Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo drogi węgiel w Świętokrzyskiem. Czy cena będzie jeszcze wyższa? Sprzedawcy przewidują kolejne podwyżki

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
O około 500 złotych za tonę zdrożał w ciągu ostatnich dwóch miesięcy węgiel w składach budowlanych w województwie świętokrzyskim. Podobna sytuacja panuje w całym kraju, a w niektórych rejonach węgla w ogóle brakuje i trzeba czekać na dostawy. - Węgiel kupowany jest na licytacjach i nigdy nie wiadomo w jakiej cenie uda się go dostać. To się okazuje, kiedy przychodzi dostawa, ale zwykle za każdym razem jest drożej – mówi współwłaściciel jednego z podkieleckich składów węgla.

Węgiel w Świętokrzyskiem jest coraz droższy

Jeszcze w lipcu ekogroszek kosztował za tonę (paczkowany w workach po 25 kilogramów) nieco ponad 900 złotych, a cena wahała o kilkadziesiąt złotych się w zależności od jakości surowca. Węgiel kupowany luzem był tańszy o około 100 złotych za tonę. W marketach paczkowany ekogroszek można było kupić już za 900 złotych za tonę. Jednak te dobre czasy już się dawno skończyły. Pierwsze podwyżki cen węgla dało się odczuć już w sierpniu, kiedy to tona zdrożała o o około 60-100 złotych w zależności od jakości surowca.

Jednak to co działo się w kolejnych tygodniach października dla użytkowników pieców węglowych było prawdziwym horrorem. Najpierw węgla zaczęło brakować, a następnie jego cena rosła praktycznie z dnia na dzień.

W ciągu trzech tygodni października cena paczkowanego ekogroszku na składach skoczyła z około 960 złotych do 1350 – 1450 złotych. Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla podaje, że w stosunku do października ubiegłego roku węgiel w sprzedaży detalicznej podrożał o około 30-40 proc. Czy to już koniec podwyżek?

- Cena węgla rośnie praktycznie codziennie. Dziś mogę powiedzieć, że tona paczkowanego ekogroszku kosztuje u nas 1400 złotych i za tyle mogę dziś sprzedać. Ale jeśli klient przyjedzie jutro to tej ceny nie mogę zagwarantować – mówi pracownik jednego z kieleckich składów węgla. Właścicielka firmy sprzedającej węgiel w jednej z podkieleckich gmin tłumaczy, że węgiel sprzedawany jest przez kopalnie na aukcjach. - Dlatego jego cena nie jest pewna i nie można jej zagwarantować. Ale nie spodziewamy się, żeby w najbliższym czasie węgiel zaczął tanieć. Raczej będzie jeszcze drożej – dodaje.

Także w marketach ceny węgla poszybowały mocno w górę i za tonę najtańszego trzeba zapłacić 1400 złotych, ale pod warunkiem, że jest. Bo od ręki dostępny jest tylko ten, za którego tonę trzeba zapłacić ponad 1600 złotych.

Dlaczego węgiel tak bardzo drożeje?

Eksperci tłumaczą, że na wzrost cen węgla wpływa kilka czynników, przede wszystkim wysokie ceny gazu. Istotne są tu również stawki za emisję CO2, dyktowane unijną polityką klimatyczną – jeszcze trzy lata temu za wykorzystanie tony węgla trzeba było zapłacić ok. 20 euro, dziś stawka wynosi 60 euro. Ceny węgla rosną też dlatego, że po prostu jest go mniej na rynku.
W październiku 2021 r. odnotowano rekordowo wysokie ceny węgla również w innych państwach europejskich. W pewnej mierze wpłynął na to również konflikt między Chinami a Australią. Chiny, które rocznie zużywają miliard ton węgla, zaczęły kupować ten surowiec od państw, które zwykle zaopatrywały rynki europejskie. To skutkowało zmniejszeniem ilości węgla w Europie i drastycznym wzrostem jego ceny.

- Wszyscy wiedza, że teraz zbliża się sezon grzewczy i ludzie zapłacą, bo nikt nie będzie chciał marznąć w domu. Odbiorca się zawsze znajdzie, tym bardziej jak towaru jest mało tak, jak teraz – mówi jeden z naszych rozmówców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie