Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju w Kielcach: - Oddajemy własność Polakom, raz na zawsze [WIDEO]

Agata Kowalczyk
W piątek gościł w Kielcach Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, który informował  o korzyściach przekształcenia  wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we własność.
W piątek gościł w Kielcach Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, który informował o korzyściach przekształcenia wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we własność. Aleksander Piekarski
Wszyscy wieczyści użytkownicy działek, na których znajdują się domy jednorodzinne albo bloki z mieszkaniami staną się ich właścicielami od 1 stycznia 2019 roku. Nie będzie się to wiązało z żadnymi dodatkowymi opłatami.

W piątek gościł w Kielcach Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, który informował o korzyściach przekształcenia wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we własność. - Oddajemy własność Polakom, raz na zawsze – mówił na konferencji prasowej zorganizowanej na mini boisku przy ulicy Chęcińskiej w Kielcach. – Wieczyste użytkowanie to przestarzała forma związana z poprzednim ustrojem. Chcemy ją w przyszłości całkowicie zlikwidować. W Sądzie Okręgowym w Kielcach jest zarejestrowanych 40 tysięcy nieruchomości, których dotyczy to przekształcenie.
Jakie są korzyści z przekształcenia wieczystego użytkowania we własność. – Użytkownik wieczysty był ciągle narażony na wzrost opłaty rocznej, a na jej wysokość nie miał wpływu – dodał. – Ten problem od nowego roku zniknie.

Jakie są zasady przekształcenia wieczystego we własność? Każdy wieczysty użytkownik płaci raz w roku opłatę roczną, której wysokość jest szacowana raz na kilka, czasem na kilkanaście lat i zależy ona od wartości nieruchomości. Ta opata już nie będzie zmienia. Jeśli wieczysty użytkownik nie podejmie żadnych kroków w sprawie przekształcenia to będzie musiał wnosić opłaty roczne w niezmienionej wysokości jeszcze przez 20 lat.

Można jednak zakończyć wnoszenie opłat w 2019 roku. Jeśli grunt, który jest wieczystym użytkowaniu należy do skarbu państwa, to wystarczy jednorazowo wpłacić 10 procent wartość 20 rocznych rat. Tak określa nowa ustawa.

Jednak większość gruntów, które są w wieczystym użytkowaniu należy do samorządów. I to gmina musi wprowadzić zasady bonifikat obowiązujących przy przekształceniu. W Kielcach na poniedziałkowej sesji radni przegłosowali projekt przygotowany przez prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego. – Jeśli mieszkaniec Kielc zgodzi się dokonać przekształcenia wieczystego we własność w 2019 roku to zapłaci 40 procent wyliczone z 20 rocznych rat - poinformował Janusz Koza, sekretarz miasta.
W następnych latach bonifikata będzie mniejsza. Przy przekształceniu przeprowadzonym w 2020 roku ulga wyniesie 50 procent a w następnym roku 40 procent czyli zapłacić będzie trzeba 60 procent wartości 20 rocznych rat.

Na przykład, wieczysty użytkownik płaci 100 złotych rocznej opłaty. Przez 20 lat zapłaci w sumie 2 tysiące złotych. Jeśli w przyszłym roku zdecyduje się na przekształcenie to zapłaci za nie 800 złotych, czyli 40 procent 20 rocznych rat i działka stanie się jego własnością. Gdy decyzje podejmie rok później to będzie musiał wnieść tysiąc złotych.

Do tej pory przy przekształceniu prawa wieczystego użytkowania gruntu we własność bonifikata wynosiła w Kielcach 90 procent, ale była liczona od wartości gruntu, a od 2019 roku ulga będzie określana od wysokości opłat rocznych. – Zasady naliczania bonifikaty zmieniają się, ale jej wartość, którą odczuje mieszkaniec będzie na podobnym poziomie – dodaje Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w ratuszu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie