Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

50 Turniej Recytatorski imienia Leopolda Staffa w Skarżysku. Znamy laureatów

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Filip Krzysiek z Kielc i Ewelina Rzepecka z Łodzi - laureaci Gałązki Wikliny i Super Gałązki Wikliny w 50 Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim imienia Leopolda Staffa w Skarżysku - Kamiennej.
Filip Krzysiek z Kielc i Ewelina Rzepecka z Łodzi - laureaci Gałązki Wikliny i Super Gałązki Wikliny w 50 Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim imienia Leopolda Staffa w Skarżysku - Kamiennej. Mateusz Bolechowski
W niedzielę 3 grudnia w Skarżysku - Kamiennej zakończył się jubileuszowy, 50 Ogólnopolski Turniej Recytatorski imienia Leopolda Staffa "O Gałązkę Wikliny". W prestiżowym konkursie wzięli udział najlepsi recytatorzy, świetnie wypadli artyści z naszego regionu. Rekordowa była pula nagród - ich łączna wartość to 30 tysięcy złotych.

50 Turniej Recytatorski imienia Leopolda Staffa w Skarżysku

W niedzielę 3 grudnia, w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej zakończył się jubileuszowy, 50 Ogólnopolski Turniej Recytatorski imienia Leopolda Staffa "O Gałązkę Wikliny". To jedna z najważniejszych imprez tego typu w Polsce, zarówno ze względu na jego "staż", jak i poziom konkursu. W środowisku recytatorów zdobycie Grand Prix, czyli Gałązki Wikliny uznawane jest za wyjątkowo cenną nagrodę. Już samo zakwalifikowanie się na "Staffa" nobilituje. Nic więc dziwnego, że do Skarżyska przyjeżdżają artyści z całej Polski. Przesłuchania konkursowe trwały od piątku a każdy z występów był po jego zakończeniu publicznie omawiany przez jurorów; Katarzynę Flader-Rzeszowską, Konrada Dworakowskiego i Andrzeja Głowackiego, który z turniejem związany jest od kilku dekad. 37 uczestników rywalizowało w trzech kategoriach; poezji śpiewanej, recytacji i "wywiedzionego ze słowa". W sobotę odbył się też jubileuszowy konkurs, w którym wystąpili laureaci z poprzednich lat. W niedzielę 3 grudnia w samo południe rozpoczął się koncert galowy, reżyserowany przez Mateusza Nowaka. Zrobił na licznej publiczności świetne wrażenie. Po jego zakończeniu prowadząca, Monika Kowalczyk - Kogut podziękowała sponsorom (byli nimi Prezydent Skarżyska-Kamiennej, PGE Dystrybucja S.A. oddział w Skarżysku -Kamiennej, Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie oddział w Skarżysku, Hotel Promień, firma Libra, Piekarnia Jubilatka, firma Uninet oraz anonimowi sponsorzy). Było za co dziękować, bo pula nagród w 50 edycji konkursu staffowskiego okazała się rekordowa, wyniosła 30 tysięcy złotych! Nastepnie przyszedł czas na ogłoszenie laureatów. Nagrody wręczali wiceprezydent Skarżyska - Kamiennej Krzysztof Myszka, Katarzyna Bilska z Zarządu Powiatu i Grażyna Majewska, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

W turnieju recytatorskim Grand Prix, Gałązkę Wilkny zdobył Filip Krzysiek z Kielc (nagroda 2500 złotych).
Laureatami zostali także:

 1. Joanna Wypiórkiewicz z Lublina (2000 zł.)
 2. Maciej Adrian ze Skarżyska-Kamiennej (1800zł.) i Radosław Janik z Runowa (1800 zł.)
 3. Lajsan Kalmietiewa z Suchedniowa (1200 zł.) i Jarosław Zoń z Mszany Dolnej (1200 zł.)

Wyróżnienia otrzymali:

 • Teresa Kupracz z Włodawy (800 zł. i bon 200 zł.)
 • Iwona Wąsowska z Suchedniowa (800 zł. i bon 200 zł.)
 • Patryk Pawelec z Warszawy (800 zł. i bon 200 zł.)
 • Anna Zaczek z Suchedniowa (800 zł. i bon 200 zł.)

Nagrodę za najlepszą interpretację utworu Leopolda Staffa przyznano Filipowi Krzyśkowi z Kielc (1000 zł.)

W kategorii poezji śpiewanej

 • I nagroda – Jolanta Kula z Warszawy (2500 zł.)
 • wyróżnienie – Monika Adamiec z Rzeszowa (2000 zł.)

W kategorii „wywiedzione ze słowa” laureatami zostali:

 1. Michał Zamilski z Frankfurtu nad Menem (2500 zł.)
 2. Zuzanna Ślusarczyk z Opola (1800 zł. i bon 200zł.)
 3. Bartosz Piechota z Dębicy (1500 zł.)

Nagrodę specjalną, Super Gałązkę Wikliny i 4 000 złotych jury przyznało Ewelinie Rzepeckiej z Łodzi.

Były również nagrody dodatkowe:

 • „Wrócisz Tu” otrzymali Tadeusz Kmiecik z Tychów i Iga Sienkiewicz z Brzezin
 • Nagrodę instruktorską „Drożdże” - Oliwia Sadłos
 • Specjalną nagrodę „Kosz obfitości” – Jagoda Juchniewicz

W trakcie uroczystego zakończenia przypomniano wieloletnich koordynatorów konkursów, Zofię Madziar, Jadwigę Sikorę, Halinę Brzezińską, Urszulę Bilską i Jagodę Juchniewicz, "dobrego ducha" turnieju. Podziękowano również instruktorom teatralnym; Elżbiecie Banach, Urszuli Bilskiej, Barbarze Turek, Małgorzacie Skuzie, Jagodzie Juchniewicz i Tadeuszowi Nowakowi. Wiceprezydent Krzysztof Myszka zapowiedział, że za rok odbędzie się 51 edycja konkursu.

Bardzo się cieszę ze zdobycia Super Gałązki Wikliny. Recytowałam teksty Jarosława Jakubowskiego. Turniej w Skarżysku - Kamiennej jest od lat bardzo dobrze rozpoznawalny i uwielbiany. Organizatorzy zawsze wkładają w jego przygotowanie dużo serca

- powiedziała Ewelina Rzepecka. Co ciekawe, zdobywczyni Grand Grand Prix z zawodu jest fizykiem, a pracuje w międzynarodowej korporacji jako finansistka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertu galowego i rozdania nagród 50 Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego imienia Leopolda Staffa w Skarżysku - Kamiennej.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie