szczęście i bogactwo. Z te okazji przygotowano też wyjątkowy wianek. archiwum Cementowni Małogoszcz

Po to, by wybudować tak ogromną i wysoką konstrukcję, na placu budowy przez dłuższy czas pracowało kilka dźwigów budowlanych - potocznie zwanych żurawiami. Najwyższy, który wciąż jest w użyciu, poszczególne elementy konstrukcji wciąga na wysokość nawet 140-150 metrów. Najcięższy, podawany przez żuraw wieżowy element technologiczny, ważył 29 ton! Co ciekawe, do połączenia kolejnych elementów konstrukcji użyto 1 milion 100 tysięcy śrub.

Kilkaset pracowników na placu budowy
Oprócz mocno zaawansowanych prac budowlanych, na terenie zakładu trwają intensywne przygotowania do uruchomienia nowego pieca. Z tego względu, inżynierowie z Chin, Niemiec, Francji oraz Polski, testują urządzenia pod względem technicznym.

- Całe sterowanie instalacją jest w trakcie programowania. Poza centralną sterownią odbywają się testy. Ta zaś jest w budowie. Jeżeli te testy zakończymy - a planujemy je zakończyć do końca tego miesiąca, to wszystkie serwery, sterownie uzbroimy już w miejscu docelowym - przyznał wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce, Stanisław Sobczyk.

Obszar, na którym odbywają się prace związane z modernizacją Cementowni Małogoszcz, jest ogromny. Nic więc dziwnego, że na placu budowy, każdego dnia pracuje mnóstwo osób.

- Średnio dobowo na placu budowy mamy 620 osób. Są to firmy i lokalne, krajowe, ale również obcokrajowcy, nie tylko z Chin, bowiem wspieramy się też pracownikami z krajów wschodnich, ponieważ dzisiaj tej siły roboczej - szczególnie na budowach - nam brakuje - zauważył prezes.

Technologie z całego świata
Do budowy tej gigantycznej instalacji użyto technologii z całego świata: z firm europejskich pochodzi młyn pionowy surowca, chłodnik, a także główne zasilanie. - I oczywiście całe sterowanie wyprodukowała firma, z którą współpracujemy od lat. Takie sterowanie mamy zainstalowane we wszystkich naszych zakładach na świecie.

To także technologie XXI wieku.

- Po to jest ta inwestycja żeby być zakładem przyjaznym dla mieszkańców, żeby być zakładem niskoemisyjnym. Przypomnę, że emisje dwutlenku węgla będą niższe o 20 procent, a zużycie energii o 1/3 niższe. Mało tego - co stanowi ewenement w skali kraju - my sami będziemy produkować do 5 megawatów energii elektrycznej. Nazywa się to Waste heat recovery system, czyli system gdzie będziemy produkować prąd dla zakładu z traconego ciepła. To pierwsza cementownia w Polsce, która będzie posiadać taki system

- przyznał na koniec wiceprezes Stanisław Sobczyk.

Modernizacja Cementowni Małogoszcz to największa inwestycja w regionie świętokrzyskim od lat. Jej koszt to około 1 miliard złotych.

Zobaczcie zdjęcia i wideo z placu budowy tego ogromnego przedsięwzięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie