MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80 lat. Jubileusz profesorów Pacławskiego i Miazka w Kielcach [WIDEO]

Lid
Na uroczyste obchody 80 urodzin profesorów Jana Pacławskiego i księdza infułata Bonifacego Miązka zaprosiła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach i wydawnictwo Gens.

Niestety, ksiądz infułat ze względu na stan zdrowia nie mógł przybyć na uroczystość. Na spotkanie z jubilatami przyszli ich przyjaciele, ale także byli uczniowie. Należy do nich dyrektor biblioteki Andrzej Dąbrowski, który nie krył ogromnego szacunku do swego profesora.
Laudację profesora Pacławskiego wygłosił profesor Piotr Obrączka, o profesorze Beniaminie Miązku mówił profesor Krzysztof Kuczyński.

Obaj wyłuskiwali podobieństwa w życiorysach jubilatów i cechy, które sprawiły, że panowie się przyjaźnili.

Profesor Pacławki przywędrował do Kielc 45 lat temu by podjąć pracę w Wyższej Szkole Nauczycielskiej i przejść przez wszystkie etapy kariery: był prorektorem, dziekanem, zdobył tytuł profesora. Ale jak podkreślali obecni na spotkaniu: przede wszystkim był wychowawcą wielu pokoleń filologów polskich, pod jego kierunkiem powstało 600 prac magisterskich, 8 doktorskich i 4 habilitacje. Jan Pacławski jest autorem książek i artykułów. Kiedyś stwierdził, że profesorowie nie mają emerytury i do dzisiaj jest aktywny zawodowo. Ostatnią książkę poświęconą dwóm kieleckim twórcom Ryszardowi Miernikowi i Andrzejowi Lenartowskiemu wydał jesienią ubiegłego roku.
Profesor ksiądz Infułat Bonifacy Miązek urodzony nieopodal Końskich, absolwent seminarium duchownego w Sandomierzu zaczął publikować wiersze tuż po opuszczeniu szkoły, w 1964 roku. Jego utwory publikował Aleksander Gieysztor i ten fakt, jak również zainteresowanie paryską "Kulturą" sprawiło, że ksiądz znalazł się na celowniku bezpieki. Chcąc uniknąć aresztowania wyjechał do Wiednia. Nie przypuszczał, że jego emigracja potrwa 44 lata. Po ukończeniu studiów na uniwersytecie wiedeńskim podjął na nim pracę popularyzując polską kulturę. Organizował konferencje, spotkania a także publikował wiersze, za które otrzymywał nagrody.

Do Polski wrócił w 2008 roku, kilka lat spędził w Końskich, ale ponownie wyjechał do Austrii, pracował jako kapelan w jednym z klasztorów. Wielokrotnie był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Stan zdrowia nie pozwolił mu wziąć udziału w urodzinowym spotkaniu, ale życzenia które napłynęły od wielu osób zostaną mu przekazane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie