Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biesiada barbórkowa w Miedziance. Tak świętowano gminną Barbórkę oraz jubileusz 15-lecia Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Biesiada barbórkowa w Miedziance. Tak świętowano gminną Barbórkę oraz jubileusz 15-lecia Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego.
Biesiada barbórkowa w Miedziance. Tak świętowano gminną Barbórkę oraz jubileusz 15-lecia Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego. Dawid Łukasik
W niedzielę, 3 grudnia w Miedziance w gminie Chęciny odbyła się piękna biesiada barbórkowa połączona z jubileuszem 15-lecia Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Nie zabrakło radosnych występów artystycznych, gratulacji i życzeń oraz poczęstunku. Przed publicznością zaprezentowały się dzieci z lokalnych szkół, a także dorośli, którzy zaprosili do wspólnego odśpiewania pieśni górniczych i biesiadnych.

Barbórka w Miedziance. Jubileusz 15-lecia Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego

Mszą świętą o godzinie 15 w kaplicy świętej Barbary w Miedziance, rozpoczęły się uroczystości barbórkowe i jubileuszowe w gminie Chęciny.

Zaraz po nabożeństwie wszystkich przybyłych gości zaproszono do świetlicy w Miedziance na drugą - artystyczną część uroczystości.

Przed zebraną publicznością zaprezentowali się najmłodsi i starsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Polichnie, a także lokalni artyści, którzy zaprosili wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu górników oraz biesiadnych pieśni.

W uroczystości uczestniczył między innymi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, górnicy, mieszkańcy Miedzianki i okolicznych miejscowości, dzieci, młodzież, nauczyciele i zaproszeni goście.

Biesiada barbórkowa była połączona z jubileuszem 15-lecia Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.

15 lat Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance
Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance powstała w 2008 roku. Prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu i naukowym opracowywaniu zbiorów oraz ich udostępnianiu do celów edukacyjnych i turystycznych. Tematyka zbiorów dotyczy górnictwa kruszcowego i skalnego regionu chęcińskiego oraz obszarów przyległych tak zwanego Białego Zagłębia. Muzealna Izba położona jest na wschodnim stoku góry Miedzianki, w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Góra Miedzianka. Ekspozycja znajduje się w jednym z budynków pogórniczych, na terenie ostatniej, historycznej kopalni rud miedzi z lat 50. XX wieku. Wystawa składa się z czterech części o zróżnicowanej problematyce geologiczno-górniczej. W pierwszej części, która obejmuje dwie sale wystawowe prezentowane są zbiory geologiczne dotyczące mineralogii złoża miedzi na Miedziance oraz minerałów współwystępujących, charakterystycznych dla regionu chęcińskiego. Zgromadzone są również okazy skał, minerałów i skamieniałości pochodzące z regionu świętokrzyskiego, terenu całej Polski oraz świata. Druga część zbiorów obejmuje artefakty górnicze i poeksploatacyjne, jak narzędzia i sprzęt górniczy, stosowany zarówno w górnictwie kruszcowym jak i skalnym oraz eksponaty związane z tradycjami górniczymi (mundury, odznaczenia, kufle i pamiątki okolicznościowe). Dopełnieniem tej części jest ekspozycja archiwalnych zdjęć z lat 50. i 80. XX wieku, przedstawiające górę Miedziankę, ostatnią kopalnię miedzi oraz powierzchniowe i podziemne wyrobiska górnicze. Druga część jest poświęcona wystawom czasowym o tematyce geologiczno-górniczej, organizowanym cyklicznie przez różne instytucje muzealne i naukowo-badawcze z Polski. Trzecia część poświęcona jest działalności górniczej braci Stanisława i Bolesława Łaszczyńskich w rejonie Miedzianki w pierwszych trzech dziesięcioleciach XX wieku. Obok Muzealnej Izby znajduje się czwarta część ekspozycji, na którą składa się lapidarium bloków skalnych, charakterystycznych dla obszaru chęcińskiego. Unikatowym obiektem pogórniczym, który zlokalizowany jest w niewielkiej odległości od Muzealnej Izby jest jedyna zachowana w Górach Świętokrzyskich wieża szybowa o konstrukcji kratowej z 1902 roku. Ustawiona jest ona nad szybem Piotr, ostatnim szybem wydobywczym kopalni miedzi w Miedziance. (źr. dr Grzegorz Pabian, kustosz Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance/Gmina i Miasto Chęciny)

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie