Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie protest przyrodników podczas konferencji Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Obrońcy integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego będą w środę protestować pod hotelem Ameliówka w gminie Masłów, w którym przebywać będą uczestnicy konferencji, zorganizowanej z okazji 70-lecia parku. - Nie mamy innego wyjścia, nie pozwolono nam uczestniczyć w konferencji - mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

W środę 15 września rozpocznie się trzydniowa konferencja naukowa "70 lat Świętokrzyskiego Parku Narodowego, 100 lat ochrony przyrody w Łysogórach. Świętokrzyski Park Narodowy - Przyroda i Człowiek". W programie są liczne wykłady, dyskusje, a także wycieczki. Cieniem nad tym wydarzeniem kładzie się sprawa wyłączenia fragmentu Łyśca z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. 1,3 hektara terenu z budynkami klasztornymi i otoczeniem chcą przejąć ojcowie Oblaci, władze państwowe i dyrekcja Świętokrzyskiego Parku Narodowego są temu przychylne. W zamian do parku miałyby zostać dołączone 62 hektary lasu w innym miejscu. Protestują przyrodnicy. Podkreślają, że zgodnie z prawem aby wyłączyć jakikolwiek teren z granic parku narodowego, musi zostać udowodnione, że bezpowrotnie utracił on wartości przyrodnicze i kulturowe. W przypadku szczytu Łyśca trudno o tym mówić.

Zmianie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego sprzeciwiają się nie tylko organizacje pozarządowe, ale również Rada Naukowa Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej Polskiej Akademii Nauk i Państwowa Rada Ochrony Przyrody.

Kieleckie stowarzyszenie Most i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot prowadzą akcję "Szczyt Chciwości", sprzeciwiając się wyłączenia części Łyśca z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. List protestacyjny podpisało ponad 37 tysięcy osób, w Kielcach pojawiły się specjalne banery.

Przedstawiciele Pracowni chcieli wziąć udział w konferencji (udział w niej jest bezpłatny). Zgłosili się, wypełniając formularz online. Otrzymali odpowiedź odmowną. Jako powód podano to, że... nie znajdują się na liście zaproszonych gości. Wśród zaproszonych nie ma też Łukasza Misiuny, który rozpoczął batalię o Łysiec.

W związku z tym przyrodnicy i aktywiści na środę zapowiedzieli protest. Ma się rozpocząć 15 września o godzinie 14.30 pod hotelem Ameliówka w Mąchocicach Kapitulnych w gminie Masłów, gdzie zakwaterowani zostaną uczestnicy konferencji. - Choć hasło konferencji odnosi się do stu lat ochrony przyrody w Łysogórach, Dyrekcja Świętokrzyskiego Parku Narodowego daje przyzwolenie na to, by władze zniszczyły tę wiekową tradycję jednym rozporządzeniem. Mamy dość hipokryzji i dość kłamstw o utracie wartości przyrodniczych i kulturowych - piszą organizatorzy protestu.

- Nie pozostaje nam nic innego. Chcieliśmy wziąć udział w konferencji, merytorycznie porozmawiać. Niestety, nie dano nam takiej możliwości. To świadczy o skrajnej niechęci dyrekcji parku do dialogu. Jako strona społeczna chcemy pokazać, że brak rozmowy z nami nie sprawi, że problem zniknie - mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie