6. kolejka ekstraklasy. Korona ograła Legię w Warszawie!

Sławomir Stachura [email protected]
Ozdobą meczu Cracovia - Jagiellonia Białystok była bramka Konstantina Vassiljeva (z prawej). PolskaPress
Dobry mecz Cracovii z Jagiellonią w Krakowie zakończony podziałem punktów . Piast Gliwice wygrał w Poznaniu z Lechem i wciąż jest liderem. Niepokonane Pogoń i Wisła

Ocenia kolejkę

Mariusz Mucharski, wychowanek Korony Kielce, obecnie trener bramkarzy w Termalice Bruk-Bet Nieciecza: - Nie udało nam się nic ugrać w Chorzowie, musimy się jeszcze uczyć ekstraklasowej piłki, zwłaszcza na wyjazdach. Mieliśmy dobrą okazję przy stanie 1:1, ale gol życia Patryka Lipskiego podciął nam skrzydła. Liczyłem, że Cracovia poradzi sobie z Jagiellonią, ale wciąż ma kłopot z wygrywaniem na własnym stadionie. Wciąż zadziwia Piast. Korona nigdy nie zdobyła punktu z Legią w Warszawie i wierzyłem, że może tym razem się uda. No i udało się. Wielkie gratulacje dla chłopaków!

W 6 kolejce ekstraklasy było kilka ciekawych spotkań. Pierwsze zwycięstwo zanotowała Lecha Gdańsk. W Poznaniu Lech przegrał z rewelacyjnym liderem z Gliwic 0:1 .

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Rafael Crivellaro 18 z karnego, 1:1 Adam Frączczak 81 z karnego.

Pogoń: Kudła - FrączczakI, Czerwiński, Matras, Nunes - Danielak (46. Przybecki), Murawski, Akahoshi (73. Obst), Małecki, Lewandowski (46. Murayama) - ZwolińskiI.

Wisła: Cierzniak - Jović, GłowackiI, GuzmicsI, Burliga - 77. GuerrierI (90. Marszalik), Uryga, Mączyński, CrivellaroI (60. Brożek), Boguski (73. Cywka) - Jankowski.
Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 8897.

W Szczecinie zmierzyły się w piątek dwa ostatnie niepokonane w tym sezonie zespoły - Pogoń i Wisła Kraków. I wciąż są niepokonane, gdyż podzieliły się punktami, a obydwie bramki padły po rzutach karnych. Prowadzenie zdobyli goście w 18 minucie, gdy Rafał Murawski w szesnastce sfaulował Wilde-Donalda Guerriera i podyktowany przez sędziego rzut karny wykorzystał Rafael Crivellaro. Pogoń walczyła przynajmniej o remis i udało się przed końcem, gdy pewnie jedenastkę wykorzystał Adam Frączczak.

Lechia Gdańsk - Górnik Łęczna 3:1 (1:1)

Bramki: 1:0 Lukas Haraslín 45, 1:1 Grzegorz Piesio 45, 2:1 Haraslín 55, 3:1 Stojan Vranješ 90 z karnego.

Lechia: Marić - Stolarski, Janicki (41. Vranjes), Maloca, Wawrzyniak - Makuszewski (46. Wiśniewski), Łukasik, BorysiukI, MilaI, Haraslín (69. Bruno Nazario) - KuświkI.

Górnik: PrusakI[7] - MierzejewskiI, Szmatiuk, BozićI, Leandro - Bonin, Tymiński, Nowak, Poźniak (10. Rodić), Piesio (83. Śpiączka) - Świerczok (61. CernychI).

Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 12.193

Powody do zadowolenia w tej kolejce mieli kibice Lechii Gdańsk, gdyż podopieczni trenera Jerzego Brzęczka odnieśli pierwsze zwycięstwo w sezonie. Gdańszczanie pokonali 3:1 Gór-nika Łęczna, a dwie bramki zdobył dla nich Słowak Lukas Ha-raslin. Gospodarze zagrali wreszcie dobry mecz i mogli cieszyć się z trzech punktów.

Ruch Chorzów - Termalica B.-Bet Nieciecza 4:1 (1:1)

Bramki: 1:0 Eduards Visnakovs 14, 1:1 Wojciech Kędziora 32, 2:1 Patryk Lipski 53, 3:1 Rołand Gigołajew 86, 4:1 Artur Lenartowski 90.

Ruch: Putnocky - Konczkowski, GrodzickiI, Cichocki, Szyndrowski - Mazek (84. Gigołajew I[88], Surma, Iwański (90. Lenartowski), Lipski, Zieńczuk - Visnakovs (46. Stępiński).

Termalica: Nowak - Fryc, Stano, Sołdecki, Ziajka I[88] - Drozdowicz, PlevaI (77. Licka), BabiarzI (77. Kupczak), Foszmańczyk (46. Biskup), Plizga - KędzioraI.

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 7023

Kolejną wygraną zanotowali gracze Ruchu Chorzów, którzy tym razem łatwo rozprawili się z beniaminkiem - Termalicą Bruk-Bet Nieciecza. Ozdobą spotkania było kapitalne uderzenie z dystansu Patryka Lipskiego w 53 minucie, dające prowadzenie gospodarzom 2:1. Wynik na 4:1 ustalił w 90 minucie były gracz Korony Kielce Artur Lenartowski, który wszedł na boisko kilkadziesiąt sekund wcześniej.

Śląsk Wrocław - Podbeskidzie B.- Biała 1:1 (1:1)

Bramki: 1:0 Robert Pich 16, 1:1 Marek Sokołowski 49 z karnego.

Śląsk: Pawełek - Pawelec (77. ZielińskiI), Celeban, Kokoszka, Dudu - Paixao, HołotaI, HateleyI, Danielewicz, Pich (69. Kiełb) - Biliński (86. Bartkowiak).

Podbeskidzie: Zubas - Sokołowski, Nowak, Kolcak, KwameI - Kowalski (84. Hiszpański), Deja, Kato (46. Demjan), Janić (76. KołodziejI), Chmiel - Szczepaniak.

Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz).Widzów: 6742.

Ciekawie było w sobotę we Wrocławiu, gdzie Śląsk podej-mował Podbeskidzie Bielsko-Biała. W pierwszej połowie dobrze radzili sobie gospodarze i zdobyli prowadzenie po strzale w 16 minucie Roberta Picha. Po przerwie zmobilizowało się Podbeskidzie, zdobyło bramkę z rzutu karnego już na początku, a potem cuda w bramce "Górali" wyczyniał Litwin Emilijus Zubas. W 62 minucie obronił rzut karny wykonywany przez Flavio Paixao, kilka razy dobrze interweniował, a w trzech przypadkach pomogła mu poprzeczka.

Cracovia Kraków - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Konstantin Vassiljev 22, 1:1 Marcin Budziński 28.

Cracovia: Pilarz - Wójcicki (66. Rymaniak), Sretenović, Polczak, Wołąkiewicz (56. Deleu) - Rakels, Cetnarski (46. Čovilo), Dąbrowski, Budziński, Kapustka - Zjawiński.

Jagiellonia: Drągowski - Modelski, Madera, Tarasovs, Tomasik - Świderski (53. AlvarinhoI), Góralski (53. RomanczukI), Grzyb, Vassiljev, Gajos (80. Frankowski) - GrzelczakI.

Sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów: 8112.

Kibice w Krakowie ostrzyli sobie apetyty na pojedynek Cracovii z Jagiellonią Białystok. Drużyna trenera Jacka Zielińskiego, która przed tygodniem rozbiła w Kielcach Koronę 3:0, na wyjazdach spisuje się dużo lepiej niż u siebie, gdyż na własnym stadionie w tym sezonie jeszcze nie wygrała. Mecz stał na dobrym poziomie, a jego ozdobą była bramka dająca prowadzenie Jagiellonii zdobyta przez Estończyka Konstantina Vassiljeva w 22 minucie. Szybko odpowiedział Marcin Budziński i mecz zakończył wynikiem 1:1.

Lech Poznań - Piast Gliwice 0:1 (0:1)

Bramka: Kamil Vacek 44.

Lech: Gostomski - Ceesay, Arajuuri (65. Kadar), Kamiński, DouglasI - Lovrencsics (70. Holman), Aziz Tetteh, Trałka, Hämäläinen, Formella (46 Pawłowski) - Thomalla.

Piast: Szmatuła - Pietrowski, OsyraI, Korun, Hebert, Mraz - Szeliga (10. Badía; 90, Moskwik), Vacek, Murawski, ZivecI - Nespor (82. Barišić).

Sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 17.456.

W innym ciekawym meczu Lech podejmował w Poznaniu lidera - Piasta Gliwice. Mistrz Polski musiał przełknąć gorycz porażki 0:1 po golu Kamila Vacka w 44 minucie. Piast wygrał piąty mecz w sezonie.

Legia Warszawa - Korona Kielce 1:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Przemysław Trytko 2, 1:1 Nemanja Nikolić 58 z karnego, 1:2 Michał Przybyła 90+3.

Legia: Kuciak - Broź, Rzeźniczak, Lewczuk, Brzyski - Duda, FurmanI, Makowski (66. Jodłowiec), Ryczkowski (46. Guilherme), Saganowski (46. Prijović) - Nikolić.

Korona : Małkowski - Gabovs, Malarczyk, DejmekI, Sylwestrzak - ZającI (70. Sobolewski), JovanovićI, Fertovs, Cebula (63. Aankour), Sierpina - TrytkoI (66. Przybyła).

Sędziował: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 16.381.

W Warszawie Legia zmierzyła się z Koroną Kielce. Kielczanie wcześniej nigdy w historii nie zdobyli nawet punktu na sta-dionie przy Łazienkowskiej. W niedzielę wygrali jednak zasłużenie i sprawili sensację.

Sensacja przy Łazienkowskiej! Korona Kielce wygrała z Legią 2:1! Zwycięski gol Michała Przybyły w ostatnich sekundach (zdjęcia) - czytaj relację z meczu

W poniedziałkowym meczu Górnik Zabrze zremisował z Zagłębiem Lubin 2:2 (0:2). Gole strzelali Radosław Sobolewski w 54 minucie, Erik Grendel w 63 minucie z karnego dla Górnika oraz Jakub Tosik w 7 minucie i Đorđe Čotra w 22 minucie dla Zagłębia.

Najlepsi strzelcy: 7 - Nemanja Nikolić (Legia), 4 - Martin Nespor (Piast), 3 -Flavio Paixao (Śląsk), Michał Przybyła (Korona), Maciej Gajos (Jagiellonia), Lukas Haraslin (Lechia), Eduards Visnakovs (Ruch), Konstantin Vassiljev (Jagiellonia), Łukasz Zwoliński (Pogoń).

W następnej kolejce, 28.08: Podbeskidzie- Lechia (godzina 18), Wisła - Śląsk (20.30), 29.08: Piast - Górnik Ł. (15.30), Zagłębie - Ruch (18), Korona - Pogoń (20.30), 30.08: Termalica - Lech (15.30), Górnik Z. - Cracovia (15.30), Jagiellonia - Legia (18).