MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania wykrywające raka dla mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Szybko i bez kolejki!

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Doktor Bartłomiej Kamiński, ceniony laryngolog, zachęca do udziału w badaniach osoby w wieku od 40 do 65 lat.
Doktor Bartłomiej Kamiński, ceniony laryngolog, zachęca do udziału w badaniach osoby w wieku od 40 do 65 lat. autor
Ruszył finansowany przez Unię Europejską program profilaktycznych badań, pozwalających na wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi. Można je wykonać w Kielcach i Skarżysku.

Rak to choroba, której boi się chyba każdy. Dziś to prawdziwa choroba cywilizacyjna. Jak przekonują lekarze, najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby, wówczas szanse na wyleczenie są największe. Niedawno ruszył nowy program badań profilaktycznych, podobny do tych, jakie od lat kierowane są do pań. Dobrze znane są cytomammobusy, mobilne centra diagnostyczne, w których bezpłatnie przebadać się mogą panie, pod kątem nowotworów piersi i szyjki macicy. Ten, o którym piszemy, dotyczy chorób głowy i szyi i przeznaczony jest głównie dla mężczyzn. Bo jak wskazują statystyki, nowotwory tej części ciała dotykają panów pięciokrotnie częściej, niż panie!

Rak, choroba niewiernych?

Nowotwory głowy i szyi powstają z kilku powodów. Pierwszy to palenie tytoniu. Drugi - nadużywanie mocnych alkoholi. Kolejny to długotrwałe drażnienie śluzówki, na przykład przez źle dopasowaną protezę zębową. Do tego dochodzą brak dbałości o higienę jamy ustnej, niedobory żelaza i witamin B12 oraz C, a także... rozwiązłość. Częsta zmiana partnerów seksualnych i uprawianie seksu oralnego może się skończyć rakiem gardła lub jamy ustnej. Przyczyną jest wirus brodawczaka ludzkiego, którym można się zarazić od partnera. Na tę chorobę zapadają najczęściej osoby przed 40 rokiem życia. Inne rodzaje nowotworów najczęściej występują u osób po 50 - ce.

Sześć objawów

Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi finansowany jest przez Unię Europejską. Jedynym miejscem w regionie, w których prowadzone są badania, jest poradnia laryngologiczna w Szpitalu Powiatowym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Skarżysku-Kamiennej. Mogą z nich skorzystać osoby w wieku od 40 do 65 lat, z grupy podwyższonego ryzyka (palacze, osoby, które nadużywają alkoholu lub często zmieniają partnerów seksualnych). Jeśli przez ponad 3 tygodnie występuje u nich jeden z sześciu objawów: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie połykania lub problemy z połykaniem, powinni zgłosić się do lekarza.

Za darmo, bez kolejki

Badania są bezpłatne i wykonywane szybko. Doceni to każdy, kto próbował dostać się do dobrego laryngologa. Wystarczy zadzwonić na jeden z numerów: 516-209-231, 515-491-232, lub 516-209-236 i wyznaczony zostanie termin. Najczęściej w ciągu zaledwie kilku dni. Na miejscu trzeba wypełnić formularz i lekarz przystępuje do badania nowoczesnym sprzętem (kupionym przez WOŚP). Pacjent szybko otrzymuje diagnozę. Warto skorzystać.

Uratowani dzięki badaniom

Nie jest to pierwszy taki program. Od września 2017 r. Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi – Twój świadomy wybór realizuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Przeszkolono ponad 360 lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek, oni pacjentów z grupy ryzyka kierują na badania do Kielc. - Do tej pory przebadaliśmy ponad 270 pacjentów, u pięciu z nich zostały wykryte nowotwory złośliwe i zostali objęci naszym leczeniem. Można powiedzieć, że dzięki prowadzeniu badań przesiewowych w ramach naszego programu uratowaliśmy tym chorym życie – mówi doktor Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO. Pacjenci, u których zachodzi podejrzenie nowotworu złośliwego, otrzymują pełną diagnostykę oraz kompleksowe leczenie. Warto dodać, że kielecka placówka jako jedyna w Polsce wykonuje u chorych z rakiem krtani jednocześnie operacje usunięcia krtani i wszczepienia protezy głosowej.
Rejestracja na bezpłatne badania przesiewowe w ramach programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii pod numerem telefonu: 41 36 74 653

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie