Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ginekologom ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w operacjach pomaga robot da Vinci. Pacjentki szybciej wracają do zdrowia. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 7 lat
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach kolejna grupa lekarzy korzysta z pomocy robota Da Vinci. Tym razem zabiegi wykonywane są w Klinice Ginekologii Onkologicznej. Operacja dzięki temu jest mniej inwazyjna, a pacjentka szybciej wraca do zdrowia.

Ginekologom ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w operacjach pomaga robot da Vinci

Specjaliści wykonali w środę, 13 marca, pierwszą w regionie robotyczną histerektomię z limfadenektomią (usunięcie macicy wraz z węzłami chłonnymi) u pacjentki z rakiem trzonu macicy. Podczas zabiegu zastosowano system fluorescencyjnego obrazowania węzłów wartowniczych. Ginekolodzy, obok urologów i torakochirurgów, są trzecią grupą specjalistów operujących w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w asyście robota da Vinci.

Pierwszą robotyczną operację ginekologiczną wykonał zespół w składzie: doktor Marcin Misiek, specjalista położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii, doktor Marcin Lewandowski, specjalista położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, Barbara Bzinkowska, Aleksandra Dziwoń, Małgorzata Jurkiewicz – instrumentariuszki, Marcin Śliwa - anestetyk, doktor Katarzyna Wojcieszek – specjalista anestezjologii. Przebieg zabiegu nadzorował jako proktor doktor Błażej Nowakowski, specjalista położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, kierujący Oddziałem Ginekologii Operacyjnej, Onkologicznej i Endoskopowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

- Rozpoczęliśmy nowy etap rozwoju Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Zaczęliśmy operować robotycznie pacjentki z nowotworami ginekologicznymi, które wymagają takiej metody leczenia. Oczywiście robot sam nie operuje, operuje lekarz. Robot jest natomiast dodatkowym narzędziem. Mamy więc obecnie pełne spektrum, jeśli chodzi o wykorzystanie chirurgii – mamy chirurgię otwartą, laparoskopową oraz robotową. W tym momencie dobieramy metodę do pacjenta, tak żeby jak najwięcej zyskał – wyjaśnia doktor Marcin Misiek.

Specjalista podkreśla, że korzyści korzystania z robota są olbrzymie. - Na całym świecie robot jest używany już od wielu lat, jest więc mnóstwo publikacji mówiących o tym, że radykalność tych operacji przy zachowanym bezpieczeństwie w niektórych nowotworach jest zdecydowanie większa. Pacjentki będą też szybciej wracały do zdrowia. Na drugi dzień kobieta może już wstać i chodzić, a na trzeci wyjść do domu – dodaje kierownik Kliniki Ginekologii.

Rocznie w kieleckiej Onkologii wykonywanych jest ponad 200 operacji z powodu raka trzonu macicy. Kierownik Kliniki szacuje, że połowa pacjentek dotkniętych tym nowotworem będzie mogła skorzystać z operacji robotycznych. Na razie w asyście robota operuje jeden zespół ginekologów, docelowo mają być trzy takie zespoły.

Każdego roku w Polsce rozpoznawanych jest ponad 3000 nowych przypadków raka trzonu macicy. Szczyt zachorowań przypada na 7. dekadę życia kobiet. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są: nadwaga i otyłość, brak potomstwa i niepłodność, wczesna pierwsza i późna ostatnia miesiączka, stosowanie leków wpływających na gospodarkę hormonalną, cukrzyca, nadciśnienie, przerost endometrium, obciążenia rodzinne (np. zespół Lyncha), wysokotłuszczowa dieta, brak ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie