Biobanding w sporcie jako przełomowa metoda oceny oraz ukierunkowania rozwoju młodych zawodników w Polsce

Artykuł sponsorowany APS Portal
Biobanding w sporcie to innowacyjna i przełomowa metoda oceny młodych sportowców, która pozwala na grupowanie zawodników w oparciu o ich indywidualny rozwój biologiczny, a nie tylko na podstawie wieku kalendarzowego. Uwzględnia ona biologiczne oraz fizyczne czynniki wzrostu i rozwoju młodego człowieka.

Badania biobandingowe określą czy zawodnik ze względu na poziom rozwoju biologicznego jest przyporządkowany do grupy wczesno, późno czy normalnie dojrzewającej.

Wiedza ta pozwoli dostosować indywidualne obciążenia treningowe i uzyskać najlepsze możliwe efekty wykorzystania potencjału sportowego.

Kluczowe w planowaniu treningu jest określenie piku maksymalnego wzrostu, który pozwoli zidentyfikować okres wzmożonego ryzyka kontuzji i dobrać odpowiednią intensywność do danego okresu dojrzewania.

Wszystkie wyniki badań przeprowadzanych z APS Portal są przedstawiane w prosty i zrozumiały sposób w formie raportów dostępnych na platformie internetowej https://aps-portal.pl/ dla zalogowanych użytkowników, czyli rodziców lub trenerów. Cykliczne badania biobandingowe oraz analiza ich wyników pozwala implementować odpowiednie zmiany w planie treningowym, tak by rozwój sportowy młodego zawodnika był efektywny i dostosowany do jego aktualnego potencjału fizycznego.

Biobanding jest wykorzystywany w różnych dyscyplinach sportowych i wspomaga precyzyjną analizę potencjału sportowego. Szczególną przydatność tej metody doceniają trenerzy młodych zawodników piłki nożnej, aby zapewnić im prawidłowy rozwój sportowy zgodny z ich biologicznymi oraz fizycznymi możliwościami. Niestety metoda ta nadal jest słabo rozwinięta w Polsce, będąc kluczowym obszarem rozwoju młodych sportowców, natomiast z powodzeniem wykorzystywana jest przez kluby w Europie i na świecie.

Analiza potencjału sportowego bazująca na biobandingu pozwala przewidzieć okres maksymalnego wzrostu dziecka, który wiąże się ze wzmożonym ryzykiem kontuzji. Odpowiednio dobrany plan treningowy oparty na biobandingu pozwala zminimalizować ryzyko nieodwracalnych urazów, które w fazie dojrzewania mogą wziąć się np. z przetrenowania. Badania dają przestrzeń trenerom do świadomego przeprowadzenia młodych sportowców przez najważniejszy etap związany z ich rozwojem, czyli fazą dojrzewania, która ma ogromny wpływ na ich poziom motywacji do dalszego uprawiania sportu. Spadki szybkości, wytrzymałości czy zmian koordynacji ruchowej, są naturalną reakcją organizmu sportowców na tym etapie dorastania. Ważnym jest, aby budować tę świadomość zarówno u zawodników, rodziców jak i trenerów, ponieważ bardzo często młodzi ludzie uprawiający sport są niesłusznie posądzani o brak zaangażowania czy niechęć do zajęć sportowych, a to jest ich naturalna reakcja, podczas której wymagają wsparcia, a nie oceny. Odpowiednie wsparcie podczas tego kluczowego etapu rozwoju młodych sportowców, pozwala uniknąć odpływu zawodników, którzy zaczynają odczuwać spadki formy, będące naturalnym stanem podczas okresu dojrzewania. Zawodnicy o podobnym poziomie rozwoju biologicznego ćwiczą i rywalizują z rówieśnikami na tym samym lub zbliżonym poziomie dorastania, dzięki czemu ich wyniki są bardziej miarodajne.

- Badanie różnic w dojrzałości fizycznej młodych zawodników pozwala zastosować optymalne metody treningu. Prawidłowo wykonane badanie biobandingowe określa jednostki wczesno, bądź późno dojrzewające. Identyfikując takie przypadki na tle zawodników dojrzewających zgodnie z metryką rozwoju jesteśmy w stanie zapobiec rezygnacji z uprawiania sportu spowodowanej słabszymi wynikami. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że młode osoby różnie przechodzą etap dojrzewania, ponieważ każde dziecko jest inne i każdy organizm jest inny. Przykładowo zdarza się, że młody sportowiec ma zaburzenia związane z nadmiernym wzrostem, co może przekładać się na spadki szybkości czy zmiany w koordynacji ruchowej, co z kolei przy dużej intensywności wysiłkowej może powodować urazy lub nawet doprowadzić do poważnej kontuzji. Działając w ten sposób wspieramy rozwój fizycznych możliwości dziecka, a także dotykamy bardzo istotnego elementu jego rozwoju, czyli wsparcia psychologicznego. Wykorzystanie biobandingu w analizie potencjału sportowego ma przełomowe znaczenie i powinno być szeroko wykorzystywane w procesie szkolenia sportowego młodych zawodników. – mówi Tomasz Wolak, Licencjonowany trener piłkarski, ekspert APS-Portal.

Biobanding oparty jest na wiedzy oraz metodach z różnych dziedzin nauki, w tym medycyny sportowej czy psychologii sportu.

- Wykorzystanie w biobandingu wielu dziedzin nauki pozwala na kompleksowe podejście do rozwoju i szkolenia dzieci w sporcie, biorąc pod uwagę szczególnie ich biologiczne aspekty dojrzałości fizycznej. Analiza potencjału sportowego moim zdaniem powinna być podstawowym narzędziem pracy ze sportowcami i determinować każdą decyzję odnośnie planowanego rozwoju. Połączenie fachowej wiedzy z planem treningowym daje najlepsze rezultaty i to powinno być wspólnym celem zarówno zawodników, jak i trenerów. Zrozumienie tych zależności odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. – dodaje Tomasz Wolak, Licencjonowany trener piłkarski, ekspert APS-Portal.

Przyszłość biobandingu w Polsce zapowiada się obiecująco, ponieważ obserwujemy stały wzrost zainteresowania świadomym treningiem oraz promowaniem postaw prozdrowotnych. Zdrowy styl życia stał się popularny, Polacy mają coraz większą świadomość na temat korzyści wynikających z utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Zwracają tym samym szczególną uwagę na regularną a jednocześnie bezpieczną aktywność fizyczną swoich dzieci. Biobanding wpisuje się w ten trend i prognozujemy, że będzie częściej wykorzystywany w sporcie, aby zapewnić optymalną ocenę potencjału zawodników i szkolenie odpowiednie do ich indywidualnych fizycznych cech, a także predyspozycji. Wykorzystanie biobandingu w analizie potencjału sportowego stanowi doskonałe narzędzie monitorowania rozwoju zawodników i dostosowania planów treningowych w celu maksymalizacji ich potencjału oraz osiągania przez zawodników długoterminowych sukcesów.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej https://www.analizapotencjalusportowego.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Biobanding w sporcie jako przełomowa metoda oceny oraz ukierunkowania rozwoju młodych zawodników w Polsce - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie