Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75. rocznica pacyfikacji Michniowa i obchody Dnia Walki i Męczeństwa [program]

TT
Dziś, w czwartek 12 lipca odbędą się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pacyfikacji Michniowa. Jednocześnie pierwszy raz będziemy obchodzili nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Obchody rozpoczną się od uroczystej mszy świętej, którą zaplanowano na godzinę 15. Odbędzie się również koncert Masovia Baroque Orchestra, przemówienia oraz uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców Michniowa.

Uroczystości 12 lipca zakończą się spotkaniem pokoleń w Ośrodku Kultury Michniowskiej. Wezmą w nim udział między innymi potomkowie ofiar pacyfikacji Michniowa oraz historycy z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Zostaną odczytane fragmenty pamiętnika Emilii Ziomek – naocznego świadka pacyfikacji. Podczas spotkania wystąpi Koło Gospodyń Wiejskich Michniowianki z repertuarem pieśni partyzanckich. Spotkanie rozpocznie się o 17.45 i będzie miało charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

12 lipca to również Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jest to nowe święto państwowe ustanowionym przez polski parlament w 2017 roku. Będzie obchodzone w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów. Ma ono przypominać o tragicznych losach polskiej wsi oraz zaangażowaniu jej mieszkańców w odzyskanie niepodległości w latach II wojny światowej.

Organizatorami uroczystości w Michniowie są Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Patronat nad wydarzeniami objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

75. rocznica pacyfikacji Michniowa i obchody Dnia Walki i Męczeństwa [program]

75 lat temu, 12-13 lipca 1943 roku w Michniowie Niemcy zamordowali ponad 200 osób, w tym kobiety i dzieci. Powodem akcji była pomoc oddziałom partyzanckim i zaangażowanie mieszkańców Michniowa w niepodległościową działalność konspiracyjną. Najmłodsza ofiara pacyfikacji nie miała dziesięciu dni. Wieś została doszczętnie zniszczona, zabroniono jej odbudowy i udzielania pomocy mieszkańcom.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Nowelizacja ustawy o IPN - o co chodzi?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie