Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieliny, Morawica i Zawichost chcą być w Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi

Lid
- Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi to przestrzeń, w której poszczególne gminy będą mogły wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i praktyką – argumentuje Marian Buras, wójt Morawicy.
- Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi to przestrzeń, w której poszczególne gminy będą mogły wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i praktyką – argumentuje Marian Buras, wójt Morawicy.
Najlepsze gminy stworzyły Polską Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Wśród 36 założycieli są trzy ze Świętokrzyskiego - Bieliny, Morawica i Zawichost.

Głównym celem założenia sieci jest stworzenie lepszych niż dotychczas warunków dla współpracy i wzajemnego inspirowania się najlepszych gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w Polsce - posiadających szczególne osiągnięcia w rozwoju lokalnym i różnych dziedzinach rozwoju terenów wiejskich. To właśnie dlatego zaproszenie do udziału w sieci od wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego, inicjatora PSOiRW otrzymały świętokrzyskie gminy, niezaprzeczalni liderzy regionu.

Zarówno Bieliny jak i Morawica znane są ze sprawnego zarządzania, realizowania projektów unijnych, aktywizowania mieszkańców. Nic też dziwnego, że kierujący nimi wójtowie znaleźli się we władzach: Marian Buras, wójt Morawicy jest członkiem prezydium a Sławomir Kopacz, wójt Bielin koordynatorem regionalnym, którego zadaniem jest zapraszanie kolejnych samorządów.

- Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi to przestrzeń, w której poszczególne gminy będą mogły wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i praktyką. Czasem szukamy daleko, a tak naprawdę dobre rozwiązania są blisko nas i trzeba z tego korzystać - argumentuje Marian Buras, wójt Morawicy. - Podobne sieci istnieją w Europie i mają jeden cel - poprawę jakości życia mieszkańców.

- Ta sieć to pierwsza, ogólnopolska platforma współdziałania na rzecz rozwoju wsi w Polsce poprzez wymianę doświadczeń i wspólne projekty - wyjaśnia Sławomir Kopacz wójt Bielin. - Na spotkaniu założycielskim rozmawialiśmy, jak wykorzystać szanse i ten dorobek, które samorządy wspólnie z lokalnymi liderami stworzyły do tego, żeby jeszcze lepiej nam się żyło. Poza tym zastanawialiśmy się, jak można zarobić na Odnowie Wsi, żeby lokalni liderzy nie musieli pukać do samorządów i innych instytucji.

Poprzez wspólne inicjatywy i bezpośrednie kontakty, wzorowane na współdziałaniu gmin partnerskich, Sieć ma wypracowywać i upowszechniać wzorcowe oraz nowatorskie rozwiązania. Ich celem będzie aktywizacja społeczności gminnych. Pierwsze projekty, którymi zajmie się organizacja, to m.in. stworzenie fundacji wspierającej społeczeństwo informatyczne, a także zorganizowanie sieci najciekawszych wsi w Polsce, jako markowego produktu turystycznego, bazującego na zasobie dziedzictwa kulturowego. Podobne sieci np najpiękniejszych wsi we Francji, czy Walonii już istnieją.

Polską Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi powołali podczas spotkania w Strumieniu (Śląskie) reprezentanci 36 gmin z 15 województw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie