Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anielskie Śpiewanie - koncert w Sandomierzu rozpoczyna akcję "Z wdzięczności dla Niepodległości". Będzie toast... świeżym sokiem

red
archiwum prywatne
Nowatorski sposób uczczenia stulecia niepodległości proponuje mieszkańcom regionu Świętokrzyski Ogród Inspiracji u Przybyszów. Artyści chcą wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami, samorządami i Kołami Gospodyń Wiejskich zorganizować sto koncertów łączących walor artystyczny z promocją zdrowego stylu życia. Zachęcają do wzniesienia toastu za niepodległość... świeżym sokiem. Pierwszy koncert odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Początek o godzinie 17. Wystąpi chór SAN-do-MIR. Wstęp wolny

Nowatorski sposób uczczenia stulecia niepodległości proponuje mieszkańcom regionu Świętokrzyski Ogród Inspiracji u Przybyszów. Artyści chcą wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami, samorządami i Kołami Gospodyń Wiejskich zorganizować sto koncertów łączących walor artystyczny z promocją zdrowego stylu życia. Zachęcają do wzniesienia toastu za niepodległość... świeżym sokiem.
 
Świętokrzyski Ogród Inspiracji tworzą Anna i Jacek Przybyszowie, rodzice Natalii i Pauliny, które zasłynęły jako „Sistars”. Od czterech lat Przybyszowie mieszkają w Andruszkowicach koło Sandomierza. Zajmują się działalnością artystyczną: koncertują z zespołem Triodeon, kierują chórem San-do-Mir i zespołem Przelaski, prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz integracyjne spotkania ze śpiewem dla firm. W repertuarze mają utwory Edith Piaf i Hanki Ordonówny, piosenki powstańcze i okupacyjne, ludowe, a także spirituals i gospel.
 
Jednocześnie propagują zdrową roślinną dietę. Stworzyli w Andruszkowicach Grupę Nieformalną Owocna Droga, napisali projekt „Ciśniemy Moc” i dzięki środkom z programu Działaj Lokalnie kupili wyciskarkę i blender. Podczas spotkań przekonują dzieci i dorosłych do picia świeżo tłoczonych soków i korzystania z sandomierskich skarbów – owoców i warzyw. Zachęcają, by wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie, zrezygnować z używek, cukru i zwierzęcych tłuszczów, dzięki czemu można zmniejszyć ryzyko wielu dolegliwości: otyłości, próchnicy, nadciśnienia, chorób serca, udarów mózgu, cukrzycy, nowotworów.
 
 – W 2018 roku powstał projekt „Z wdzięczności dla Niepodległości”, który uważamy za ważny, potrzebny, wręcz konieczny. Pod hasłem „Zdrowy Polak – nowy patriotyzm” zapraszamy do wspólnego działania biznes lokalny, samorządy i Koła Gospodyń Wiejskich. Dzisiaj żyjemy w niepodległej Polsce i na szczęście nie musimy przelewać krwi za wolność. Warto natomiast dbać o zdrowie, bo zdrowy Polak może realizować swoje marzenia, pracować, założyć firmę i służyć swojej ojczyźnie lepiej, niż chory. Operacja bajpasów to koszt 34 tys. zł a wykonuje się ich dziennie w jednym ze szpitali w Polsce ok. 30!? Choroby serca to w 90% zła dieta, brak ruchu, niska świadomość i praktyka zdrowia – podkreśla Anna Przybysz.
 
Artystka cytuje publikację Instytutu Żywności i Żywienia „Chroń się przed rakiem”, która podaje, że według najnowszych badań Światowego Instytutu Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund) można zapobiec około 1/3 zachorowań na nowotwory poprzez modyfikację stylu życia i unikanie pięciu kluczowych czynników ryzyka: nadwagi i otyłości, braku aktywności fizycznej, niskiego spożycia warzyw i owoców, palenia tytoniu, spożywania alkoholu. 

Projekt zakłada zorganizowanie w województwie świętokrzyskim 50 koncertów zespołu Triodeon, podczas których zabrzmią piosenki Hanki Ordonówny, polskie pieśni mocy, patriotyczne i ludowe, o miłości i pokoju, a publiczność będzie śpiewać razem z zespołem. Wystąpią także  na wybranych koncertach: Chór Zamkowy SAN-do-MIR, Panie Przelaski z Zajeziorza, które już  praktykują zdrową dietę i doradzają innym. Każdy występ artystyczny poprzedzą zajęcia promujące zdrowy styl życia i degustacja świeżo tłoczonych soków. 11 listopada, podczas Narodowego Święta Niepodległości, w tych samych miejscowościach mieszkańcy zorganizują drugi koncert wraz z akcją edukacyjną, wyciskaniem soków i degustacją zdrowych potraw. Główny koncert odbędzie się w sali rycerskiej sandomierskiego zamku, a wszyscy uczestnicy projektu „Z wdzięczności dla Niepodległości” wzniosą toast za wolność świeżo wyciskanymi sokami.
 
Inicjatorom zależy szczególnie na tym, żeby koncerty odbyły się w małych miejscowościach, we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich. – To te panie – mamy i babcie karmią swoje rodziny, i
chcą im podawać na stół to, co najlepsze. Dzięki wiedzy o zdrowej roślinnej diecie, mogą wrócić do natury, do źródeł mocy i zdrowia, do tego, co najlepsze z naszej ziemi – uważa Anna Przybysz.

Pomysłodawczyni zainspirowała już swoim projektem marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, który po spotkaniu z nią polecał na Facebooku soki ze świętokrzyskich owoców i warzyw, i zamieścił zdjęcie z własnoręcznie wyciśniętym sokiem. 
 
Pierwszy koncert w ramach projektu „Z wdzięczności dla Niepodległości” odbędzie się 28 stycznia o godz. 17.00 w sandomierskim zamku. Wystąpi chór San-do-Mir, gościnnie Przelaski  a w programie prozdrowotna edukacja, „Ciśnięcie Mocy” i degustacja soków. Wstęp wolny.
 
Zainteresowane samorządy, biznesmeni i Koła Gospodyń Wiejskich mogą zgłaszać chęć współpracy ze Świętokrzyskim Ogrodem Inspiracji u Przybyszów pod numerem telefonu 512 205 880.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie