MKTG SR - pasek na kartach artykułów
15 z 20
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Szamotuły, miasto położone nad rzeką Samą, znane są nie...
fot. Wikipedia.org / Mirand / CC BY-SA 3.0 pl

Białe damy w polskich zamkach i pałacach. Zjawy mają nawiedzać zabytkowe komnaty i korytarze do dziś... Gdzie ich szukać?

Zamek Górków w Szamotułach

Szamotuły, miasto położone nad rzeką Samą, znane są nie tylko ze wspaniałych zabytków, lecz także dzięki Czarnej Księżniczce – drugiej po kórnickiej Białej Damie najbardziej znanej wielkopolskiej zjawie. Duch błąka się nocami wokół średniowiecznej baszty, pozostałości obronnego zamku rodu Górków, a także przechadza się podziemnym korytarzem z baszty do leżącej nieopodal kolegiaty.

Czarna Księżniczka to Halszka z Ostroga (1539 – 1582), której tragiczne dzieje śledziła z zapartym tchem ówczesna Rzeczpospolita, a dzieje te ułożyły się same w najlepszą kryminalną opowieść.

Elżbieta Katarzyna Ostrogska zwana Halszką, jedyne dziecko – księcia Ilji i Beaty Kościeleckiej (córki króla Zygmunta I Starego), bajecznie bogata od kolebki i równie urodziwa, bardzo wcześnie stała się obiektem konkurów licznych zalotników. Spod kurateli stryjów i władczej matki pannę wykradł i poślubił w 1553 r. książę Dymitr Sanguszko. Dymitr, skazany na infamię przez króla Zygmunta Augusta, uciekł wraz z Halszką do Czech. Niestety, tutaj dopadł go i zamordował inny konkurent do ręki dziewczyny, Marcin Zborowski. I on z kolei trafił do lochu. Sprawa ponownie trafiła do króla, który oddał rękę Halszki Łukaszowi III Górce (1533 – 1573), wojewodzie poznańskiemu i panu na Szamotułach. Co prawda królowa Bona zatrzymała Halszkę przy sobie na dworze, więc Górka jak niepyszny powrócił do Wielkopolski. Matka Halszki, nie akceptując tego mariażu, uciekła z córką do Lwowa, gdzie zamknęła się w jednym z klasztorów. Kiedy oddział wojsk królewskich (Górka upominał się o żonę) zdobył klasztor, wyszło na jaw, że w trakcie oblężenia wkradł się tu kniaź Symeon Olelkowicz Słucki, który – przy aprobacie ambitnej Beaty – poślubił Halszkę. Zygmunt August oczywiście nie uznał tego związku i polecił Halszkę przewieźć wprost do Szamotuł.

Tutaj mściwy małżonek przez 14 lat, aż do swojej śmierci, więził Halszkę w baszcie. Jak głosi wieść, młoda kobieta przybrała podobno czarne pokutne szaty, a że była dalej piękna, Górka nakazał, by nosiła na twarzy żelazną maskę zakrywającą nawet kruczoczarne włosy. Uwięziona mogła odbywać jedyny spacer przejściem podziemnym lochem do pobliskiej kolegiaty, gdzie w zakratowanej małej niszy wysłuchiwała nabożeństwa i modliła się. Dopiero w 1573 r. mogła opuścić swe więzienie. Schorowana i na wpół obłąkana zmarła w grudniu 1582 r., licząc zaledwie 43 lata, w swoim rodowym majątku w Dubnie na Wołyniu, jako udręczona ofiara ambicji matki i przedmiot bezwzględnych przetargów o bogactwo i władzę.

CC BY-SA 3.0 pl

Zobacz również

Nowy cykl letnich wydarzeń w ulubionym miejscu lokalnych z Dąbrowy Górniczej! Pogoria

Nowy cykl letnich wydarzeń w ulubionym miejscu lokalnych z Dąbrowy Górniczej! Pogoria

Tragedia na Zalewie Koronowskim. Wyłowiono ciało zaginionego mężczyzny

Tragedia na Zalewie Koronowskim. Wyłowiono ciało zaginionego mężczyzny

Polecamy

Rafał Gołofit, trener ŁKS Łagów: Chcemy poszerzyć kadrę zawodniczą

Rafał Gołofit, trener ŁKS Łagów: Chcemy poszerzyć kadrę zawodniczą

Marsz Równości przejdzie przez Kielce. Dzień atrakcji na skwerze Sendlerowej

Marsz Równości przejdzie przez Kielce. Dzień atrakcji na skwerze Sendlerowej

Mieszkaniec Ostrowca kierował, choć ma dwa sądowe zakazy

Mieszkaniec Ostrowca kierował, choć ma dwa sądowe zakazy