Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biogazownia powstaje w Gołoszycach w gminie Baćkowice. Ruszy jesienią, pierwsze umowy z rolnikami już podpisane. Zobacz zdjęcia

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Budowa biogazowni w Gołoszycach w gminie Baćkowice.
Budowa biogazowni w Gołoszycach w gminie Baćkowice. Marcin Ślusarz
Już niemal za połową są prace na budowie elektrociepłowni na gaz rolniczy w Gołoszycach w gminie Baćkowice w powiecie opatowskim. Właściciel, Polska Grupa Biogazowa, planuje uruchomienie na jesień, a pierwsze kontrakty z rolnikami już zostały podpisane.

Budowa biogazowni w gminie Baćkowice

Jak informuje właściciel biogazowni, zaawansowanie budowy jest na poziomie około 50 procent. - Zrealizowane zostały nadziemne i podziemne zbiorniki technologiczne. Lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego zrealizował zakres umożliwiający przyłączenie biogazowni do sieci elektroenergetycznej. Obecnie, po okresie zimowym, wznawiane są prace ziemne - nasypy, stabilizacje, warstwy konstrukcyjne pod drogi - przekazuje Monika Rocławska, kierownik Działu Relacji Inwestorskich oraz kierownik Projektu z Polskiej Grupy Biogazowej.

Spółka przewiduje uruchomienie biogazowni w Gołoszycach na jesień 2022 roku, na przełomie września i października, ale wiele zależy od sytuacji na rynku spowodowanej działaniami wojennymi za wschodnią granicą kraju oraz pandemią koronawirusa.

Pierwsze umowy biogazowni Gołoszyce z rolnikami

Jak informuje Monika Rocławska, przedsiębiorstwo prowadzi rozmowy z właścicielami gospodarstw rolnych. - Pierwsze kontrakty są już zawarte. Nawiązujemy również współpracę z zakładami przetwórstwa rolno-spożywczego z regionu. Bardzo pozytywnie oceniamy przyszłą kooperację w zakresie pozyskiwania wymaganego do eksploatacji substratu dla tej nowo realizowanej inwestycji - wyjaśnia. Firma będzie skupować takie surowce, jak wszelkiego rodzaju kiszonki i zielonki roślin energetycznych, wytłoki, wysłodki oraz pozostałości z przetwórstwa rolno-spożywczego. Ceny będą uzależnione od warunków rynkowych.

Energia i ciepło z gminy Baćkowice także do sieci krajowych

- Gaz, który będzie powstawać w procesie, zostanie wykorzystany do produkcji energii i ciepła - informuje kierownik projektu. Jak wyjaśnia, przedsięwzięcie, jakim jest produkcja biogazu w elektrociepłowni na biogaz rolniczy, polega na produkcji biogazu w wyniku beztlenowej mokrej fermentacji metanowej. W ramach tego procesu produkcyjnego wytworzony biogaz zostaje wykorzystany jako paliwo napędowe silnika do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.

- Wytworzony biogaz w ramach powyższego procesu podlega spaleniu w komorach jednostki kogeneracyjnej i przetworzony zostaje na energię elektryczną i ciepło. Wytworzona energia elektryczna w pierwszej kolejności zagospodarowywana jest na potrzeby własne funkcjonowania elektrociepłowni, a pozostała część wprowadzona do krajowej sieci elektroenergetycznej SN 15 kV należącej do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej. Energia cieplna będzie wykorzystywana na potrzeby własne, a reszta do procesów suszenia drewna i sprzedawana odbiorcom zewnętrznym. Planuje się przetwarzanie do 49 000 Mg (red. - ton) substratu rocznie - tłumaczy Monika Rocławska.

Praca w zakładzie w biogazowni

Do obsługi biogazowni zatrudnionych zostanie trzech operatorów, w tym jeden w randze kierownika. Na tych stanowiskach zatrudniane są osoby z wykształceniem średnim technicznym, elektrycznym lub mechanicznym.

Biogazownia w Gołoszycach nie będzie uciążliwa dla mieszkańców

Ważne dla społeczeństwa gminy jest aspekt odoru. Jak zapewnia Polska Grupa Biogazowa, by zminimalizować emisję substancji mogących powodować uciążliwości zapachowe, zastosowano szczelne zbiorniki, w których będą utrzymywane zakupione kiszonki i inne produkty. - Substraty w postaci płynnej będą dozowane za pomocą szczelnego złącza, bezpośrednio z samochodu je dowożącego. Silosy, gdzie będą magazynowane substraty w postaci kiszonek czy odchodów zwierząt będą przykrywane folią. Jedyny moment, w którym może być powodowana emisja jest chwila dozowania substratów stałych do zbiornika zarobowego. Zgodnie z dobrymi praktykami funkcjonującymi na terenie biogazowni, operatorzy po zadozowaniu porcji substratu zamykają klapę zbiornika. Ponadto w procesie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach uwzględniono do modelowania zanieczyszczeń substancjami odorotwórczymi przewidywany czas otwarcia klapy, obliczenia nie wykazały przekroczeń emisji zanieczyszczeń - zaznacza Monika Rocławska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie