Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

900 osób w biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach

Mateusz Frąk
Aleksander Piekarski
Ponad 900 osób wzięło udział w kieleckiej edycji projektu pod hasłem „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

- Jest kilka powodów, dla których warto wziąć udział w tego typu przedsięwzięciu. Przede wszystkim chcemy uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Nie wszyscy o nich wiedzą i nie wszyscy pamiętają, dlatego chcemy przekazać jak najwięcej wartości historycznych, zarówno tym najmłodszym, jak i starszym osobom - mówiła Katarzyna Telka, kierownik Referatu Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta w Kielcach, który był współorganizatorem wydarzenia. - Dzisiejszy bieg jest również dedykowany dla samych biegaczy. To środowisko, które coraz bardziej się rozrasta. Rośnie liczba biegaczy nie tylko w naszym mieście, ale także w całej Polsce. Chcieliśmy połączyć dwa aspekty: sportowe oraz historyczne i myślę, że nam się to udało. Biorąc pod uwagę statystykę z roku ubiegłego, kiedy bieg główny ukończyły 703 osoby, a w małym biegu uczestniczyło około stu osób, w tym roku możemy mówić o rekordzie frekwencji. Odnotowaliśmy bowiem ponad 900 uczestników. To dla nas sygnał, który sprawia, że w przyszłorocznej edycji projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” będziemy chcieli rozszerzyć liczbę miejsc tak, aby jeszcze więcej osób mogło z nami pobiec - wyjaśniała.

O godzinie 12 rozpoczął się pierwszy bieg, który miał charakter rodzinnego happeningu i został przeprowadzony na dystansie 1963 metrów. Wzięło w nim udział ponad 100 osób. Długość trasy nawiązywała do daty pojmania i śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”. O godzinie 13 z alejki Parku Miejskiego imienia Stanisława Staszica w Kielcach ruszył bieg główny na dystansie 10 kilometrów. Wystartowało około 800 uczestników. Trasa poprowadzona została ulicami miasta, a meta ulokowana była na placu przy Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Choć tego dnia wyniki były sprawą drugorzędną to odnotujmy, że wyznaczoną trasę najszybciej pokonał Sylwester Lepiarz. Drugie miejsce zajął Łukasz Woźniak, a na trzecim stopniu podium stanął Tomasz Biskupski. Wśród pań najlepsza okazała się Sabina Jarząbek. Tuż za nią uplasowała się Lidia Czarnecka. Każdy, kto dokonał wcześniejszej rezerwacji do biegu i wziął w nim udział, otrzymał od organizatorów pakiet startowy wyposażony w koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych oraz materiały promocyjne. Na mecie natomiast wręczane były medale okolicznościowe.

Krajowym organizatorem wydarzenia była Fundacja Wolność i Demokracja. W stolicy województwa świętokrzyskiego akcję wspierali Urząd Miasta Kielce oraz grupa KieleckiBiegacz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie