MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania w Kielcach. Sprawdź, czy grozi ci udar

/IB/
sxc.hu
Mobilny udarowy punkt edukacyjny będzie działał we wtorek, 20 maja w godzinach 10.00 - 14.30 na Placu Niepodległości przed dworcem kolejowym w Kielcach.

Można w nim będzie skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich, otrzymać materiały informacyjne oraz obejrzeć filmy i spoty na temat udaru w mini-kinie edukacyjnym.

Celem akcji informacyjnej "STOP UDAROM!" jest podnoszenie świadomości na temat udaru mózgu - prawidłowej profilaktyki oraz objawów choroby i konieczności szybkiej reakcji na ich wystąpienie, a także znaczenia wczesnego rozpoczęcia rehabilitacji poudarowej. W ramach kampanii w specjalnie zaadaptowanym na ten cel busie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich prowadzonych pod kątem profilaktyki udaru mózgu. Obok niego znajdzie się ścieżka edukacyjna na której będzie można dowiedzieć się więcej o objawach udaru i o tym jak prawidłowo reagować w przypadku ich wystąpienia. W namiocie informacyjnym działać będzie mini-kino prezentujące spoty i filmy poświęcone tematyce udarowej. Dostępne będą także publikacje Fundacji Udaru Mózgu. Przez cały czas trwania akcji zbierane będą pytania do ekspertów dotyczące udaru.

Organizatorem akcji jest Fundacja Udaru Mózgu. Podobne akcje odbyły się już w Warszawie i Lublinie. Za każdym razem akcja rozpoczyna się o 10:00 i trwa 4,5 godziny, czyli dokładnie tyle czasu, ile może upłynąć, aby po wystąpieniu pierwszych objawów udaru mózgu, móc jeszcze podjąć terapię dającą szansę na uratowanie życia chorego. W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Oznacza to, że co roku choroba występuje u około 60 000-70 000 osób.

Jak pokazują wyniki badania INTERSTROKE opublikowane w magazynie Lancet w 2010 r. za 90 proc. ryzyka wystąpienia udaru mózgu odpowiada zaledwie dziesięć czynników ryzyka, w tym nadciśnienie tętnicze i choroby serca oraz elementy stylu życia, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe odżywianie i otyłość. Na wiele czynników ryzyka możemy wpływać poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki i prawidłowy styl życia. W przypadku wystąpienia udaru decydujące znaczenie dla skutecznego leczenia ma szybkie rozpoznanie objawów choroby i natychmiastowe wezwanie pogotowia. Ponadto w przypadku udaru niedokrwiennego (ok. 80 proc. przypadków choroby to udary tego rodzaju) dostępna jest skuteczna terapia - do 4,5 godziny od pojawienia się pierwszych objawów możliwe jest podanie leku ratującego życie. Bardzo ważne jest również niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie