MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą kwesty na cmentarzach w powiecie skarżyskim. Zbiórki w Skarżysku-Kamiennej, Suchedniowie, Bliżynie i Skarżysku Kościelnym

Paweł Wełpa
Paweł Wełpa
Jak co roku, w Dniu Wszystkich Świętych na większości nekropolii powiatu skarżyskiego spotkamy kwestujących. Będą zbierać na renowację i utrzymanie nagrobków. Kwesty będą w Skarżysku-Kamiennej, Suchedniowie, Bliżynie i Skarżysku Kościelnym.

W Skarżysku-Kamiennej od lat regularnie kwestują Rycerze Kolumba. W tym roku pojawią się na obu skarżyskich nekropoliach – na Łyżwach i na Zachodnim. W 2018 roku zebrano blisko 6500 złotych i za te pieniądze odnowiono dwa nagrobki. – Będziemy kwestować 1 listopada od 8.00 do 16.00. Na co przeznaczymy zebrane pieniądze, zależy od ich ilości. Chcielibyśmy odnowić kolejne stare i zabytkowe nagrobki, ale część pieniędzy przeznaczymy na utrzymanie grobu dziecka nienarodzonego na cmentarzu Łyżwy – mówi Krzysztof Randla.

Na cmentarzu w Skarżysku Kościelnym pieniądze do puszek będą zbierać członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Św. Trójcy. – Będziemy obecni od godz. 8.00 w Dniu Wszystkich Świętych przy każdym wejściu na cmentarz. Mamy w kolejce kilka nagrobków wymagających renowacji. Z reguły udaje się zebrać 5–7 tysięcy z jednej kwesty – mówi Elżbieta Jach, członek stowarzyszenia.

W Suchedniowie po raz kolejny odbędzie się kwesta z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Suchedniowa. Włączą się w nią m.in. radni oraz nauczyciele. Potrwa od 9.00 do 14.00.

W Bliżynie inicjatorem kwesty jest Parafialny Zespół Caritas przy Parafii św. Ludwika. Poza jego członkami kwestować będą samorządowcy, nauczyciele i przedstawiciele innych organizacji oraz mieszkańcy. Potrwa od 8.00 do 18.00 w Dniu Wszystkich Świętych. Jak informuje ks. Stanisław Wlazło, proboszcz bliżyńskiej parafii, zebrane w tym roku pieniądze zostaną dołożone do kwoty z poprzedniego roku oraz środków zebranych podczas jubileuszu 100-lecia parafii i przeznaczone na renowację konkretnego nagrobka. – Chcemy odnowić nagrobek Anieli Wielogłowskiej z Podkańskich. To żeliwny, ale bardzo zniszczony i też rozkradziony, jeden z siedmiu nagrobków przy starym kościółku św. Zofii. Trzeba jednak pamiętać, że rekonstrukcja jednego takiego grobu to kwota znacznie przekraczająca wpływy z jednej kwesty – wyjaśnia proboszcz.

POLECAMY: RELIGIA

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie