Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica odbicia żołnierzy Armii Krajowej z rąk Niemców w Jędrzejowie. Uroczysta msza święta oraz złożenie kwiatów

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Uroczystości w Jędrzejowie. Więcej na kolejnych zdjęciach
Uroczystości w Jędrzejowie. Więcej na kolejnych zdjęciach Mateusz Zapart
We wtorek, 2 lutego odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę odbicia żołnierzy Armii Krajowej z siedziby niemieckiego gestapo w Jędrzejowie. Władze miasta i powiatu oraz goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie, a po nabożeństwie w archiopactwie cystersów w Jędrzejowie złożono wiązanki pod pomnikiem majora Stefana Gądzio „Kosa” który dowodził akcją odbicia żołnierzy.

79. rocznica odbicia żołnierzy Armii Krajowej z siedziby gestapo w Jędrzejowie

1 lutego 1944 roku niemieckie gestapo z Jędrzejowa aresztowało pięciu żołnierzy Armii Krajowej. Akcją odbicia więźniów dowodził major Stefan Gądzio „Kos”, a jej uczestnicy to żołnierze z oddziału dywersyjnego Armii Krajowej z podobwodu Wodzisław, dowodzonego przez sierżanta Józefa Maja „Balleta”. 2 lutego 1944 roku z aresztu uwolniono powiązanych z komendą obwodu żołnierzy Armii Krajowej: Stanisława Białkiewicza „Zarembę”, Zbigniewa Białkiewicza „Świerka”, Adama Grabowskiego „Mocnego”, Zbigniewa Grabowskiego „Czarnego” i Stanisława Skowronka „Pniaka”.

Stefan Gądzio „Kos” był uczestnikiem bitwy warszawskiej w 1920 roku i kampanii wrześniowej w 1939 roku. W sierpniu 1945 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i zamordowany. Miejsca jego pochówku nie odkryto do dnia dzisiejszego.

Uroczystość 79. rocznicy odbicia żołnierzy Armii Krajowej z siedziby gestapo w Jędrzejowie rozpoczęto od złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą akcję odbicia więźniów znajdującą się przy I Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie. Uczestnicy obchodów po godzinie 10 wzięli udział w mszy świętej w archiopactwie cysterskim w Jędrzejowie, której przewodniczył Ojciec Opat Rafał Ścibiorowski.

Ostatnia część wtorkowych uroczystości miała miejsce pod pomnikiem majora Stefana Gądzio „Kosa” przy ulicy Okrzei, obok Zespołu Szkół numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego "Grota". Gdzie wypowiedzieli się uczestnicy obchodów oraz złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem generała "Kosa".

Odczytano także list Jana Kasprzyka szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych: Oto jego treść: "Akcja odbicia więźniów z gestapowskiego więzienia stanowi wspaniały symbol polskiej walki z okupantem. Naszej historii, która jest i będzie drogowskazem dla pokoleń młodych Polaków. Umiłowanie Ojczyzny, uczucie głębokiej solidarności z aresztowanymi żołnierzami, sprawność przeprowadzonej akcji, wszystkie te cechy godne są najwyższego szacunku. Natomiast tragiczne losy kierującego nią majora Stefana Gądzio „Kosa” aresztowanego i zamordowanego przez UB uczą jak bezwzględnie władze komunistyczne potrafiły rozprawić się z naszymi narodowymi bohaterami".

Odczytano także list od wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza: "Najlepszą nauczycielką miłości do Ojczyzny jest historia. To ona przypomina nam, że patriotyzm to przede wszystkim odwaga i odpowiedzialność za losy naszego kraju. Upamiętniamy dziś bohaterskie wydarzenie sprzed 79 lat. Dziękuję wszystkim za pamięć o bohaterach oraz za udział w tej ważnej uroczystości. Dla nas, mieszkańców kielecczyzny, wspomnienie heroicznych postaw żołnierzy ma szczególne znaczenie. Bowiem właśnie region świętokrzyski jest miejscem o bogatej historii walk o wolność i niepodległość. Naszą powinnością jest przekazywanie wiedzy o tamtych wydarzeniach. Niech historia stanowi fundament na którym oprzemy przyszłość swoją i następnych pokoleń."

Po oficjalnej części uroczystości goście skorzystali z ciepłego poczęstunku w jędrzejowskim „Grocie”.

W tegorocznej uroczystości udział brali: Kazimierz Suliga - kombatant Armii Krajowej, Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Paweł Faryna - starosta jędrzejowski, Maria Barańska- wicestarosta jędrzejowska, Renata Kawiorska - członek zarządu Powiatu Jędrzejowskiego, a także sekretarz gminy Jędrzejów, Dominik Łukasik - burmistrz Wodzisławia, Renata Koziara - sekretarz Wodzisławia, Bogusława Wypych - prezes Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Jędrzejowska – Gryf”, Paweł Stefan Kowalski - dyrektor Zespołu Szkół numer 2 w Jędrzejowie oraz prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jędrzejowie, Bernard Suchmiel - przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Janusz Adamczyk- wicedyrektor Zespołu Szkół numer 2, Małgorzata Wojtasik - dyrektor Zespołu Szkół numer 1 imienia księdza Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, Wojciech Zwierzchowski - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie oraz Przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Nadleśnictwa, Związków Kombatanckich, Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z gminy, poczty sztandarowe, a także mieszkańcy Jędrzejowa i okolic.

Zobaczcie zdjęcia z przebiegu 79. rocznicy odbicia żołnierzy Armii Krajowej z siedziby niemieckiego gestapo w Jędrzejowie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie