MKTG SR - pasek na kartach artykułów

72 lata po tragedii w Michniowie. Uroczystości w sobotę i niedzielę

Piotr Stańczak [email protected]
Uroczystości w Michniowie odbędą się w niedzielę. Podobnie jak w latach ubiegłych przy mogile ofiar nie zabraknie warty kombatantów.
Uroczystości w Michniowie odbędą się w niedzielę. Podobnie jak w latach ubiegłych przy mogile ofiar nie zabraknie warty kombatantów. Piotr Stańczak
W niedzielę 12 lipca odbędą się uroczystości związane z obchodami  72. rocznicy pacyfikacji Michniowa, które odbędą się 12 lipca 2015 roku (godz.13.00) w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. 

W niedzielę 12 lipca odbędą się uroczystości związane z obchodami 72. rocznicy pacyfikacji Michniowa, które odbędą się 12 lipca 2015 roku (godz.13.00) w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
Głównym punktem ich będzie Msza Święta w intencji pomordowanych i cudem ocalonych; Beata Wojciechowska, aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego zaprezentuje fragmenty pamiętników Emilii Ziomek- mieszkanki Michniowa, która była świadkiem pacyfikacji. Delegacje złożą kwiaty przy mogile pomordowanych, w Domu Pamięci zostanie otwarta wystawa "Mauzoleum Pamięci".

W dniach 12 i 13 lipca 1943 r. Michniów został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne. Niemcy w ciągu dwóch dni wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn - w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, aż dziesięcioro z nich miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły.

Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Michniów stał się symbolem 817 wsi polskich spacyfikowanych w czasie II wojny światowej.
Program niedzielnych uroczystości: godz. 13.00: inauguracja uroczystości. Godz. 13.05: przemówienie Janusza Karpińskiego, Dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Godz. 13.15: przemówienie Adama Jarubasa, marszałka województwa świętokrzyskiego. Godz.13.25: występ chóru "Senior" z Suchedniowa. Godz. 13. 45: pamiętniki Emilii Ziomek w interpretacji Beaty Wojciechowskiej. Godz. 13. 55: msza św. Godz. 14. 55: przemówienie Beaty Oczkowicz, wiceministra obrony narodowej. Godz. 14.55: złożenie kwiatów przed mogiłą pomordowanych. Godz. 15.15: zakończenie uroczystości.

Poniedziałek, 13 lipca, godz. 17.00: Msza święta.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie