Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą honory dla obywateli Kazimierzy Wielkiej

Adam Ligiecki
Krzysztof Tunia (z lewej) - on „odkopał” i pokazał światu kazimierskie megality.
Krzysztof Tunia (z lewej) - on „odkopał” i pokazał światu kazimierskie megality. Adam Ligiecki
Emilia Molska otrzyma tytuł pośmiertnie, Krzysztof Tunia na najbliższej sesji.

Pierwszy był kapłan. Ostatni, jak do tej pory - rektor. W środku - osiem osób, w tym przewodniczący Europarlamentu, ambasador Stanów Zjednoczonych, senator. Po trwającej blisko siedem lat przerwie Kazimierza Wielka przyznaje honorowe obywatelstwa. Los chciał, że jedno... pośmiertnie.

Emilia Molska - ceniony pedagog, wychowawca młodzieży i społecznik, zmarła 14 marca w wieku 84 lat. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, zaś Tytuł Honorowego Obywatela Kazimierzy Wielkiej ma zostać nadany w późniejszym terminie.
Emilia Molska przez 40 lat uczyła języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Kazimierzy Wielkiej. Kierowała też szkolną biblioteką, prowadziła kultowy klub Hades.

W poniedziałek, 20 marca, podczas sesji Rady Miejskiej honorowe obywatelstwo otrzyma Krzysztof Tunia. Archeolog, który „odkopał” i pokazał światu słynne kazimierskie megality. Unikatowe w skali europejskiej centrum grobowo-kultowe pochodzi sprzed ponad 5 tysięcy lat, a więc jest starsze niż piramidy egipskie. Doktor Krzysztof Tunia pracuje w krakowskim oddziale Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, związany jest z regionem kazimierskim.

Zgodnie z procedurami, honorowe obywatelstwo nadawane jest przez Radę Miejską - na wniosek kapituły. Oba wnioski procedowane były ostatnio na posiedzeniach komisji stałych kazimierskiego parlamentu i zostały przyjęte „na tak”.
Przypomnijmy, że pierwszym Honorowym Obywatelem został w 2007 roku ksiądz Andrzej Biernacki - ówczesny proboszcz parafii w Gorzkowie, twórca zespołu Gorzkowianie. Potem Norbert Syguda, burmistrz niemieckiego miasta partnerskiego Altenstad. We wrześniu 2009 roku tytuły odebrali: były prezes Trybunału Konstutycyjnego i senator Jerzy Stępień, były wojewoda Józef Płoskonka, burmistrz ukraińskiego Buczacza Omelian Owerko oraz profesor Wiktor Adamus z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na liście laureatów znalazł się również Victor Ashe, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Z insygniami Honorowego Obywatela dla szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka kazimierska delegacja wybrała się... aż do Strasburga. Jedyną kobietą w tym gronie jest Krystyna Dobrzańska-Sobierajska, córka majora „Hubala”. Ostatnie, jak dotąd honorowe obywatelstwo, z numerem dziesięć, otrzymał w październiku 2010 roku Stanisław Adamczak - profesor nauk technicznych, ówczesny rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Emilia Molska, ceniony pedagog - otrzyma honorowe obywatelstwo pośmiertnie.
Emilia Molska, ceniony pedagog - otrzyma honorowe obywatelstwo pośmiertnie. Adam Ligiecki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie