MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Światowego Archiwum Uśmiechu w Muzeum Zabawek i Zabawy

/IB/
Wszyscy uczestnicy sobotnich warsztatów z uśmiechem zrobili sobie rodzinne zdjęcie pokazując palcem, gdzie mają się wynieść kłopoty, choroby i inne utrapienia.
Wszyscy uczestnicy sobotnich warsztatów z uśmiechem zrobili sobie rodzinne zdjęcie pokazując palcem, gdzie mają się wynieść kłopoty, choroby i inne utrapienia. Dawid Łukasik
Uśmiech na kartce działa jak tabletka przeciwbólowa, psychoterapia, dobre słowo, ciepły gest. Nie sposób patrząc na niego nie pomyśleć o czymś przyjemnym i... nie uśmiechnąć się - przekonywał w sobotę w Kielcach Marek Wysoczyński - twórca Światowego Archiwum Uśmiechu.
Akcja Światowego Archiwum Uśmiechu

Akcja Światowego Archiwum Uśmiechu w Muzeum Zabawek i Zabawy

Na warsztatach, które odbywały się w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach podopieczni Zespołu Placówek Oświatowo - Wychowawczych Dobra Chata z Kielc i goście, którzy akurat odwiedzili muzeum, uwieczniali swoje uśmiechy na kartkach. Były uśmiechy szczerbate i zaangażowane, nieśmiałe i szczere, do rozpuku i z podbitym okiem, a 13-letnia Wiola namalowała nawet uśmiech kwiecisty. - Nieważne czy mniej, czy bardziej udany, najważniejsze, żeby był uśmiechnięty - instruował uśmiechniętych malarzy Marek Wysoczyński.

W tym czasie Joanna Brykczyńska - Biskup, ilustratorka ozdabiała świętokrzyską babą śmiejącą się do sera wielką płachtę koloronu, na której swoje uśmiechy namalowały dzieci leczące się w oddziale onkologiczno - hematologicznym Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach. Jak zapewnili organizatorzy akcji, przez cały czas trwania ekspozycji (czyli do końca wakacji) każdy kielczanin będzie mógł domalować swój uśmiech do tego zbiorowego portretu uśmiechniętego mieszkańca miasta. Z Kielc wystawa pojedzie w świat.

Archiwum Uśmiechu Marka Wysoczyńskiego liczy już blisko 20 tysięcy uśmiechów. Są uśmiechy narysowane na papierze, namalowana na szkle, kubeczkach, wyrzeźbione w drewnie. W Kielcach można zobaczyć między innymi uśmiechy narysowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, Lecha, Danutę i Jarosława Wałęsów, premiera Donalda Tuska, Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz, Roberta Lewandowskiego, Łukasza Piszczka, Jana Marię Rokitę, polską reprezentację w piłce nożnej. Swój uśmiech dołączył do kolekcji również prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

- To nieprawda, że Polacy są narodem ponurym. Może oficjalnie prezentujemy taki wizerunek, ale kiedy spotkamy się w przyjaznym gronie, w kawiarni, na grillu, śmiejemy się, rechoczemy, parskamy śmiechem. I tak powinno być. Uśmiech pomaga w życiu, w chorobie, w kłopotach. Trudno śmiać się w chwili gdy przeżywamy tragedię, ale następnego dnia uśmiech pozwala nam przetrwać - mówi twórca Światowego Archiwum Uśmiechu. Twierdzi, że uśmiech daje czas. - Kiedyś poprosiłem o narysowanie uśmiechu biskupa Józefa Życińskiego - opowiada. - Sekretarz biskupa powiedział, że ksiądz nie ma czasu, a biskup Życiński stwierdził: na jeden uśmiech czas jest zawsze. I narysował swój uśmiech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie