Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademik, pokój czy mieszkanie? Która opcja jest najlepsza dla studenta?

imo
Akademik, pokój, a może mieszkanie? Studenci rozpoczęli intensywne poszukiwania lokum na nadchodzący rok akademicki. Przybliżamy, jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością i ile kosztują.

Mieszkania - to w nie przede wszystkim celują studenci. Największym powodzeniem cieszą się dwupokojowe. - Zdecydowanie najwięcej osób poszukuje właśnie takiego rozwiązania. Nic dziwnego, ponieważ jest najbardziej dla studentów komfortowe, a też stosunkowo rozsądne cenowo. Za dwupokojowe mieszkanie w dobrej lokalizacji, czyli okolicach uczelni, trzeba zapłacić około tysiąca złotych. Do tych kosztów dochodzi czynsz w granicach 400 złotych plus media - prąd i gaz. Łącznie około 1500 złotych dla dwóch osób. Myślę tu na przykład o mieszkaniach zlokalizowanych na KSMie, Bocianku, Sadach. To zwykle mieszkania już w dobrym standardzie - przybliża Paweł Zarzycki, właściciel Dom Biuro Nieruchomości w Kielcach.

Dobrą lokalizacją dla studentów są także osiedla Na Stoku, Słoneczne Wzgórze i Świętokrzyskie, z których właściwie dość łatwo dostać się i na ulicę Świętokrzyską, gdzie znajduje się wiele wydziałów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, i na Aleję Tysiąclecia Państwa Polskiego, gdzie jest zlokalizowany kampus Politechniki Świętokrzyskiej. - Dobrym wzięciem cieszą się i mieszkania na Kaczmarka, na Chęcińskiej, skąd blisko do Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego UJK. Zawsze największym zainteresowaniem cieszą się jednak mieszkania, skąd blisko wszędzie - i na uczelnię, i do centrum. Bocianek króluje - przyznaje nasz rozmówca.

Rzadziej niż mieszkania dwupokojowe wybierane są kawalerki - na te najczęściej decydują się pary - te zwykle kosztują w granicach 1200 złotych, ale uwzględnić trzeba też czynsz i media. Tańsze z kolei są mieszkania trzypokojowe i więcej. - To takie małe akademiki, bo mieszka w nich więcej osób. Koszty są jednak niższe - zwykle najemcy chcą 300-400 złotych za pokój w takim mieszkaniu. W koszty wliczone są już opłaty, chyba że zużycie mediów jest ponadnormatywne - informuje Paweł Zarzycki.

Najmniej popularnym rozwiązaniem są pokoje. - Wybór takiej opcji oznacza mieszkanie u kogoś, co nie każdemu odpowiada. Zwykle to ostateczne rozwiązanie, które studenci wybierają w ostatniej chwili - pod koniec września, w październiku, bo nie znaleźli nic innego - przyznaje ekspert. Cenowo jest podobnie jak w mieszkaniu 3-pokojowym - 350-450 złotych.

Wskazane ceny odnoszą się do mieszkań o dość dobrym standardzie - takim, jaki aktualnie cieszy się największym zainteresowaniem. Mieszkania bardziej nowoczesne to koszt o 300-500 złotych większy.

Choć mieszkania są preferowane przez większą część studentów, niesłabnącą popularnością cieszą się akademiki. - Na ten moment mamy pełne obłożenie, łącznie 1350 miejsc. We wrześniu może się jednak okazać, że miejsca się zwolnią, bo nie wszyscy dostarczą wymagane deklaracje. Wtedy zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków - informuje Kamil Dziewit, rzecznik Politechniki Świętokrzyskiej.

Akademiki kuszą niewątpliwie ceną. - Miejsce w pokoju dwuosobowym o dobrym standardzie, z osobną łazienką i aneksem kuchennym to koszt 390 złotych. W pokoju 3-osobowym w akademiku, który nie jest jeszcze wyremontowany, to nawet 250 złotych - mówi Kamil Dziewit.

W akademikach Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach ceny są podobne, nawet nieco niższe. Miejsce w pokoju dwuosobowym kosztuje 370 złotych, 3-osobowym - 330 złotych. Średnio opłaca się z kolei mieszkanie w pojedynkę - tu cena sięga 450 złotych, a w przypadku pokoju dwuosobowego na wyłączność jednej osoby - 550 złotych. Na Politechnice jest jeszcze drożej - taka opcja to koszt 660 złotych, czyli znacznie więcej niż wynajem jednego pokoju w mieszkaniu.

Które rozwiązanie lepsze? Oczywiście odpowiedź nie jest jedna dla wszystkich. Tym, którzy cenią sobie komfort i intymność z pewnością bardziej spodoba się mieszkanie, a tym, którzy lubią poznawać ludzi, żyć w grupie i cenią sobie bliskość uczelni - akademik. Decyzja jest bardzo indywidualna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie