Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor Urszula Stępień kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu z tytułem „Sandomierzanin Roku 2023”

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Doktor Urszula Stępień – kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu została laureatką tytułu „Sandomierzanin Roku 2023”. Uroczystą galę zobacz na kolejnych zdjęciach
Doktor Urszula Stępień – kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu została laureatką tytułu „Sandomierzanin Roku 2023”. Uroczystą galę zobacz na kolejnych zdjęciach Klaudia Tajs
Doktor Urszula Stępień – kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu została laureatką tytułu „Sandomierzanin Roku 2023”. Uroczysta gala odbyła się w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Podczas gali Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza został oficjalnie i uroczyście przekazany kasztelanowi Karolowi Buremu.

Urszula Stępień kustosz Muzeum Diecezjalnego z tytułem „Sandomierzanin Roku 2023”.

Podczas gali w Zamku Królewskim w Sandomierzu Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza został oficjalnie i uroczyście przekazany kasztelanowi Karolowi Buremu za jego ogromny wkład w kulturowy rozwój miasta oraz w promocję i działalność społeczną. Karolowi Buremu w czasie uroczystej gali oprócz rodziny towarzyszyli licznie rycerze i dwórki z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

O przyznaniu tytułu zdecydowali na ostatniej sesji radni a samo wręczenie odbyło się w czasie uroczystej gali „Sandomierzanin Roku” w Zamku Królewskim. Informowaliśmy o tym na bieżąco

Wręczono także nominację do tytułu "Sandomierzanina Roku 2023", które odebrali:

  • Celina i Wojciech Chmiel
  • Urszula Gach
  • Andrzej Mirek
  • Anna Przybysz
  • Doktor Urszula Stępień

Zobaczcie galerię zdjęć z gali Sandomierzanin Roku 2023

Zaszczytny tytuł "Sandomierzanina Roku 2023" odebrała z rąk Marka Rożka Prezesa Klubu Miłośników Sandomierza - głównego organizatora przedsięwzięcia - doktor Urszula Stępień. - Dla mnie jest to zaszczyt – przyznała doktor Urszula Stępień. - Ja tę nagrodę traktowałam zawsze w sposób symboliczny. Ponieważ uważam, że każdy z państwa jest sandomierzanką i sandomierzaninem roku w swojej profesji, ponieważ ta codzienna krzątanina zmienia nam tylko ubiory - dodała.

W gronie osób składających gratulacje był burmistrz Marcin Marzec, który powiedział: - Tytuł zasłużenie trafił do osoby, która niezwykle angażuje się na rzecz miasta w sferze kultury, nauki i muzealnictwa. Wkład pani Urszuli Stępień w działalność Muzeum Diecezjalnego jest niepomierny i pozwala tej instytucji się rozwijać i promować nasze miasto. Dziękuję wszystkim obecnym na wydarzeniu za docenienie naszych laureatów i ciepłe słowa skierowane w stronę naszego miasta i jego działań w sferze kultury i promocji - mówił.

Gośćmi gali byli między innymi przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, a także Honorowy Obywatel Sandomierza, słynny piłkarz ręczny Karol Bielecki.

W części artystycznej przypomniano piosenki nieżyjącego, sandomierskiego barda Marka Sochackiego. O oprawę zadbała Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Zobaczcie galerię zdjęć z gali Sandomierzanin Roku 2023

Poznaj sylwetki nominowanych do tytułu Sandomierzanin Roku 2023:

Doktor Urszula Stępień

Doktor Urszula Stępień od wielu lat pracuje jako kustosz w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, działa społecznie w Towarzystwie Naukowym Sandomierskim i Społecznym Komitecie Odnowy Cmentarza Katedralnego. Jest przewodniczącą Komisji Kultury i Dziedzictwa Diecezjalnego Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu oraz sekretarzem zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Sandomierskiej Bazyliki Katedralnej. Jest autorem obszernej monografii Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, stanowiącej zwieńczenie jej wieloletniej pracy naukowej, dokumentacyjnej w zakresie dziedzictwa. Dzięki jej działaniom nad modernizacją i nową interpretacją ekspozycji Muzeum Diecezjalnego, może ono poszczycić się znaczącym wzrostem frekwencji odwiedzających. Zbiory muzealne zawierające między innymi takie eksponaty jak obraz Łukasza Cranacha Starszego czy pamiątki historyczne w postaci rękawiczek królowej Jadwigi oraz działania pani kustosz i jej współpracowników sprawiają, że Muzeum Diecezjalne jest ważnym punktem na trasie zwiedzania Sandomierza i całego województwa, czego potwierdzeniem jest liczba gości odwiedzających muzeum. Urszula Stępień jako pierwsza przed ponad 10-ciu laty zainicjowała organizowanie wystaw czasowych w muzeum. Wystawy poruszają tematy o zasięgu ogólnopolskim, kreują nowe kierunki badawcze, ważne w promowaniu dziedzictwa nie tylko Sandomierza, ale całego województwa. Jedną z ciekawszych wystaw czasowych była „Zgoda Sandomierska. Zgoda panów – zgoda braci”. Z dużym odzewem spotkała się także prezentowana w 2020 roku ekspozycja „Nie samym chlebem”, która zgromadziła prace wybitnych polskich artystów. Na otwartą w październiku 2022 roku ekspozycję „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było sztuką” złożyły się dokumenty, autografy i rękopisy pochodzące z kolekcji ks. Jana Wiśniewskiego, a przechowywane w zbiorach Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Na wystawę wybranych zostało ponad sto listów pisanych ręcznie (to zaledwie fragment tego niezwykłego zbioru), związanych z dziejami ojczystymi i wybitnymi postaciami: władców, hetmanów, generałów, uczonych, artystów i pisarzy. Na wystawie pokazano ponad sto przedmiotów z XVIII–XX wieku, które łączą się z odwieczną tradycją pisania listów. Są to biurka podróżne, efektowne w formie i technice wykonania kałamarze i przyciski do papieru, podstawki na pióra i korespondencję oraz pióra do pisania. Urszula Stępień zainicjowała również edukację muzealną, z której skorzystało do tej pory kilkaset dzieci z Sandomierza i okolicznych miejscowości. W muzeum odbywają się permanentnie lekcje muzealne dla najmłodszych między innymi „O ogrodzie Marcina z Urzędowa”. Doktor Urszula Stępień włączyła także muzeum do różnych programów i projektów, a wraz ze współpracownikami nawiązała współpracę z różnymi instytucjami zarówno muzealnymi jak
i innymi, co przyniosło efekt w postaci wymiany eksponatów i poszerzenia oferty wystawienniczej.

Doktor Urszula Stępień promuje dziedzictwo kulturowe na licznych konferencjach, wygłasza odczyty popularyzując skarby sandomierskich archiwów i eksponaty muzealne. Dokonała wielu różnego rodzaju odkryć, nowych faktów w sensie naukowym i kulturowym, dotyczących m.in. kolegiaty, obecnej katedry w Sandomierzu. Jest autorką ponad 40 artykułów naukowych dotyczących dziedzictwa Sandomierza, współautorką tekstu do albumu „Bazylika katedralna w Sandomierzu” i autorką albumu „Dawny Sandomierz”. Obecnie opracowuje działalność kolekcjonerską ks. Jana Wiśniewskiego, autora monografii kościołów diecezji sandomierskiej i kieleckiej.

Nie można pominąć jej aktywnej działalności społecznej w Towarzystwie Naukowym Sandomierskim (udział w konferencjach i spotkaniach naukowych, liczne publikacje w Zeszytach Sandomierskich, członkostwo w zarządzie) oraz Społecznym Komitecie Odnowy Cmentarza Katedralnego (członkostwo w organach statutowych, udział w kwestach).
Praca i działalność społeczna pani dr Urszuli Stępień zostały docenione i wielokrotnie nagradzane:

  • 2002 - nagroda Sybilla dla Muzeum Diecezjalnego,
  • 2015 - Róża Regionów – III miejsce w kategorii projekt specjalny trzymał „Przewodnik do kontemplacji” stworzony przez Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu pod tytułem: „Sandomierski ogród kanonika Marcina z Urzędowa”.
  • 2020 – Świętokrzyska Nagroda Kultury II stopnia,
  • 2021 – Nagroda Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego w kategorii działalności na rzecz regionu, kultury, społeczności lokalnej – „za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju i promocji Muzeum Diecezjalnego”.
  • 2022 - Srebrny Krzyż Zasługi na wniosek Zarządu TNS „za zasługi w działaniu na rzecz zachowania dziedzictwa kultury Polski”.
  • 2022 - Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” na wniosek zarządu SKOCK,
  • 2023 - Świętokrzyska Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka za przygotowanie wystawy „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było sztuką” uznanej przez Zarząd Województwa za najciekawszą ekspozycję minionego sezonu.

Andrzej Mirek

Andrzej Mirek – nauczyciel , trener , kurator społeczny, związany z Sandomierzem od 1987 roku. Nauczyciel wychowania fizycznego zatrudniony w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących ( dawna ,,Budowlanka” ) w 1987 roku. Pracuje w tej szkole nieprzerwanie od 37 lat. Wychowawca wielu pokoleń absolwentów szkół zawodowych. Wraz z podjęciem pracy w szkole rozpoczął współpracę z klubem sportowym, w sekcji lekkiej atletyki. Zajęcia z lekkoatletami szkoleniowiec prowadził najpierw w strukturach SKS ,,Wisła" Sandomierz, następnie UKS ,,Trójka" Sandomierz, a obecnie MUKS ,,Wisła" Junior Sandomierz. Jego podopieczni zdobyli do tej pory 41 medali Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, w różnych kategoriach wiekowych: młodzika , juniora młodszego, juniora , młodzieżowca a także seniora.

Anna Przybysz

Anna Przybysz 10 lat temu. przeniosła się z mężem do stuletniego, rodzinnego domu w Andruszkowicach gdzie przyjeżdżała na wakacje. To było jej marzenie. Anna jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Studium Reintegracji Społecznej w Towarzystwie Psychoprofilaktycznym w Warszawie, podyplomowo ukończyła Zarządzanie Oświatą oraz Zarządzanie Administracją Publiczną WSHP w Sandomierzu i śpiewająco, radośnie i smacznie promuje nasz Sandomierz.
Współpracuje od lat, jak to mówi ”owocnie” z przyjaciółmi, zaangażowanymi osobami i instytucjami miasta Sandomierza i Gminy Samborzec. Od lat organizuje - WOLNE ŚPIEWANIE-wspólne śpiewanie z mieszkańcami Sandomierza i turystami utworów powstańczych i okupacyjnych wspominając Poległych Pielaszowiaków 1944 roku. Anna jest prezesem Fundacji Świętokrzyski Ogród Inspiracji (ogrod-inspiracji.pl), gdzie odbywają się różne spotkania edukacyjne i integracyjne, małe koncerty z cyklu: SOczysta Muza na wiejskim podwórku. Fundacja już 6 raz zorganizuje w tym roku integracyjne przedsięwzięcie o charakterze historycznym i promującym hart ducha i ciała: Bieg NA ZDROWIE!..o sandały bł. Wincentego Kadłubka. Impreza weszła już do kalendarza imprez sandomierskich i cieszy się uznaniem wykraczającym poza nasze miasto.

Anna Przybysz wraz z mężem Jackiem prowadzą od lat Zamkową Grupę Wokalną SAN-do-MIR i koncertują: Anielskie Śpiewanie, Wiosenne Śpiewanie, Śpiewanie dla Pokoju zachęcając mieszkańców do współudziału.
Anna jako trener reintegracji społecznej, animator sztuki poprowadziła już dwie edycje autorskiego projektu „JAszkółka-warsztaty zanurzone w profilaktyce” (zadanie publiczne) kierowane do kobiet, chcących rozwijać się emocjonalnie, artystyczne i duchowo.
Anna jest znana jako szansonistka w zespole TRIODEON, gdzie prezentuje postaci Hanki Ordonówny, Edith Piaf i ostatnio śpiewa i opowiada o Kobietach z Ochotniczej Legii Kobiet z czasów wojny polsko-bolszewickiej.

Wraz z mężem prowadzą zajęcia artystyczne od lat na terenie gminy Samborzec i poza nią. Oboje Cisną MOC-czyli wyciskają świeże soki z owoców i warzyw i częstują Gości i zachwycają się regionem. Stale współpracują z grupą z KGW z Zajeziorza pod nazwą PRZELASKI. Anna twierdzi, że sama jest już Przelaską.
Ważne są dla niej historia, kultura, sztuka, pochwała wsi i mocy natury oraz profilaktyka zdrowia. Od lat realizuje swój projekt koncertowy i edukacyjny ”Zdrowy Polak-Nowy Patriotyzm”.
Przyjechała żeby odpoczywać na wsi, zachwycać się Sandomierzem i malować… a wyszło jak widać.

Urszula Gach

Urszula Gach od 18 lat związana jest z Polskim Czerwonym Krzyżem. Od 2009 roku koordynuje pracę Oddziału Rejonowego PCK w Sandomierzu. Realizuje działalność w obszarach pierwszej pomocy, krwiodawstwa, profilaktyki uzależnień, aktywizacji osób starszych, integracji pokoleniowej i międzypokoleniowej, pomocy socjalnej. Aktywnie uczestniczy w życiu publicznym miasta włączając się w lokalne wydarzenia .Pozyskując środki zewnętrzne realizuje wiele zadań publicznych i projektów, beneficjentami których są mieszkańcy Sandomierza i powiatu sandomierskiego. Koordynuje programy edukacyjne i profilaktyczne w szkołach i przedszkolach. Promując krwiodawstwo co roku organizuje uroczyste obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa oraz konkurs Wakacyjna Kropla Krwi. Od 2016 roku opiekuje się grupą seniorów organizując im zajęcia aktywizujące oraz spotkania integracyjne. Współpracuje z władzami lokalnymi, stowarzyszeniami: Amazonki, PSD Sandomierz, La Zebra, ŚDS ul. Katedralna oraz Dziennym Domem Pobytu Seniora i Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Włącza się w pomoc socjalną dla seniorów i rodzin potrzebujących organizując paczki żywnościowe w ramach akcji Czerwonokrzyska Gwiazdka i Wielkanoc z PCK. Wspólnie z pracownikami i wolontariuszami prowadziła punkt pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy pozyskując dary rzeczowe. Część pomocy wydawana była w ramach pozyskanych środków na realizację projektów dedykowanych uchodźcom. Organizowała warsztaty integrujące dzieci polskie i ukraińskie. W 2022 roku zdobyła tytuł Osobowość Roku 2022 w Powiecie Sandomierskim – Echa Dnia.

Urszula Gach z wykształcenia geodeta , stała się społecznikiem pomagającym innym „Widocznie tak mi było pisane”, mówi.
Dziś z perspektywy czasu nie żałuje tej decyzji. „Lubię kontakt z innymi osobami , lubię pomagać i czuć się potrzebna. Staram się być tam,gdzie jesteśmy potrzebni i odpowiadać na potrzeby w danym momencie.”. Wiedzą o tym min. uchodźcy z Ukrainy, którzy w ostatnich latach byli centrum pomocy działalności rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Celina i Wojciech Chmiel

Państwo Celina i Wojciech Chmiel - małżeństwo od 28 lat, mieszkańcy prawobrzeżnej części Sandomierza gdzie w 2021 roku założyli, wraz z Haliną Miłek, stowarzyszenie „Razem dla Nadbrzezia”. Jego celem jest kultywowanie dawnej, regionalnej tradycji ludowej Sandomierza i najbliższych okolic. Stowarzyszenie powstało na potrzeby zorganizowania latem 2021 roku dużej, etnograficznej imprezy kulturalnej w plenerze, a mianowicie I Staropolskich Żniw w dzielnicy Nadbrzezie. Potrzebne były bowiem środki na staranne uszycie oryginalnych lokalnych strojów chłopskich oraz odświętnego, kompletnego stroju sandomierskiego damskiego i męskiego, jak również odtworzenia dawnych narzędzi, jadła i napitku.

Widowisko ludowe – „Staropolskie żniwa w Nadbrzeziu” – to wydarzenie gospodarskie dziejące się w autentycznej scenerii bo na polu porośniętym zbożem gdzie licznie zgromadzeni mieszkańcy Sandomierza i okolic, jak również turyści, obserwują jego koszenie, odbieranie, wiązanie i układanie w dawne, tradycyjne snopki. Są tam kosiarze w codziennych strojach ludowych, ręczne kosy, wóz zaprzężony w dwa konie. Pojawiają się odpowiednie do sytuacji formułki słowne, pieśni, przyśpiewki oraz spożywany posiłek. Tego typu widowisko jest już organizowane dorocznie i cieszy się dużą popularnością.

Państwo Celina i Wojciech Chmielowie organizują także w Nadbrzeziu uroczyste dożynki miejskie z prezentacją wieńcy dożynkowych i całościowym ceremoniałem obrzędowego przekazania chleba na ręce burmistrza Sandomierza. Ponadto w swojej bogatej działalności folklorystycznej prowadzą edukację poznawczą ukazującą młodemu pokoleniu dawne artefakty kultury ludowej naszego miasta i okolic. Oprócz tradycji żniwnej uczą dzieci robić palmy wielkanocne, wić wianki sobótkowe, obchodzić rytuały związane ze śmigusem-dyngusem, czy z bogatą tradycją bożonarodzeniową.

Państwo Celina i Wojciech Chmiel swoje ciekawe zajęcia edukacyjno-poznawcze prowadzą w Izbie Pamięci Stowarzyszenia mieszczącej się budynku przy ul. Mokra 4, w prawobrzeżnej części Sandomierza. Często też czynnie i wykonawczo prezentują sandomierski struj ludowy. Ładnie ubrani biorą udział w miejskim pochodzie święta Trzech Króli, czy w inscenizacji żywych obrazów na rynku sandomierskim w październiku podczas uroczystości ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka, patrona naszego miasta. Zawodowo zaś pracują w Sandomierskim Centrum Kultury.

Należy stwierdzić, iż ta regionalno-folklorystyczna działalność Celiny i Wojciecha Chmiel spełnia dla Sandomierzan ważne funkcje o charakterze poznawczym, edukacyjnym, etnograficznym, społecznym. Zresztą jak sami mówią: „Poprzez uczestnictwo w organizowanych przez nas wydarzeniach o charakterze obrzędowo-zwyczajowym chcemy zachęcić ludzi do poznawania i podtrzymywania dawnych tradycji.” Zatem tego typu kreatywna aktywność kulturalna pełni uzasadnia ich nominację do prestiżowego tytułu Sandomierzanina Roku 2023.

Zobaczcie galerię zdjęć z gali Sandomierzanin Roku 2023

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie