MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Kasprzyk, finalistka XLVI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, o sukcesie

Agata Chrobot
Aleksandra Kasprzyk oraz Ilona Wilk, nauczycielka języka polskiego, która wspierała i pomagała licealistce podczas pisania nagrodzonej pracy literackiej.
Aleksandra Kasprzyk oraz Ilona Wilk, nauczycielka języka polskiego, która wspierała i pomagała licealistce podczas pisania nagrodzonej pracy literackiej. LO imienia Hugona Kołątaja Pińczów
Przeczytała tyle książek, że nie może wybrać jednej ulubionej. Interesuje się wieloma dziedzinami, chciałaby poznawać świat i zdobywać wiedzę... o wszystkim. Aleksandra Kasprzyk, uczennica Liceum Ogólnokształcącego imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie jest finalistką XLVI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

W dniach 6-9 kwietnia 2016 roku brała udział w ogólnopolskim finale, który zorganizowany został w Konstancinie, koło Warszawy. Uzyskała tam tytuł finalisty.

- Ola dzięki temu zostanie zwolniona z trzech części egzaminu z języka polskiego, czyli egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz egzaminu ustnego, a także uzyska automatycznie najwyższy wynik - informuje Anna Golik, dyrektorka pińczowskiego liceum. - Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy tak godnie reprezentują najstarsze w województwie świętokrzyskim liceum. Dobry polonista taki jak Ilona Wilk, który obejmuje swoją dydaktyczną opieką zdolnych uczniów w naszym liceum przekuwa to na sukces uczennicy i szkoły - dodała pani dyrektor.

Język polski pasjonuje Olę. - Udział w olimpiadzie to duże wyzwanie, które wymaga ogromu pracy i zaangażowania, ale także wspaniała przygoda, pozwalającą łączyć zainteresowania literaturą i językiem z możliwością osiągnięcia sukcesu - mówi Aleksandra Kasprzyk.

Przygoda z olimpiadą zaczęła się od pierwszego etapu szkolnego, kiedy trzeba było napisać samodzielnie pracę. Później był II etap okręgowy, składający się z części pisemnej literackiej i gramatycznej oraz części ustnej. W części finałowej licealistce towarzyszył ogromny stres. Znów musiała zmierzyć się z konkursem pisemnym i ustnym. Bardzo dobrze wspomina wycieczkę po Konstancinie, gdzie uczestnicy byli zakwaterowani i spotkania, na przykład z poetką Urszulą Kozioł.

- Na olimpiadzie panowała przyjazna atmosfera, wzajemnie się motywowaliśmy. Wsparcia udzielali nam także przewodniczący Komitetów Okręgowych, którzy z nami przyjechali. Naszym okręgiem opiekowała się pani Małgorzata Miazga - mówiła Ola.

– Możliwość poznawania nowych ludzi, ciekawych miejsc, pogłębiania swojej wiedzy i odkrywania nieznanych do tej pory, inspirujących dzieł literackich, jest wielką nagrodą. Myślę, że żaden uczestnik nie zdobyłby tytułu finalisty bądź laureata, gdyby nie pomoc nauczycieli – polonistów. W moim przypadku była to pani Ilona Wilk, która poświęciła mi swój czas, by przygotować mnie jak najlepiej. Jej wskazówki, porady, korygowane błędy, udostępniane do czytania książki to najlepsza motywacja do rozwijania umiejętności polonistycznych - dodała finalistka.

Poza szkołą Ola aktywnie zajmuje się wolontariatem, będzie pracować między innymi w czasie Światowych Dni Młodzieży, brała udział w Szlachetnej Paczce. Wolny czas spędza z przyjaciółmi, jeżdżąc na rowerze i czytając książki. Codziennie stara się poszerzać swoją wiedzę na każdy temat i rozwijać pasje. Od dawna myśli o studiach logopedycznych w Warszawie lub Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie