Bezpieczne Starachowice w praktyce - kurs strzelecki i Senior Patrol

mk
Monika Nosowicz-Kaczorowska
Trzygodzinny kurs strzelecki dla mieszkańców, porady co robić na wypadek ataku terrorystycznego i utworzenie patroli złożonych z seniorów - to tylko niektóre założenia nowej edycji programu "Starachowice bezpieczne w praktyce".

Gmina Starachowice stara się o rządowe pieniądze na kolejną, trzecią już edycję tego programu. Prezydent Marek Materek mówi, że liczy na otrzymanie 75 tysięcy złotych dofinansowania. Wkład własny gmina już ma - to 18 tysięcy złotych przekazane uchwałą radnych Rady Miejskiej na specjalistyczną przyczepę ratowniczą dla Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. Harcerska Grupa Ratownicza stara się o zakup przyczepy, bo umożliwi jej to starania o włączenie jako jednostki wspierającej do Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Decyzja o zakwalifikowaniu się do programu ma zapaść we wrześniu. Planowana realizacja - od 1 września do końca tego roku.
Senior Patrol ruszy w miasto?

W programie sporo jest działań skierowanych do starszych mieszkańców miasta. To między innymi dziesięciogodzinny kurs samoobrony dla seniorów, podczas którego mowa będzie o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania, bezpiecznym poruszaniu się po drogach i bezpiecznym przyjmowaniu leków. Cztery godziny poświęcone mają być na zajęcia z technik samoobrony.

Kolejny punkt to przeprowadzenie wykładu z pokazem technik samoobrony, utworzenie punktu poradnictwa psychologicznego dla starszych osób oraz powstanie Senior Patrolu, czyli dwóch trzyosobowych grup złożonych ze starszych osób, które będą patrolować miasto, zwracać uwagę na różne niedociągnięcia i zgłaszać je do odpowiednich referatów Urzędu Miejskiego.

- Nie wszystko zauważamy. Patrole złożone ze słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Rady Seniorów mogłyby przekazywać informacje na temat, gdzie miejska infrastruktura wymaga poprawy. Już teraz zachęcam mieszkańców miasta do przekazywania informacji o niedociągnięciach bezpośrednio do Urzędu Miejskiego - powiedział prezydent Marek Materek.
Senior Patrole mają podlegać komendantowi Straży Miejskiej i współpracować z policją.

Ekspresowe szkolenie strzeleckie
Program zakłada przeprowadzenie kursu samoobrony dla 60 mieszkańców miasta. Szkolenie podzielono na pięć modułów: techniki samoobrony, minimalizowanie zagrożenia przy ataku terrorystycznym, pomoc przedmedyczna, bezpieczeństwo podczas klęsk żywiołowych oraz trzy godziny zajęć strzeleckich. Uczestnicy kursu będą uczeni między innymi jak poznać symptomy zagrożenia atakiem terrorystycznym, co robić w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej, jak udzielić pierwszej pomocy medycznej.

W trzy godziny natomiast mają opanować technikę strzelecką, poznać zasady postępowania z bronią, nauczyć się oceniać sytuację w chwili zagrożenia, czyli na przykład zdecydować, jaka jest szansa otrzymania postrzału z10 a jaka z 50 metrów, jak zachować się, gdy napastnik mierzy z broni palnej z bliskiej odległości, a jak gdy celuje z dalszej odległości.

Syrena alarmowa i siłownie
W programie znalazł się także montaż syreny alarmowej, która informowałaby mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu. W mieście syren brakuje jeszcze w rejonie targowiska i na osiedlu Michałów oraz na osiedlu Orłowo. Jeśli gminie uda się zdobyć pieniądze z programu, syrena zamontowana zostałaby na terenie targowiska.

W ramach programu planowana jest budowa kolejnych urządzeń plenerowych służących do ćwiczeń. W zeszłym roku do użytku oddano Street Workout Park, czyli zestaw drążków do ćwiczeń siłowych na placu Manhattan. Za pieniądze z tegorocznego programu planowana jest budowa podobnego systemu na osiedlu Południe, na placu rekreacyjnym przy ulicy Pustowójtówny. Z kolei na placu pod skałkami istniejąca już zewnętrzna siłownia wzbogaciłaby się o kolejne dwa - trzy urządzenia.

Edukacja i ćwiczenia
W trzeciej edycji programu Starachowice bezpieczne w praktyce znalazły się także działania jak spotkania profilaktyczne z uczniami szkół, nakręcenie filmu profilaktycznego, wydanie poradnika "ABC Bezpieczeństwa", przygotowanie naklejek z instrukcją udzielania pierwszej pomocy oraz ustawienie tablic informacyjnych w rekreacyjnych częściach miasta. Na tablicach mają znaleźć się treści z zaleceniami na temat bezpieczeństwa na drodze, telefony alarmowe, zasady udzielania pomocy przedmedycznej.

Zwieńczeniem programu mają być wspólne ćwiczenia służb ratunkowych, instytucji i organizacji pozarządowych.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tubylec

Wystarczy, że niektórzy strażnicy wyjdą na ulicę, to już będzie Patrol-senior

o
olunia

Debilizm w czystej formie.

Dodaj ogłoszenie