Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baśnie romskie pobudzały dzieci do tworzenia! Warsztaty graficzne w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

MB
Czy wiemy, że z w języku romani kham znaczy tyle, co słońce? Dziś w Muzeum Dialogu Kultur najmłodsi mieli okazję zgłębiać wiedzę dotyczącą tego barwnego języka, co w pierwszy... zimowy poranek dostarczyło im wiele rozrywki. W placówce kulturalnej przy kieleckim Rynku odbyły się pierwsze warsztaty edukacyjne towarzyszące wystawie ,,Pożegnanie Taboru".

Zajęcia w Muzeum Dialogu Kultur sprawiły, że dzieci, które sennym krokiem ruszyły dziś do szkoły, szybko otwarły oczy, a nawet... przecierały je ze zdziwienia, bo na warsztatach mogły się przekonać o tym, jak interesujący jest, dotąd nieznany im język romini. Wiedzę o tym języku miały one okazję pobierać z książki, która jeszcze pachnie farbą drukarską, a jej tytuł brzmi ”Kham – znaczy słonce. Rozmówki romsko-polskie”. Książeczka do nauki romini dedykowana dla dzieci to niezwykle kolorowa publikacja, która łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, bo zawarte w niej baśnie i historie romskie nie tylko bawią, ale również uczą! Stąd też podczas środowych zajęć w Muzeum dzieci najpierw zwiedziły bieżącą wystawę ,,Pożegnanie taboru w fotografiach Andrzeja Polakowskiego z lat 1966–1967", później zaś wysłuchały jednej z baśni romskich, która w ten leniwy, zimowy poranek, bez wątpienia, pobudziła wyobraźnie najmłodszych.

Dzisiejsze zajęcia mają na celu przybliżenie dzieciom kultury i obyczajów Romów. Chcemy również zachęcić je do czytania tradycyjnych romskich baśni. Jedna z nich autorstwa Jerzego Ficowskiego miałam nawet okazję zaprezentować zgromadzonym na sali kilkulatkom. Dzieciom podobała się bajka, bo widziałam, że byli zaciekawieni treścią i słuchali, co mówię, co bardzo mnie cieszy jako animatorkę - mówiła Joanna Sarnecka

Po tym, jak kilkulatkowie z lokalnych placówek szkolnych mieli okazję zapoznać się z tradycyjną literaturą cygańską ruszyli do jednej z sal konferencyjnych, gdzie organizatorzy wydarzenia z Fundacji na Rzecz Kultury – Walizka przygotowali dla nich... trudne zadanie do wykonania! Dzieci miały bowiem dać upust swoim mocom twórczym na dotychczas obcym dla nich materiale, bo płytkach z plexi! Warsztaty graficzne polegały na rzeźbieniu w płytkach. Niektórzy zaś, obrali też inną, nieco łatwiejszą metodę, i chwycili za farby. W obu przypadkach jednak efekty były godne pochwały, bo dzieci wykazały się ogromnymi umiejętnościami manualnymi stawiając czoła projektowi. Inauguracyjne warsztaty, których motywem przewodnim była kultura romska przywiodły do Muzeum Dialogu Kultur rzeszę dzieci, bo, co warto uwzględnić, zajęcia odbywały się w dwóch blokach godzin. Pierwsze spotkanie tego typu można więc zaliczyć do niezwykle udanych, z czego nie tylko władze muzeum, ale też kielczanie mogą się jedynie cieszyć, bo przed nami jeszcze szereg takich imprez. Wystawa "Pożegnanie taboru w fotografiach Andrzeja Polakowskiego z lat 1966–1967" potrwa do 28 lutego, więc do tego czasu czeka nas jeszcze mnóstwo atrakcji ze strony muzeum!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie