Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badaj się i zabezpieczaj, by nie dopuścić do poważnych chorób ginekologicznych

Izabela Mortas [email protected]
Centrum Zdrowia Kobiety Komed w Kielcach zapewnia kompleksową opiekę swoim pacjentkom - od diagnostyki po fachowe leczenie.
Centrum Zdrowia Kobiety Komed w Kielcach zapewnia kompleksową opiekę swoim pacjentkom - od diagnostyki po fachowe leczenie. Dawid Łukasik
Dlaczego warto korzystać z antykoncepcji i na jakie badania wybrać się po 40 roku życia? O tym, jaką rolę odgrywa profilaktyka zdrowotna w ginekologii rozmawiamy z Moniką Kowalską z Centrum Zdrowia Kobiety Komed w Kielcach.

Wszyscy, zarówno lekarze, jak i pacjenci są zgodni, że lepiej jest zapobiegać powstaniu i rozwojowi choroby niż ją leczyć. Nakłady pracy, wysiłek lekarzy, cierpienie pacjentów - wszystko to decyduje o wyższości metod profilaktycznych od procesu leczenia.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna w ginekologii?

- Chroni nas przed najpoważniejszymi chorobami, takimi jak nowotwory złośliwe i zmiany onkologiczne, które wykryte za późno, mogą okazać się nie do wyleczenia. Poza tym u kobiety, która choć raz musiała poddać się terapii onkologicznej na zawsze pozostanie w podświadomości ślad tego przeżycia - mówi Monika Kowalska.

Zdrowo na co dzień

Pierwszym i bardzo ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej w ginekologii jest tak zwana profilaktyka wczesna, czyli styl życia. Zmieniając niewłaściwe przyzwyczajenia i nawyki kobiety są w stanie w dużym stopniu wyeliminować czynniki predysponujące do wystąpienia wielu chorób, także tych o charakterze nowotworowym.

- Zaprzestanie palenia papierosów wydaje się być kluczowe. U pań powyżej 35 roku życia palenie wielokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienie raka szyjki macicy lub jajników, poza tym stanowi przeciwwskazanie do stosowania antykoncepcji hormonalnej - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Oczywiście nie zapominajmy o produktach, które zawsze są naszym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie - warzywach i owocach. Niezbędny jest także ruch.

- Warto też przemyśleć stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która jest jednocześnie profilaktyką rozwoju raka jajnika czy endometrium - proponuje Monika Kowalska.

Korzystaj z antykoncepcji

Oprócz prowadzenia właściwego stylu życia, kobiety powinny mieć też pod kontrolą czynniki ryzyka - nie dopuszczać do sytuacji, w których może dojść do wywołania choroby. Tutaj z pomocą przychodzi antykoncepcja podczas stosunków seksualnych.

- Używanie prezerwatyw zabezpiecza przed zakażeniem nie tylko wirusem HIV, lecz także innymi patogenami – wirusem HPV, bakteriami odpowiedzialnymi za występowanie chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak na przykład rzeżączka. Podczas stosunków seksualnych bez zabezpieczenia mogą być przenoszone również zakażenia grzybiczne oraz wirus HSV wywołujący na przykład opryszczkę narządów płciowych - informuje Monika Kowalska.

Nie zapominaj o badaniach

Najbardziej znaną, rozpowszechnioną metodą profilaktyki w ginekologii jest cytologia, czyli bezbolesne badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Jej wykonanie jest zalecanym elementem profilaktyki ginekologicznej-onkologicznej wykonywanej podczas rutynowego badania ginekologicznego. Według standardów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego u pacjentek niebędących w grupie wysokiego ryzyka zagrożeniem rakiem szyjki macicy cytologia powinna być wykonywana co trzy lata.

Kobietom powyżej 40 roku życia zaleca się wykonanie mammografii, która pozwala na wczesne wykrycie raka piersi i co za tym idzie - natychmiastowe działanie, mogące całkowicie wyeliminować zagrożenie.

- W Polsce prowadzony jest rządowy program skierowany do kobiet w wieku 50-69 lat, który polega na bezpłatnym badaniu mammograficznym co 2 lata, a w określonych przypadkach nawet częściej - zaznacza nasza rozmówczyni.

Warto również wspomnieć o roli samej kobiety w profilaktyce raka piersi - każda kobieta powinna dokonywać samobadania już od 18 roku życia.

Nie zapominajmy także o ultrasonografii, która pozwala między innymi na ocenę struktury gruczołu piersi, bo wykrywa ewentualne zgrubienia, guzki, torbiele, a także służy do diagnostyki raka jajników czy oceny stanu narządu rodnego kobiet.

- Lekarz w takim badaniu może na przykład określić grubość błony wyścielającej jamę macicy i wyłonić kobiety z predyspozycjami do raka enometrium - wyjaśnia Monika Kowalska.

Chrońmy młode dziewczęta

I jeszcze szczepienia.

- Nie można jeszcze powiedzieć, że istnieje szczepionka na raka szyjki macicy. Jest jednak szczepionka przeciwko wirusowi HPV, który przyczynia się do powstania i rozwoju raka. Szczepiąc młode dziewczęta, nie wyeliminujemy całkowicie zagrożenia raka szyjki macicy, ale skutecznie możemy zredukować liczbę chorujących na niego kobiet - podkreśla przedstawicielka Centrum Zdrowia Kobiety Komed.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie