Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autobusy hybrydowe znowu za drogie dla Kielc. Prezydent musi dołożyć?

ATA
Autobus hybrydowy Solaris był testowany w Kielcach przez MPK w 2012 roku.
Autobus hybrydowy Solaris był testowany w Kielcach przez MPK w 2012 roku. archiwum
Dwie oferty wpłynęły na drugi przetarg na zakup 25 autobusów hybrydowych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. Obie są droższe niż kwota przewidziana na zakup wozów, do rozstrzygnięcia konkursu brakuje około 3,5 miliona złotych. Podobnie jak na pierwszy przetarg oferty złożyły te same firmy volvo i solaris.

- Na zakup mamy 52 milionów 398 tysięcy złotych, a najtańsza oferta przedstawiona przez solaris opiewa na 55 milionów 965 tysięcy złotych. A volvo zaproponowało za swoje autobusy 60 milionów 651 tysięcy złotych – informuje Marian Sosnowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach. – Mimo że oferty są tańsze niż poprzednio a budżet na zakup mamy większy to do rozstrzygnięcia przetargu brakuje około 3,5 miliona złotych. Po sprawdzeniu ofert pod względem formalnym, wystąpimy do prezydenta i radnych z prośbą o dołożenie brakującej kwoty.

Czasu na decyzje o dołożeniu pieniędzy jest mało. – Producent potrzebuje 8 miesięcy na wyprodukowanie autobusów, a muszą być one dostarczone w tym roku do 15 grudnia, abyś mogli otrzymać unijne dofinansowanie. Mam nadzieję, że 23 marca na sesji radni przyznają dodatkowe pieniądze na rozstrzygniecie przetargu, a w kwietniu będziemy mogli podpisać umowę z producentem – dodaje dyrektor.
W porównaniu do pierwszego unieważnionego przetargu z powodu zbyt drogich ofert zmieniono jeden istotny zapis w jego warunkach. – Musieliśmy się wycofać z warunku o przedłużonym terminie gwarancji, ponieważ on znacząco generował cenę – tłumaczy dyrektor.

Zarząd Transportu Miejskiego chce kupić 25 autobusów hybrydowych, czyli z silnikiem przystosowanym do zasilania prądem elektrycznym, jak i innym paliwem. To pierwszy taki zakup w Kielcach. Dziesięć autobusów ma być przegubowych a 15 klasycznej długości. Wszystkie pojazdy będą wyposażone w klimatyzację a także w tak zwane gorące przyciski. Pasażer używa ich, gdy chce wysiąść z autobusu czy wsiąść do niego. Urządzenie jest powszechne w innych miastach i zabezpiecza przed niepotrzebnym otwieraniem drzwi. Dzięki temu wnętrze pojazdu niepotrzebnie nie wychładza się w zimie i nie nagrzewa w lecie, więc mniej cennej energii jest zużywane na utrzymanie właściwej temperatury.

Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty producent autobusów będzie musiał dostarczyć pojazdy do połowy grudnia 2017 roku, a wyjadą one na ulice w styczniu 2018 roku.

Unijne dofinansowanie ma pokryć 85 procent kosztów zakupu pierwszych w Kielcach autobusów hybrydowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie