Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg o Błękitną Wstęgę w Skarżysku-Kamiennej odbył się po raz 23. Zobacz wyniki i zdjęcia

Paweł Wełpa
Adolf Walkowiak… na najwyższym stopniu podium swojego biegu z najlepszymi dziewczętami w jednej z kategorii. Od lewej: Zuzanna Ziomek, Katarzyna Brzózka i Marika Świtek
Adolf Walkowiak… na najwyższym stopniu podium swojego biegu z najlepszymi dziewczętami w jednej z kategorii. Od lewej: Zuzanna Ziomek, Katarzyna Brzózka i Marika Świtek Paweł Wełpa
Bieg o Błękitną Wstęgę Kamiennej to najstarsza cykliczna impreza rekreacyjna w Skarżysku. W tym roku odbyła się po raz 23. Tak długi staż to efekt wytrwałości jego organizatora Adolfa Walkowiaka, byłego samorządowca, z zawodu kolejarza, a z zamiłowania sportowca.

Adolf Walkowiak w swojej karierze zawodowej był związany z koleją, gdzie pracował jako maszynista. Jako zapalony sportowiec siłą rzeczy związał się z kolejarskim klubem Ruch Skarżysko, w którego barwach uprawiał biegi i grał w piłkę. Gdy wiek już nie pozwolił na czynne uprawianie sportu, postanowił bakcylem biegania zarażać najmłodszych mieszkańców miasta. I trwa to do dziś.

Nie było Igrzysk nad Wisłą, a bieg nad Kamienną nadal jest

W latach 90. ubiegłego stulecia pojawił się w naszym kraju pomysł organizacji igrzysk olimpijskich. Zaplanowano je na 2012 rok, a główną areną miała być Warszawa. Przyjęto dla nich roboczą nazwę Igrzyska Nadwiślańskie z racji tego, że areny sportowe miały znajdować się nad Wisłą.

Aby wypromować ideę igrzysk, postanowiono zorganizować w całym kraju cykl imprez sportowych pod hasłem „Olimpiada 2012”. Na miejsce jednej z nich wybrano właśnie Skarżysko. – Działacze Polskiego Komitetu Olimpijskiego jeździli po całym kraju i promowali ten pomysł. Do Skarżyska przyjechał m.in. Ryszard Parulski, ówczesny wiceprezes PKOl. Szukali kogoś do organizacji. Ja byłem wówczas radnym i członkiem zarządu miasta, a że wszyscy wiedzieli, że sport jest moją pasją, to wybór padł na mnie – wspomina Adolf Walkowiak.

Jak wszyscy dobrze wiemy, z igrzysk, nie tylko nad Wisłą, ale i w ogóle w Polsce nic nie wyszło, a bieg w Skarżysku nadal jest organizowany. W tym roku młodzi mieszkańcy miasta i goście pobiegli po raz 23. Są wśród nich przedszkolaki, uczniowie szkół wszystkich stopniu, a także podopieczni pobliskiego specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego.

Z Ostrej Bramy do magistratu – prymas Glemp starterem

Pierwszy bieg nie odbywał się, tak jak obecnie, w Rynku na Kamiennej, ale jego trasa wiodła z Ostrej Bramy do urzędu miasta. Odbył się przy okazji obchodów 70-lecia nadania praw miejskich Skarżysku. W parafii Matki Bożej Ostrobramskiej przebywał wówczas prymas Polski kardynał Józef Glemp i to on dał sygnał biegaczom do startu. O biegu pisało wówczas nawet ogólnopolskie czasopismo „Olimpijczyk”.

Od drugiej edycji lokalizację biegu zmieniono na obecną, na uliczkach skarżyskiego Rynku. Używana dziś nazwa również była inna, a bieg był najpierw biegiem o wstęgę Kamiennej, a o błękitna dopiero później. – Z czasem, jak Kamienna zrobiła się czystsza, dodaliśmy określenie „błękitna” – wyjaśnia z przymrużeniem oka Adolf Walkowiak.

Znani sportowcy na trasie i wśród gości Biegu o Błękitną Wstęgę Kamiennej

Wśród uczestników biegu byli będący wówczas na wczesnych etapach swoich karier przyszli olimpijczycy, jak choćby Rafał Wójcik czy Wioletta Frankiewicz, trenujący wtedy pod okiem nieżyjącego Krzysztofa Wolińskiego.

W najlepszym okresie na biegu pojawili się znamienici goście, wśród nich medaliści najważniejszych imprez sportowych. Wystarczy wymienić choćby takich mistrzów sportu jak kolarze Tomasz Brożyna i Andrzej Sypytkowski, zapaśnik Andrzej Supron czy bokser Jan Szczepański.

Czas na renesans biegu

Choć to najstarsza sportowa impreza masowa w Skarżysku-Kamiennej, to nie da się ukryć, że jej renoma nieco przycichła. W tegorocznej edycji pobiegło niecałe dwieście osób, a rekord w jej historii to ponad siedmiuset biegaczy. Na pewno jednym z powodów jest konkurencja ze strony innych imprez biegowych dla przedszkoli i szkół, jakie są licznie organizowane w Skarżysku.

Mimo to, Adolf Walkowiak obiecuje, że dopóki starczy mu sił, będzie się podejmował organizacji biegu, którego start i meta znajdują się prawie dokładnie przed jego domem. – Ludzie mnie pytają „Chce się panu, panie Adolku?”. A mnie się chce. Z perspektywy czasu uważam, że warto było się za to zabrać. Wciąż jest przychylność wielu ludzi, w tym sponsorów oraz współorganizatorów, MCK i MCSiR, na których zawsze mogę liczyć. A dzieci zawsze chętnie pobiegną – konkluduje Adolf Walkowiak.

Wyniki Biegu o Błękitną Wstęgę Kamiennej 2018:

Chłopcy Przedszkola 100 m.

1. Kuba Kołtun
2. Oliwier Stachura
3. Krzysztof Derlatka

Dziewczynki – Przedszkola 100 m.

1. Alicja Dzięciołowska
2. Monika Stachoń
3. Mirella Harenza

Bieg Integracyjny (Ośrodek SOSW nr 2)

1. Kacper Czeski
2. Wiktoria Majewska
3. Jakub Madejski
4. Jakub Ciosek
5. Julia Adamus
6. Fabian Kitel
7. Anna Dudek
8. Aleksander Banaś
9. Magdalena Sorbian
10. Igor Piec

Chłopcy I-II klasa 200 m.

1. Igor Cieloch
2. Krystian Walkiewicz
3. Jakub Pisarek

Dziewczęta I-II klasa 200 m.

1. Martyna Kowalik
2. Anna Bajon
3. Nadia Pieniążek

Chłopcy klasy III-IV 200 m.

1. Szymon Gruchała
2. Milan Tusznio
3. Bartosz Jach

Dziewczęta klasa III–IV 200 m.

1. Natasza Szwed
2. Zuzia Wiśniewska
3. Ola Boros

Chłopcy V-VI klasa 800 m.

1. Igor Kasprowicz
2. Igor Młodawski
3. Tomasz Rachwał

Dziewczęta V-VI klasa 600 m.

1. Katarzyna Brzózka
2. Zuzanna Ziomek
3. Marika Świtek

SP klasy VII-Gimnazja 800 m. dziewczęta

1. Amelia Suwara
2. Aleksandra Zawadzka
3. Weronika Stępień

SP klasy VII - Gimnazja 1500 m. chłopcy

1. Filip Stożek
2. Aleksander Garbacz
3. Maks Dąbrowa

Szkoły ponadpodstawowe 1500 m:

1. Sylwester Lepiarz
2. Sebastian Rogalski
3. Szymon Szymański

Organizatorzy dziękują sponsorom biegu: Firmie Wtórpol, urzędowi miasta w Skarżysku, MPWiK, sklepowi sportowemu BB sport, Maciejowi Serkowi firma MAX, oo. Rafałowi Kołodziejskiemu, proboszczowi parafii, pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Pawłowi Krupie, Zbigniewowi Gorzkowskiemu sklep rowerowy Eurobici.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: 20 lat województwa świętokrzyskiego. Wspomnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie