Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat Politechniki Świętokrzyskiej. Poznaj niesamowitą historię uczelni

Redakcja
Pierwsza siedziba uczelni, wówczas Kielecko-Radomskiej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej, przy ulicy Kościuszki w Kielcach, w latach 1965-1967.
Pierwsza siedziba uczelni, wówczas Kielecko-Radomskiej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej, przy ulicy Kościuszki w Kielcach, w latach 1965-1967. archiwum
Jedyna w regionie, publiczna wyższa szkoła techniczna od pięciu dekad kształci studentów, choć jej korzenie sięgają dalej.
Rok 1972 - porządkowanie w czynie społecznym kampusu Kielecko-Radomskiej WSI przy ulicy 1000-lecia Państwa Polskiego w Kielcach.
Rok 1972 - porządkowanie w czynie społecznym kampusu Kielecko-Radomskiej WSI przy ulicy 1000-lecia Państwa Polskiego w Kielcach. archiwum

Rok 1972 - porządkowanie w czynie społecznym kampusu Kielecko-Radomskiej WSI przy ulicy 1000-lecia Państwa Polskiego w Kielcach.
(fot. archiwum)

3 czerwca 2015 roku przypada 50. jubileusz powstania Politechniki Świętokrzyskiej - jedynej w regionie publicznej wyższej szkoły technicznej. Uczelni, która kontynuuje tradycję pierwszej wyższej uczelni technicznej powstałej na ziemiach polskich - Szkoły Akademiczno-Górniczej założonej w 1816 roku przez Stanisława Staszica. Uczelnia ta, działająca przez 10 lat, zdążyła wypromować 42 inżynierów.

Byli to wybitni specjaliści niezwykle potrzebni dla powstającego wówczas Staropolskiego Okręgu Przemysłowego będącego istotnym symbolem początku rewolucji naukowo-przemysłowej, która również miała miejsce na terenach Rzeczypospolitej zagarniętych przez zaborców. Szkoła ta została przeniesiona głównie do Warszawy, tworząc trwałe więzy pod obecnie działającą Politechnikę Warszawską, a także do Krakowa w zakresie idei rozwoju wyższego szkolnictwa technicznego. Stąd Akademia Górniczo-Hutnicza imienia Stanisława Staszica działająca ponad 100 lat czerpie tradycje i sięga do korzeni staszicowskich kieleckiej uczelni.

Kampus poza miastem

Po wielu latach w drugiej połowie XX wieku wróciła do regionu idea uruchomienia szkolnictwa wyższego. Początki tej koncepcji "przybyły" z pobliskiego Krakowa, gdyż na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku został zorganizowany w Kielcach punkt konsultacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej, których nauczyciele akademiccy na czele z profesorem Zbigniewem Engelem, doktorem honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej, włączyli się w proces tworzenia w Kielcach samodzielnej uczelni technicznej. Efektem tej działalności było utworzenie 3 czerwca 1965 roku Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej oraz opracowanie koncepcji i przygotowanie dokumentacji na budowę kampusu uczelni na terenach wówczas poza centrum miasta.

Kadrę akademicką tworzyli głównie pracownicy naukowo-dydaktyczni z Krakowa na czele z profesorem Bronisławem Ślusarczykiem - pierwszym rektorem uczelni - i docentem Zdzisławem Trylskim, a także nauczyciele średnich szkół technicznych z Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy "szybko" zdobyli kwalifikacje akademickie, budując trwałe podstawy dydaktyczne nowej uczelni.

Historia i tradycja

Drugim etapem rozwoju był napływ nauczycieli akademickich wywodzących się głównie z Politechniki Warszawskiej na czele z profesorem Henrykiem Frąckiewiczem, drugim rektorem uczelni, a także profesorem Janem Osieckim, doktorem honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej. Efektem tej "nowej fali" było utworzenie studiów magisterskich, zdobycie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych oraz nadanie uczelni w 1974 roku nowej nazwy Politechnika Świętokrzyska - nazwy, która do dzisiaj jest trwałym symbolem związku uczelni z regionem, jego historią i tradycją sięgającą początku chrześcijaństwa w Polsce związanych z umiejscowieniem Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Dziś - ranga i prestiż

Osiągnięcia Politechniki Świętokrzyskiej pozwalają stwierdzić, że w roku Jubileuszu pięćdziesięciu lat działalności uczelnia osiągnęła wysoką rangę i prestiż w regionie, kraju, a nawet za granicą. Do tych osiągnięć należy zaliczyć między innymi:

- okazały, 22-hektarowy kampus zlokalizowany w centrum miasta, posiadający wszystkie obiekty i urządzenia całkowicie wyremontowane i nowo wybudowane;
- 5 wydziałów, które posiadają łącznie siedem uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych i trzy uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego;
- 10 tysięcy studentów studiujących w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym;
- 73 laboratoria na światowym poziomie, wyposażone w nowoczesne urządzenia pomiarowe i produkcyjne;
- unikatowe kształcenie studentów w rzadko spotykanych specjalnościach inżynierskich: technologie laserowe i plazmowe, technika uzbrojenia, konserwacja obiektów zabytkowych, transport w oparciu o mobilne laboratoria, architektura w ścisłym powiązaniu z potrzebami regionu (praktyki inwentaryzacyjne obiektów zabytkowych, plenery malarskie, opracowania koncepcji architektonicznych przyszłych regionalnych inwestycji), wzornictwo przemysłowe w ujęciu inżynierskim;
- kształcenie studentów na osiemnastu kierunkach studiów obejmujących cały obszar wiedzy technicznej, potrzebnych dla osiągnięcia rozwoju i postępu cywilizacyjnego;
- wysoka pozycja w regionie poprzez udział w wielu inicjatywach województwa świętokrzyskiego, szeroka doskonała współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi;
- aktywna działalność w zakresie kultury poprzez organizację wielu imprez kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim, a także w obszarze sport - AZS Politechnika Świętokrzyska jest jednym klubem sportowym posiadającym 15 sekcji, z czego trzy mają zespoły w ligach państwowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie