Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia wzywa. Buska kwalifikacja wojskowa na ostatniej prostej

Adam Ligiecki
Książeczkę wojskową z rąk majora Przemysława Zaczka otrzymał także Karol, kandydat na żołnierza z gminy Gnojno.
Książeczkę wojskową z rąk majora Przemysława Zaczka otrzymał także Karol, kandydat na żołnierza z gminy Gnojno. Adam Ligiecki
Ponad 400 osób stanie przed komisją lekarską - podczas kwalifikacji wojskowej, jaka odbywa się w powiecie buskim. Jako ostatnia z ośmiu gmin stawiła się gmina Gnojno, poniedziałek zarezerwowano dla kobiet. Cała operacja zakończy się 20 marca.

Kwalifikacja wojskowa - podobnie jak w poprzednich latach - odbywa się w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju. Wezwanie do stawiennictwa przed Powiatową Komisją Lekarską otrzymali mężczyźni rocznika podstawowego (1999), mężczyźni w wieku 20-24 lat, którzy nie spełnili wcześniej tego obowiązku. Także kobiety - w zawodach przydatnych w wojsku: zawody medyczne, weterynaria, tłumacze.

Buska kwalifikacja trwa od 26 lutego. Ma na celu ustalenie zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Najwyższa kategoria zdrowia A oznacza, że dana osoba może służyć w wojsku.

Jako pierwsi przed obliczem komisji lekarskiej stanęli kandydaci na żołnierzy z największej z ośmiu gmin powiatu - Busko-Zdrój. Potem kolejni, zaś ostatnią była gmina Gnojno.

- Do chwili obecnej zgłosiło się 350 mężczyzn z terenu wszystkich gmin. Stawiennictwo rocznika podstawowego, 19-latków, wynosi ponad 90 procent. Wobec ponad 90 procent z nich Powiatowa Komisja Lekarska orzekła kategorię A - zdolny do służby wojskowej - informuje major Przemysław Zaczek, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku-Zdroju.

Co będą sprawdzać na WKU? Zobacz w galerii krok po kroku, jak wygląda kwalifikacja wojskowa

Z tymi pytaniami będą spotykać się kandydaci.

Jak wygląda wojskowa komisja lekarska? Co będą badać, by ust...

Kategoria A nie oznacza jednak, że - w odróżnieniu od dawnego poboru - młodzi pójdą od razu "w kamasze". Zgodnie z obowiązującymi dziś procedurami, kandydaci na żołnierzy otrzymują książeczki wojskowe i z urzędu zostają przeniesieni do rezerwy.

W poniedziałek do buskiej kwalifikacji wojskowej staną kobiety. Obok studentek, absolwentek uczelni - preferowane kierunki: lekarski, farmacja, analityka medyczna, pielęgniarstwo, weterynaria, ratownictwo medyczne - znajdą się w tym gronie również ochotniczki.

Wtorek, 20 marca, to dzień dodatkowy - przeznaczony dla osób, które - z różnych przyczyn - nie mogły zgłosić się wcześniej. Potem kwalifikacja wojskowa zostanie zakończona.


Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

ZOBACZ TAKŻE: Krwawe zaślubiny! Chciał zabić pannę młodą?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie