MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękne uroczystości 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino w Szkole Podstawowej w Rembieszycach. Zobaczcie zdjęcia

Benedykta Jopek, Jadwiga Świerczyńska
Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia - pod takim tytułem w Szkole Podstawowej w Rembieszycach w gminie Małogoszcz odbyły się wielkie uroczystości 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. W piątek, 17 maja Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Rembieszycach celebrowała wyjątkową uroczystość - obchody Dnia Patrona.

Piękne uroczystości 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino w Rembieszycach

Dla Szkoły Podstawowej w Rembieszycach - noszącej imię Bohaterów Monte Cassino, ważny jest miesiąc maj, bowiem właśnie wtedy na Monte Cassino toczyła się walka o Polskę, o Ojczyznę wolną, o naszą lepszą przyszłość.

Organizowane 17 maja uroczyste obchody miały szczególny charakter. Mija właśnie 80. rocznica tej wielkiej bitwy. Wyjątkowe obchody w Rembieszycach odbywały się pod auspicjami ambasador Polski we Włoszech – pani Anny Marii Anders – córki generała Władysława Andersa; honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty; patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Małogoszcz; patronatem medialnym Echa Dnia. W dniach poprzedzających uroczystości złożono wiązanki na grobach bohaterów ziemi małogoskiej, a także przekazano znicz Komendantowi Hufca Jędrzejów, który zapłonął na cmentarzu Monte Cassino.

Uczniowie, w pieczołowicie przygotowanym montażu słowno-muzycznym, przypomnieli o bohaterach tamtych czasów. Wśród nich byli też mieszkańcy naszej gminy:

  • Piotr Chabior - mieszkaniec Złotnik
  • Stanisław Musiał - mieszkaniec Ludwinowa
  • Jan Stańczyk - mieszkaniec Żarczyc Małych
  • Franciszek Suchanowski - mieszkaniec Karsznic
  • Józef Szota - mieszkaniec Żarczyc Dużych.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie – członek Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego Zofia Stanek, burmistrz miasta i gminy Małogoszcz Paweł Król; naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach doktor Robert Piwko, były burmistrz miasta i gminy Małogoszcz w latach 2018-2024 Mariusz Piotrowski; pełnomocnik zarządu firmy Elerte Sławomir Trybek, dyrektor Domu Kultury w Małogoszczu Paweł Krzysztofik, radni Rady Miejskiej w Małogoszczu : Maja Kowalska, Paweł Kaleta, Janusz Paździerz - kierownik Samorządowego Centrum Oświaty Małogoszcz Małgorzata Adamek, inspektor do spraw oświaty Beata Świerczyńska, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu Miasta i Gminy Małogoszcz, pułkownik rezerwy Straży Granicznej Grzegorz Otręba, komendant Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego Jacek Szymański, Mirosław Skrobot, emerytowani nauczyciele, pracownicy szkoły, sołtysi, rodzice, społeczność lokalna.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości w Rembieszycach

Szczególnymi gośćmi na uroczystości były rodziny bohaterów Monte Cassino: Regina Jamorska - córka Franciszka Suchanowskiego wraz z rodziną oraz Stanisław Stańczyk - syn Jana Stańczyka z małżonką Haliną Stańczyk.

Wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu rozpoczęto szkolną akademię. Pani dyrektor Olga Muszyńska w przemówieniu zacytowała słowa weteranów - żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, skierowane do młodzieży:

"Musicie zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń prawdę o bitwie o Monte Cassino, prawdę o naszym poświęceniu, o konaniu naszych kolegów (…) Chcemy mieć pewność, że gdy ostatni z nas opuści ziemski padół, pozostaną następcy, którzy będą o tym pamiętać...''.

Pani dyrektor podkreśliła, że pamięć o bohaterach Monte Cassino jest wciąż żywa w szkole, bo fakt, że placówka nosi imię Bohaterów Monte Cassino jest tego najlepszym przykładem. Pomysł nadania szkole imienia, zrodził się z potrzeby wychowania dzieci i młodzieży wokół ideałów, które są godne naśladowania i stanowiłyby życiowy drogowskaz. Jego inicjatorem nadania był ówczesny nauczyciel pan Dionizy Łabędzki. Nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice podjęli decyzję, aby patronem szkoły byli Bohaterowie Monte Cassino. Wybór ten nie był przypadkowy, ponieważ jednym z bohaterskich żołnierzy, biorącym udział w bitwie był mieszkaniec Karsznic pan Franciszek Suchanowski. Społeczność szkolna kultywuje też pamięć o Bohaterach Monte Cassino wywodzących się z ziemi małogoskiej -Janie Stańczyku i Józefie Szocie z Żarczyc, Stanisławie Musiale z Ludwinowa, Piotrze Chabiorze ze Złotnik. W bitwie o Monte Cassino zginął mieszkaniec pobliskiej wioski Węgleszyn - Stanisław Karkocha.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości w Rembieszycach

Niezapomnianych wzruszeń dostarczył zaproszonym gościom i uczestnikom występ uczniów w montażu słowno – muzycznym Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia. Należy podkreślić, że w uroczystości wystąpiła większość uczniów, przedszkolaki, a także absolwentka szkoły. Piosenki patriotyczne; między innymi: Uwierz Polsko, Czerwone maki, Piosenka o Wojtku, recytacje wierszy, wspomnienia żołnierzy, apel poległych oddały piękno i tragizm tamtych majowych wydarzeń 1944 roku. Zatknięcie biało – czerwonej flagi na ruinach klasztoru zostało upamiętnione efektownym tańcem z flagami. Przejmującą wymowę na zakończenie miała piosenka Stanisławy Celińskiej Modlitwa o pokój. Wojna na Ukrainie uczy, że nic nie zostało nam dane na zawsze. O wolność i pokój musimy dbać. Publiczność i zaproszeni goście byli pod wrażeniem talentu uczniów, strojów, pięknej dekoracji. Szkolni artyści zebrali zasłużone brawa i gratulacje.

Po akademii goście złożyli kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą nadanie imienia szkole, a także wpisali się do pamiątkowej księgi. Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej Bohaterom Monte Cassino. Wyjątkową wartość stanowią pamiątki po Franciszku Suchanowskim - żołnierzu 5. Kresowej Dywizji Piechoty, odznaczonym Orderem Virtuti Militari. Tego dnia pan Stanisław Stańczyk przekazał szkole tablo ze zdjęciami swojego ojca - Jana Stańczyka.

Z dziećmi i młodzieżą szkolną spotkał się też naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Robert Piwko, przekazał uczniom przypinki wykonane z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Uroczystość przygotowywali nauczyciele:

  • Łucja Król – wystawa pamiątek po bohaterach, mural, materiały graficzne.
  • Benedykta Jopek – scenariusz i przygotowanie uczniów.
  • Jadwiga Świerczyńska – przygotowanie uczniów, układ taneczny.
  • Anna Sęk – oprawa muzyczna, przygotowanie piosenek.
  • Ewa Sanek i Beata Dziopa – dekoracja i przygotowanie uczniów klasy III oraz grup przedszkolnych.

Podziękowania należą się również pozostałym nauczycielom i pracownikom szkoły, rodzicom, którzy przyczynili się do tak pięknej akademii.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości w Rembieszycach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie