Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 lat na straży polskiego nieba. Piękny jubileusz Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego

Małgorzata Płaza
60-lecie powstania obchodził uroczyście 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny.

Uroczysty apel z okazji jubileuszu odbył się w piątek na Bulwarze imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkali się na nim między innymi: dowódcy i żołnierze 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej oraz 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, przedstawiciele Dowództwa Sił Powietrznych, posłowie, lokalne władze, przedstawiciele organizacji kombatanckich, szefowie firm i instytucji współpracujących z jednostką, a także rodziny wojskowych. Byli również uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu.

- Żołnierze w stalowych mundurach są widoczni w życiu miasta i powiatów Garnizonu Sandomierz. Stała, dobra współpraca z władzami wojewódzkimi i samorządowymi pozwala na właściwą realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego i przyczynia się do umacniania więzi między wojskiem a społeczeństwem – powiedział ppłk Leszek Ślimak, dowódca 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego.

Wyrazem tych więzi są, jak podkreślił dowódca, medale i odznaczenia przyznawane jednostce, a także sztandar – dar społeczeństwa dla batalionu.

Generał brygady Wojciech Lewicki, dowódca 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej, w skład której wchodzi sandomierski batalion, zaznaczył, że był on pionierem wojsk radiotechnicznych w Polsce. Dzisiaj posiada w swoich zasobach sprzęt radiolokacyjny najnowszej generacji. Jest częścią Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO – NATINADS. Odpowiada za bezpieczeństwo prawie jednej czwartej obszaru naszego kraju wraz z jego granicami.

W czasie uroczystości 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny został odznaczony przyznanym przez Ministra Obrony Narodowej brązowym medalem „Za zasługi dla obronności”. Żołnierze otrzymali wyróżnienia oraz pochwały.

Apel zakończyła defilada. Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Krakowa oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Na bulwarze można było obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego.

Wcześniej w bazylice katedralnej odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy i pracowników jednostki.

3. Batalion Radiotechniczny został powołany rozkazem Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 lipca 1957 roku. Termin sformowania wyznaczono na 30 listopada. 3 grudnia 1957 roku dowódca batalionu kapitan Włodzimierz Przemyski zameldował o zakończeniu prac organizacyjnych. Początkowo, przez dwa lata, dowództwo stacjonowało w Krakowie, a od 1959 roku już w Garnizonie Sandomierz.

ZOBACZ TAKŻE: Secret Room w Galerii Echo w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie