Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antybiotyk to nie jest dobre lekarstwo na grypę!

Iwona ROJEK
Pacjenci często wymuszają na lekarzach przepisanie antybiotyków, bo... nie mają czasu chorować. To wielki błąd.

Zbliża się okres wzmożonych zachorowań na grypę. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku grypy nie ma sensu sięgać po antybiotyk. Grypę wywołują wirusy, a na nie antybiotyki zupełnie nie działają, mogą jedynie spowodować wiele ujemnych następstw.

- Grypę można dość łatwo rozpoznać - mówi Janusz Franasik, lekarz internista. - Pojawiają się wtedy: wysoka gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, ogólne osłabienie i rozbicie. Wtedy najlepiej położyć się do łóżka i wyleżeć chorobę, przyjmując leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Antybiotyki nie są tu zupełnie potrzebne.

Przed braniem antybiotyków, gdy zachorujemy na grypę, przestrzega też Katarzyna Nowak, lekarz homeopata. - Antybiotyki działają na infekcje bakteryjne, a nie wirusowe - tłumaczy. - Biorąc zbyt często antybiotyki możemy doprowadzić się do tego, że jak zachorujemy na naprawdę ciężką chorobę, wtedy antybiotyki już nie zadziałają. Na Zachodzie odchodzi się od takiego nagminnego brania antybiotyków, a jeśli już są one niezbędne, stosuje się raczej antybiotyki celowane na konkretną bakterię. Wcześniej trzeba wykonać badania krwi.

Grzegorz Nocuń, lekarz internista, podkreśla, że antybiotyki stosuje się wtedy, gdy wystąpią powikłania pogrypowe. - Przykładowo chory z grypą leży w łóżku siedem dni i nie czuje się lepiej, tylko gorzej - mówi. - I wówczas na takie powikłania potrzebny jest antybiotyk. Wzięty wcześniej, raz, że nie przyspieszy wyleczenia, dwa - może spowodować fatalne konsekwencje, grzybice, zapalenie jelita grubego. Ale chorzy często wymuszają na nas przepisanie antybiotyku, tłumacząc to tym, że muszą pracować i nie mają czasu leżeć w łóżku.

Ze statystyk wynika, że z każdym kolejnym rokiem Polacy przyjmują coraz więcej antybiotyków. Barbara Tadej z warszawskiego Zakładu Mikrobiologii ostrzega, że po tym, jak weźmie się antybiotyk organizm dochodzi do równowagi przez kilka miesięcy.

Doktor nauk medycznych Marian Patrzałek uczula, że gdy zażywamy niepotrzebnie antybiotyki, wtedy niszczymy niepotrzebnie też dobre bakterie, które chronią nasz organizm. Otwieramy wrota do wtargnięcia innych groźnych bakterii. Dlatego nie powinniśmy sięgać po nie pochopnie, najpierw trzeba wyczerpać inne możliwości leczenia. - Bardzo ważne jest to, aby stosować profilaktykę przeciwgrypową - zachęca doktor Nocuń. - Warto się teraz zaszczepić, wzmocnić organizm dobrym odżywianiem, odpoczynkiem, witaminami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie