MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "POLACY 2012. Wszyscy jesteśmy gospodarzami" w świętokrzyskich szkołach

Piotr BURDA
W przyszłym tygodniu ten plakat ma się pojawić na wszystkich szkołach i przedszkolach.
W przyszłym tygodniu ten plakat ma się pojawić na wszystkich szkołach i przedszkolach.
To może być nasza odpowiedź na informacje pojawiające się w niektórych mediach, jakoby Polacy byli rasistami. Cały świat obiegła też wypowiedź angielskiego piłkarza Sola Campbella, który ostrzegł kibiców wyjeżdżających na Euro 2012, że mogą z mistrzostw wrócić w trumnach.

Angielski plakat

Odpowiedzią na taki wizerunek Polski ma być akcja edukacyjna, która od przyszłego tygodnia rusza w szkołach całego kraju. Kampanię nazwano "POLACY 2012. Wszyscy jesteśmy gospodarzami". Do wszystkich szkół i przedszkoli trafi w przyszłym tygodniu kolorowy plakat z napisem "Feel like at home", czyli "czuj się jak w domu". Wokół tego plakatu już robiło się głośno, gdyż wywołał spory znawców języka dopatrujących się w nim błędu. "Użyliśmy wersji "przerysowanej", która nie jest obarczona żadnym błędem. Jest za to nietypowa, nieformalna, ciepła i szczera, gdyż taka ma być komunikacja do naszych gości w czasie Euro 2012 - Europejczyków. W haśle "Feel like at home" użyliśmy słowa "like", by ocieplić przekaz. Z premedytacją użyliśmy także stwierdzenia "at home", co można odczytać, jako "grać u siebie", "na swoim boisku"" wyjaśniła Polskiej Agencji Prasowej agencja CAM Media, promująca to hasło.

List od kurator

Nie o gramatykę jednak chodzi, a o dobry wizerunek Polaków. - Głównym celem działań jest zaangażowanie Polaków do zaprezentowania się jako społeczeństwo otwarte, gościnne i serdeczne. Chcemy zachęcić rodaków do pokazanie naszej tradycyjnej, fantastycznej gościnności - napisała w liście do wszystkich dyrektorów świętokrzyskich szkół Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty. Kurator oświaty apeluje do szkół aby od przyszłego tygodnia na lekcjach pojawiała się tematyka Euro 2012, a szczególnie problemy tolerancji i sportowego kibicowania.

Dedal też był Grekiem

Takie działania już trwają od kilku tygodni. Przynajmniej w 36 świętokrzyskich szkołach, które zgłosiły się do akcji zaproponowanej przez Grzegorza Bienia, świętokrzyskiego wicekuratora oświaty. Zachęcał on szkoły do tego, aby w przeddzień meczów z naszymi grupowymi rywalami, czyli Grecją, Rosją i Czechami w szkołach odbywały się lekcji traktujące o kulturze i zwyczajach panujących u naszych grupowych rywali. To mogą być na przykład lekcje z mitologii przed meczem z Grekami, licealiści mogą połączyć omawianie twórczości Fiodora Dostojewskiego z naszą potyczką z Rosjanami. Każdy z pewnością poznałby choć fragment przygód dzielnego wojaka Szwejka przed naszym ostatnim grupowym meczem z Czechami. Oprócz tego, uczniowie przygotowują gazetki na temat tych trzech krajów, poznają ich kuchnię i historię. - To budzi szacunek i pozwala zrozumieć inne narody - mówi Grzegorz Bień. Tłumi też agresję, która wynika z niewiedzy i stereotypów. To właśnie dlatego nazywa się nas "rasistami", gdyż wiedza o Polsce jest słaba.

Głównym celem akcji jest jednak nauka dobrego kibicowania. Uczniowie ze szkoły podstawowej w Rembieszycach w gminie Małogoszcz pracują nad kodeksem "Kibic czy kibol ?" w którym chcą opracować dziesięć przykazań dobrego kibicowania. Od przyszłego tygodnie podobne akcje mają być organizowane we wszystkich szkołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie