MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie rewolucja na naszych drogach!

Maciej BANACHOWSKI

Kielce są zakorkowane. Przybyło samochodów, z dnia na dzień jest ich coraz więcej, a układ komunikacyjny nie zmienia się od lat. Ile cierpliwości muszą jeszcze wykrzesać z siebie kierowcy jeżdżący po mieście? - Jeszcze trochę - mówi prezydent Wojciech Lubawski i zapowiada wprowadzenie rewolucyjnych zmian w newralgicznych punktach miasta. I to w niedługim czasie.

Newralgiczne miejsce

W ciągu ostatnich miesięcy Kielce totalnie się zakorkowały. Nie tylko w godzinach szczytu komunikacyjnego, przez centrum trudno przejechać. Nawet na ulicach przyległych do centrum, które dotychczas były przejezdne, trzeba odstać swoje w korkach. Ale najgorzej jest w centrum. Chyba najbardziej newralgicznym miejscem jest rondo Herlinga-Grudzińskiego u zbiegu ulic Czarnowskiej, Paderewskiego, alei IX Wieków Kielc, Okrzei i 1 Maja. Na każdej z tych ulic, aby włączyć się do ruchu, trzeba stracić przynajmniej kilkanaście minut. W godzinach szczytu na Paderewskiego sznur samochodów sięga najczęściej za skrzyżowanie z Sienkiewicza, na Czarnowskiej kończy się na wysokości hotelu "Łysogóry". Nie lepiej jest na IX Wieków Kielc i Okrzei.

Skuteczniej niż estakada

W przedwyborczych obietnicach prezydent Kielc Wojciech Lubawski zapowiadał, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie budowa estakady, prowadzącej ruch z ulicy Czarnowskiej lub 1 Maja w IX Wieków. Ale te plany nie są już aktualne. - Po wielu analizach znaleźliśmy znacznie lepsze, tańsze i co najważniejsze, skuteczne rozwiązanie - mówi prezydent Lubawski. A będzie ono polegało na wyłączeniu z ruchu jednej z ulic dochodzących do ronda. Chodzi o Czarnowską. - Stanie się ona jedynie drogą lokalną, dojazdową do planowanego w okolicach hotelu, dla mieszkańców i do sklepów. Poza tym będą na niej miejsca parkingowe - wyjaśnia. A co z ruchem? Będzie przeniesiony na przedłużenie ulicy Żelaznej i jej połączenie z ulicą 1 Maja obok wiaduktu. - Ten zabieg pozwoli w ogóle zlikwidować rondo i zorganizować zwykłe, bezpieczne skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną - podkreśla prezydent.

Co da takie rozwiązanie? Na zlecenie miasta drogowcy analizowali ruch na rondzie. Chodziło o stwierdzenie, które z ulic są najbardziej obciążone, w które z nich wjeżdża najwięcej samochodów. Okazało się, że zarówno z ulicy Czarnowskiej, jak i z Paderewskiego najwięcej aut wjeżdża w 1 Maja. To oznacza, że rondo objeżdżają one prawie dookoła, blokując je dla innych samochodów. - Wyłączenie z ruchu ulicy Czarnowskiej i puszczenie ruchu Żelazną zmniejszy zdecydowanie potok samochodów na samym skrzyżowaniu. Ruch będzie się tam odbywał płynnie - zapowiada prezydent. Na usprawnienie tej części miasta ma jeszcze jeden pomysł. - Ale podkreślam, że to na razie pomysł. Chodzi o wprowadzenie jednego kierunku ruchu na Okrzei i Paderewskiego. Może wydłużyłoby to nieco drogę dla kierowców, ale na pewno jeszcze bardziej rozładowało korki - dodaje Wojciech Lubawski.

Kwestia roku

Na wprowadzenie tak radykalnych zmian w tej części centrum Kielc nie trzeba będzie czekać długo. - Jesteśmy na etapie wykupu gruntów pod budowę przedłużenia ulicy Żelaznej, będziemy jeszcze potrzebowali części terenu przy kościele Świętego Krzyża, by wybudować łącznik. Myślę, że wszystkie sprawy gruntowe zostaną załatwione w ciągu przyszłego roku. W roku 2006 budowa powinna się zakończyć - zapowiada prezydent. W dalszych planach jest przedłużenie ulicy Żelaznej aż do Skrzetli. Ale to odległe plany, bo pozyskanie terenów pod budowę nie będzie proste.

Pieniądze na tę inwestycję prezydent planuje zabezpieczyć w budżecie miasta. - Ale będziemy się oczywiście starać o dofinansowanie z funduszy unijnych. Podobnie jak na każdą inną inwestycję - podkreśla.

Wiadukt nad Żytnią

Wciąż aktualny jest pomysł wybudowania wiaduktu nad ulicą Żytnią, w ciągu ulic Żelaznej i Armii Krajowej. - To wbrew pozorom nie będzie trudne zadanie. Ułatwi to ukształtowanie terenu, podobnie jak było przy wiaduktach już istniejących w tym miejscu. Skrzyżowanie ulic Żytniej i Żelaznej jest bardzo obciążone ruchem i niebezpieczne. Dochodzi tam do bardzo wielu groźnych wypadków - podkreśla Wojciech Lubawski. Wybudowanie wiaduktu sprawi, że ten węzeł drogowy stanie się bezkolizyjny. Na jego realizację trzeba będzie jednak trochę poczekać, bo dopiero w przyszłym roku ma być przygotowana dokumentacja.

Węzeł na Radomskiej

Już gotowa jest za to dokumentacja budowy węzła komunikacyjnego ulic Radomskiej i Krasickiego. Miasto jest w trakcie wykupu gruntów. Potrwają one kilka miesięcy. Posiadanie ziemi jest niezbędnym warunkiem do starania się o pozwolenie na budowę. Obecnie skrzyżowanie Radomskiej i Krasickiego jest jednym z najgorszych miejsc w mieście pod względem organizacji ruchu. Kierowcy narzekają na utrudnienia związane z wjazdem w ulicę Krasickiego oraz bardzo niebezpieczny wyjazd z niej. A mieszkańcy północnych osiedli nie mają żadnych możliwości wjechania w ulicę Radomską w kierunku hipermarketu "Real". Zaplanowane rozwiązania pozwolą te wszystkie problemy wyeliminować. Projekt zakłada budowę bezkolizyjnego wiaduktu nad ulicą Radomską, którym będzie prowadził wjazd w ulicę Krasickiego oraz zjazd w kierunku "Reala". Dla samochodów wyjeżdżających z Krasickiego w kierunku "Exbudu" pojawi się dodatkowe pasmo ruchu, które umożliwi bezkolizyjne włączanie się do ruchu. - Przetarg na budowę węzła planujemy ogłosić zimą - zapowiada prezydent. Całość będzie gotowa najpóźniej wiosną 2006 roku - zapewnia prezydent Lubawski.

Łódzka dwupasmowa

Trwają jeszcze prace przy budowie drugiej nitki ulicy Jesionowej, ale jednocześnie miasto szykuje się do budowy drugiego pasma ulicy Łódzkiej. W planach jest ono aż do obwodnicy Kielc. Ale w pierwszym etapie chodzi o odcinek między Skrzetlami a skrzyżowaniem z ulicą Hubalczyków. Wykup potrzebnych terenów jest już na finiszu. - Na pierwszym odcinku drugie pasmo Łódzkiej będzie gotowe w przyszłym roku - zapowiada prezydent Kielc. Kolejny planowany etap to budowa drugiej nitki Łódzkiej, do skrzyżowania z ulicą Zakładową. Ta część inwestycji ma być gotowa w 2006 roku. Przy okazji planowany jest remont i poszerzenie ulicy Zakładowej. - Jest taka potrzeba, ze względu na imprezy odbywające się w Targach Kielce. Teraz jest tam bardzo ciasno - tłumaczy prezydent Lubawski. W kolejnych latach drugie pasmo Łódzkiej będzie budowane aż do obwodnicy. Ale to odległe plany, bo są spore trudności z wykupem potrzebnych gruntów.

Kontrowersyjny pomysł

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zajdzie poważna zmiana w organizacji ruchu na ulicy Manifestu Lipcowego. Otóż prezydent Lubawski planuje likwidację jej skrzyżowania z aleją 1000-lecia Państwa Polskiego, ale po wybudowaniu przejazdów przez pasy zieleni na ulicy Manifestu Lipcowego. - Zdaję sobie sprawę, że ten pomysł może się okazać bardzo kontrowersyjny. Dlatego nie wykluczam wprowadzenia takiego rozwiązania na okres próbny - mówi. A jakie przyniesie ono korzyści? Prezydent tłumaczy, że skrzyżowanie jest bardzo niebezpieczne i bardzo często dochodzi na nim do kolizji i wypadków. A zamknięcie go poprawi bezpieczeństwo. - Kierowcom nie utrudni to życia, bo będą mogli korzystać z budowanego właśnie przejazdu na wysokości Galerii "Echo". W przeciwnym kierunku nawrót będzie można robić na skrzyżowaniu z Sandomierską - wyjaśnia. Podkreśla też, że ulica Manifestu Lipcowego jest drogą krajową i powinna być jak najmniej kolizyjna.

Za dużo świateł

Za dwa lata prawdopodobnie znikną sygnalizacja świetlna i przejście dla pieszych na ulicy Seminaryjskiej, na wysokości bazarów. - Uważam, że jest ono szkodliwe z kilku powodów - twierdzi prezydent. Wyjaśnia, że przede wszystkim na bardzo krótkim odcinku tej ulicy są zlokalizowane trzy sygnalizacje. To blokuje ruch. A samo przejście do bazarów stwarza zagrożenie. Ale zlikwidowanie go nie oznacza, że kielczanie zostaną pozbawieni możliwości dojścia do targowiska z tej jego strony. - Chcemy wybudować tam kładkę dla pieszych. Nie będzie to trudne do zrealizowania, bo kładka nie będzie w tym miejscu duża - wyjaśnia. W przyszłym roku ma być gotowy projekt takiego rozwiązania, a jego realizacja planowana jest na 2006 rok.

A co z centrum?

Prezydent zapowiada, że budowa parkingu wielopoziomowego na placu Konstytucji jest dla niego priorytetem. Ma nadzieję, że uda się to zrealizować w przyszłym roku. - Co prawda po protestach urbanistów i architektów sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale spodziewam się pozytywnego rozstrzygnięcia. Wszystko z naszej strony zostało przygotowane zgodnie z prawem - mówi prezydent.

Podkreśla, że budowa parkingu jest bardzo ważna, bo dopiero kiedy on powstanie, będzie można zamknąć dla ruchu Rynek i przystąpić do jego modernizacji. Ale po jej zakończeniu samochody na Rynek już nie wrócą. - Oznacza to utratę około 400 miejsc parkingowych. Na to nie możemy sobie pozwolić, bo wtedy centrum by umarło - podkreśla Wojciech Lubawski.

W planach jest też budowa parkingu na terenie po dawnym miasteczku ruchu przy ulicy Solnej, a w dalszych na placu przed biurowcem "Nidy" przy ulicy Wesołej. Po ich wybudowaniu w całym centrum zostanie wprowadzony zakaz parkowania. - Niektóre uliczki, którymi teraz odbywa się tranzyt przez centrum, będą wyłączone z ruchu. A chodniki i ulice nie są po to, by stały tam samochody. Dzięki temu nasze centrum zmieni się w prawdziwe estetyczne centrum miasta. A kolejną korzyścią będzie likwidacja strefy płatnego parkowania - podkreśla prezydent Lubawski.

Pieniądze z budżetu i Europy

Prezydent Wojciech Lubawski: - Inwestycje drogowe w Kielcach są priorytetem. Na wszystkie będziemy chcieli zabezpieczyć pieniądze w budżecie miasta. Ale jednocześnie będziemy się starali zdobyć na nie pieniądze z funduszy unijnych. A możliwości takie są.

Zapraszamy do dyskusji

Jakie zdanie o planowanych przez władze miasta inwestycjach drogowych mają czytelnicy? Na opinie czekamy pod numerem telefonu 368-22-19. Zapraszamy do dyskusji na internetowym forum "Echa Dnia", adres: www.echo-dnia.com.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie