Bieg charytatywny "Piątka dla Bartka". Wystartowało ponad 400 osób (zdjęcia, video)

Dorota KUŁAGA [email protected]
Marcin Stokowiec z KKL Kielce od początku wyszedł na prowadzenie i nie oddał go już do końca biegu. fot. Dorota Kułaga
Wystartowało ponad 400 osób, chętnych było dużo więcej. Pod wrażeniem imprezy byli trener Bogdan Wenta i uczestnicy naszego show Świętokrzyskie Gwiazdy Tańczą

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się bieg charytatywny "Piątka dla Bartka", który w niedzielę odbył się w Kielcach. 5-kilometrową trasę pokonali między innymi rodzice Bartka - Karolina i Damian Orzechowscy z Suchedniowa oraz trener Bogdan Wenta z żoną Iwoną i synem Tomkiem. Imprezie patronowało "Echo Dnia".

Chętnych do biegu, którego organizatorami byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz uczestnicy akcji "Biegam Bo Lubię", było znacznie więcej. Ze względów bezpieczeństwa do startu zostało dopuszczonych 400 osób, a honorowym starterem był nasza olimpijka z Meksyku Mirosława Sarna.

BOHATER Z NUMEREM 1

- Pomysł powstał w trakcie rozmowy z Bartkiem Kozłowskim. Niesamowicie nakręcał spiralę działań i zainteresowanie biegiem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszę się, że aż tyle osób wzięło udział w tej imprezie, nie tylko ze świętokrzyskiego, ale również z Warszawy i województwa małopolskiego. Jesteśmy też bardzo wdzięczny trenerowi Bogdanowi Wencie i jego żonie Iwonie za to, że włączyli się do naszej akcji. To niesamowita uprzejmość z ich strony. Plan jest taki, żeby ten bieg rozgrywany był cyklicznie, w okolicach Dnia Matki - mówił Damian Orzechowski, który trasę pokonał z żoną, a w wózku towarzyszył im synek Bartek, który - jak na głównego bohatera imprezy przystało - miał numer startowy 1.

TANECZNYM KROKIEM DLA BARTKA

Trasę biegu najszybciej pokonał Marcin Stokowiec z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, który dzień wcześniej był czwarty w Półmaratonie Świętokrzyskim w Cieślach. Na mecie podkreślał, że zwycięzcą tak naprawdę był dwuletni Bartek. - Biegło się super, trasa była troszkę wymagająca, młodzi naciskali, ale udało się wygrać. Fajnie jest dorzucić cegiełkę dla Bartka. Ja mam trójkę dzieci, wiem co to może znaczyć. Mam nadzieję, że Bartek będzie z tego czerpał owoce - powiedział Marcin Stokowiec. Na mecie humor dopisywał też Szymonowi Jarzynie, który bierze udział w organizowanym przez "Echo Dnia" show Świętokrzyskie Gwiazdy Tańczą. - Tam też pomagamy osobom niepełnosprawnym. Na ten bieg przyszliśmy w ramach rozgrzewki, bo dziś o 16 mamy kolejny odcinek tańców. Z przyjemnością przebiegliśmy 5 kilometrów dla Bartusia - mówił Szymon Jarzyna, który biegł razem z Darią Kuchniak-Sitek i Jakubem Jarosiński. Specjalnie na ten start przygotowali nadruki "Tanecznym krokiem dla Bartka".

Dwuletni Bartek, dla którego odbył się bieg, trasę pokonał w wózku. Jego rodzice - Karolina i Damian Orzechowscy - w dobrej formie pokonali 5 kilometrów.

RADOŚĆ TRENERA WENTY

Na mecie rekordy popularności bił trener Bogdan Wenta, który w piątek z piłkarzami ręcznymi Vive Targi Kielce świętował mistrzostwo Polski. - W ostatnich dniach było dużo stresu. Piątkowa noc była krótka, ale niezwykle radosna. Dzisiaj byłem bardzo podekscytowany. Tyle osób przyszło na bieg, był nawet mój przyjaciel Piotrek Falkowski, który przyjechał z Warszawy. Cieszę się, że ta akcja spotkała się z takim odzewem. Mam nadzieję, że za kilka lat, jak Bartek będzie starszy, to sam przebiegnie ten dystans, a ja będę mu kibicował - mówił Bogdan Wenta.

Dodajmy, że Bartek urodził się bez stopy. Dzięki zwykłej protezie chodzi, ale do prawidłowego rozwoju potrzebuje specjalistycznej protezy za ponad 40 tysięcy złotych. Opłaty startowe z tego biegu zostały przekazane na specjalne subkonto dwuletniego Bartka w Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą".

Wyniki: mężczyźni: 1. Marcin Stokowiec (KKL Kielce) - 17,15, 2. Piotr Jaśtal (KKL) - 17,25, 3. Miłosz Cedro (Olimp Strawczyn), 4. Zenon Stępień (KKL) - 17,45; kobiety - 1. Anna Kozieł (Kielce) - 20,12, 2. Martyna Hert-Gajewska (Adamów) - 23,02, 3. Mariola Jamróz (Kielce) - 23,32.