Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórkowy piknik z górnikami [WIDEO, zdjęcia]

Łukasz Zarzycki
Uczniowie z Miedzianej Góry z okazji Barbórki spotkali się w środę z górnikami. Piknik Górniczy Miedzianogórski zorganizowano po raz pierwszy.

[galeria_glowna]

Pomysłodawcą spotkania z górnikami był przewodnik świętokrzyski Czesław Naporowski z Klubu Turystyki "Gwarek" w Miedzianej Górze. Pomysł spotkał się przychylnością wójta gminy Macieja Lubeckiego i sołtysa Miedzianej Góry Wiesława Tokara, a na zaproszenie odpowiedzieli też górnicy z kopalni "Laskowa", która należy do Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. - Dzieciom i młodzieży chcemy w ten sposób przekazać historię naszej gminy i opowiedzieć o współczesnym górnictwie. Przed wiekami okolice Miedzianej Góry słynęły z górnictwa kruszcowego, czyli z wydobycia rudy ołowiu, miedzi i żelaza, a także z górnictwa skalnego. Ślady po dawnym górnictwie znajdują się w wielu miejscach naszej gminy. Obecnie górnicze tradycje kontynuuje kopalnia "Laskowa" w Kostomłotach i kopalnia "Tumlin Gród" - powiedział Czesław Naporowski.

W kaplicy świętej Barbary w Miedzianej Górze podczas uroczystej Mszy świętej modlono się w intencji górników. Następnie górnicy w galowych mundurach spotkali się z uczniami klas VI ze Szkoły Podstawowej, która wchodzi w skład Zespołu Szkół w Kostomłotach. Przed Urzędem Gminy przy rzeźbie gwarka uczestnicy górniczego spotkania pozowali do wspólnego zdjęcia. W sali remizy OSP górników i uczniów powitał Maciej Lubecki, wójt gminy Miedziana Góra, który cieszył się, że młodzi mieszkańcy gminy interesują się górniczymi tradycjami gminy. - Mam nadzieję, że takie spotkania staną się tradycją naszej gminy - powiedział. Górnicy z kopalni "Laskowa", która znajduje się w Kostomłotach, opowiadali o historii górnictwa, o swojej pracy i odpowiadali na pytania uczniów, którzy na spotkanie przyszli ubrani w wykonane przez siebie czako z pióropuszami, które jest elementem munduru galowego. Pytania dotyczyły między innego kolorów pióropuszy, bezpieczeństwa pracy górnika, spraw technicznych i czy górnikami mogą zostać... kobiety.

- Mieszkamy niedaleko kopalni. Słyszeliśmy, że dawniej w okolicy były wydobywane rudy miedzi. Stąd też pochodzi nazwa miejscowości, w jej herbie jest gwarek, a przed siedzibą Urzędu Gminy jest rzeźba gwarka - powiedzieli Maciej Korus i Mateusz Michta z klasy VI A ze Szkoły Podstawowej w Kostomłotach.
Piknikowi towarzyszyła wystawa sprzętu górniczego i rekwizytów związanych z górniczą tradycją gminy Miedziana Góra. Był także słodki poczęstunek i tort w kształcenie górniczej czapki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie