Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

51 lat gminy Masłów. Uważana jest za jedną z najstarszych osad w regionie świętokrzyskim

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Lotnisko w Masłowie, lata 30. XX wieku
Lotnisko w Masłowie, lata 30. XX wieku NAC
1 stycznia 1973 roku, decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach z grudnia 1972 roku, zdecydowano o utworzeniu gminy Masłów.

W skład utworzonej gminy weszły obszary sołectw: Barcza, Brzezinki, Ciekoty, Dąbrowa, Wiśniówka, Masłów Drugi (w ramach obszaru którego wydzielone zostało sołectwo Dolina Marczakowa), Masłów Pierwszy, Mąchocice Kapitulne, Mąchocice-Scholasteria i Wola Kopcowa.

Masłów od… Masła

Według powszechnie podawanych informacji po raz pierwszy nazwa Masłów pojawiła się w 1573 roku. Pochodzi ona od staropolskiego słowa Masło. Według historyków czyni to ją jedną z najstarszych osad w województwie świętokrzyskim.
W wydanym w XIX wieku Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego można odnaleźć następującą informację o Masłowie:

[…]leży milę od Kielc przy drodze bitej kielecko-radomskiej. Posiada szkołę początkową i urząd gminy. W 1827 roku należała do dóbr rządowych górniczych ekonomii Kielce; miała 47 domów i 819 mieszkańców

Na stronie urzędu gminy możemy przeczytać o interesującym wydarzeniu w historii Masłowa.

Gmina Masłów posiada bardzo bogatą historię […]. Wiele radosnych oraz smutnych chwil zapisało się na jej kartach, jak choćby uwidoczniony na tablicy napis zmarłej w 1653 roku Katarzyny Jórkiewiczównej znajdujący się przy dzisiejszym Kościele w Masłowie: „Smutni rodzice na znak miłości zimnym marmurem nakryli kości”. Fakt ten wskazuje na to, że niegdyś, w XVII wieku istniała na terenie gminy kaplica wraz z cmentarzem

Pierwsze lotnisko w regionie

Ta malownicza miejscowość położona u stóp Gór Świętokrzyskich kojarzona jest obecnie głównie z lotniskiem.

W dniu 27 czerwca (w niedzielę) [1937 roku]. Kielce i całe województwo kieleckie będzie tu święcić swój wielki dzień […]. Kielce stają się ważnym punktem na mapach lotniczych świata, staną się ważnym ośrodkiem ruchu turystycznego […]. Czyż to nie skusi nas byśmy wyjazd na urlop odłożyli do 27 czerwca

– informowała o otwarciu lotniska w Masłowie „Gazeta Kielecka”.

W dniach 10-23 lipca 1938 roku w Masłowie odbyła się najważniejsza impreza lotnicza w przedwojennej historii województwa kieleckiego, a zarazem ostatnia tego typu w II Rzeczypospolitej – VI Krajowe Zawody Szybowcowe.

3 września 1939 roku, atak Luftwaffe spowodował zniszczenie 9 samolotów, choć zabudowania lotniska pozostały nienaruszone. 10 września 1939 roku z Masłowa odleciał samolot Adolfa Hitlera, który odbywając podróż inspekcyjną wojsk odwiedził Kielce. 9 sierpnia 1944 roku wobec ofensywy wojsk Armii Czerwonej, Niemcy zaminowali zabudowania lotniska.

Po zakończeniu II wojny światowej, 28 września 1945 roku powołano do życia aeroklub kielecki. Prezesem został zasłużony dla kieleckiego lotnictwa Otmar Kwieciński, a honorowo wojewoda Eugeniusz Wiślicz-Iwańczyk. Aeroklub oraz powołany 12 kwietnia 1947 roku Kielecki Okręg Wojewódzki Ligi Lotniczej podjęły starania o pełną odbudowę infrastruktury podkieleckiego lotniska.

We wrześniu 1947 roku w Masłowie odbyły się pierwsze powojenne pokazy lotnicze, a w październiku I Okręgowe Zawody Szybowcowe Juniorów. W 1948 roku zakończono budowę nowego hangaru. W okresie powojennym przy Aeroklubie Kieleckim działalność prowadziły także sekcja szybowcowa, modelarska, lotniowa i spadochronowa.

Z lotniskiem w Masłowie związany jest herb gminy (powstały w 1991 roku). W górnym polu znajduje się duże „M”, koloru czarnego na niebieskim tle, nawiązujące do nazwy gminy. Przy tej literze zlokalizowane zostały białe skrzydła – symbolizujące Aeroklub Kielecki, którego lotnisko znajduje się na terenie gminy.

Diabeł i jego kamień

W okolicy Masłowa znajduje się co najmniej kilka interesujących miejsc pod względem turystycznym i historycznym. Zwiedzając tamte okolice warto zwrócić uwagę na Diabelski Kamień. Zbudowany jest z piaskowców kwarcytowych. Został objęty ochroną w 1954 roku. Według jednej z legend:
„Pewnej nocy ogromny kamień miał zostać zrzucony przez Diabła na klasztor świętokrzyski. Kiedy Diabeł był nad Klonówką, w sąsiednich Mąchocicach zapiał kogut, zwiastując świt. Szatan stracił więc swoją moc i upuścił ciężki kamień, który wbił się w szczyt gór. Do dziś można dostrzec na skale ślady czarcich pazurów”.

Inna podaje, że jeden z diabłów zabrał z piekła gorący głaz, aby ogrzać nim ukochaną czarownicę. Lecąc nad Klonówką usłyszał bicie dzwonów kościoła stojącego na szczycie góry. Uciekając wypuścił kamień, który upadł na świątynię. Pod nim mają się znajdować ruiny wspomnianego obiektu sakralnego.

Kościół, zalew i… cmentarz choleryczny

Nie można także zapomnieć o kościele w Masłowie. Powstał on w dwudziestoleciu międzywojennym. Ma on nawiązywać do neogotyckich budowli sakralnych. Zdobi go między innymi droga krzyżowa wykonana przez znanego polskiego rzeźbiarza Józefa Gosławskiego. Kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego został wyjątkowo oświetlony. W 2003 roku gmina Masłów otrzymała tytuł „Najlepiej oświetlonej Gminy 2003 roku” za efekt iluminacji świątyni.

W Woli Kopcowej stoi drewniana kaplica, która powstała w XIX wieku. Zastąpiła ona kościółek z XVIII wieku. Piotr Olszewski podaje, że istnieją różne doniesienia odnoszące się do powstania obecnej kaplicy. Pierwsza - wywodząca się z miejscowej tradycji głosi, że kaplica trafiła tu przeniesiona około połowy XIX stulecia z tak zwanej Kopcówki koło Cedzyny. Druga, że obiekt powstał z inicjatywy księdza kanonika Józefa Ćwiklińskiego z kieleckiej katedry, dzięki któremu kilka takich kaplic powstało w podkieleckich wsiach.

Bez wątpienia godnym uwagi pozostaje powstały pod koniec XIX wieku cmentarz choleryczny. Pochowano tam do kilkuset osób, które zmarły wskutek epidemii cholery. Miejsce masowego grobu upamiętnia postawiony krzyż. Niezmiennym zainteresowaniem turystów z całego regionu cieszy się zalew w Cedzynie. Warto dodać również, że na zachód od tej miejscowości funkcjonuje, oddana do użytku w 1978 roku, największa nekropolia w województwie świętokrzyskim

Figurka z XVIII wieku i „Szklany Dom”

Na terenie gminy znajdziemy również jeszcze kilka ciekawych miejsc i obiektów pochodzących sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat. Zostały one wpisane na listę zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wśród nich są między innymi: Park Podworski w Ciekotach z XIX wieku, kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej wraz z otoczeniem w granicach muru w Domaszowicach z końca XIX wieku, góra Radostowa, cmentarz parafialny rzymsko-katolicki stary w Brzezinkach z XIX wieku, młyn elektryczny w Masłowie Pierwszym z początków XX wieku, administracja kamieniołomów-budynek administracyjno-socjalny (dawna szkoła) w Wiśniówce z lat 1934-1936, osiedle robotnicze (38 domów drewnianych) w Wiśniówce z lat 1934-1936, czy figurka świętego Jana Nepomucena w Woli Kopcowej z 1774 roku.

W Ciekotach znajdziemy jeszcze jedno atrakcyjne pod względem historyczno-turystycznym miejsce. Jest nim Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego. Przez lata istniał tam dworek (powstał w 1753 roku, jednak spłonął w XX wieku), w którym mieszkał jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii Polski. Rodzina Żeromskich spędziła tam 12 lat. Odtworzono go w 2010 roku. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, darczyńców i urzędowi gminy w Masłowie „Szklany Dom” kompletnie wyposażono. Prace zostały ukończone w 2016 roku.

3 czerwca 1991 roku w Masłowie homilię odprawił papież Jan Paweł II. Pomnik upamiętniający to wydarzenie, stoi na placu nazwanym jego imieniem. W wyjątkowej dla całego regionu mszy świętej wzięło udział blisko pół miliona osób.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie