MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z większym budżetem na Rolnictwo 4.0. Do koperty finansowej za 2023 rok trafi dodatkowo ponad 300 mln złotych

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dofinansowanie można wykorzystać m.in. na zakup dronów rozpoznawczych.
Dofinansowanie można wykorzystać m.in. na zakup dronów rozpoznawczych. pixabay.com/Paskvi/zdjęcie ilustracyjne
Kolejny nabór z 2023 roku będzie objęty zmianą kwoty. Zwiększenie puli dotyczy „Inwestycji na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu” z KPO w zakresie rolnictwa 4.0. Rolnicy będą mieli do pozyskania 492 mln zł.

Spis treści

Dla kogo dofinansowanie?

Pomoc obejmuje przedsięwzięcia, które wdrażają systemy teleinformatyczne i rozwiązania cyfrowe do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych. Składający będą więc mogli ubiegać się o refundację kosztów związanych m.in. z zakupem maszyn, sprzętu, oprogramowań czy aplikacji. Mogą też nabyć systemy zarządzania gospodarstwem, drony rozpoznawcze lub specjalistyczne roboty.

Zobacz więcej: Miliard złotych bonusu w popularnym naborze! Więcej pieniędzy na rozwój małych gospodarstw za 2023 rok. Kiedy tegoroczny nabór?

Jak podała Strefa Agro w ubiegłym roku, do naboru przystąpić mogły osoby fizyczne, które:

  • są pełnoletnie,
  • mają nadany numer identyfikacyjny,
  • podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w ramach ustawy; lub przyznano im płatności bezpośrednie co najmniej w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie wsparcia (jeśli w danym roku nie przyznano jeszcze płatności, to co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku); lub są producentami rolnymi w rozumieniu ustawy.

Rolnictwo 4.0. Wniosków było sporo

Wnioski o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z planu rozwojowego w zakresie rolnictwa 4.0 można było składać od 15 listopada do 15 grudnia 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że nabór spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Aby objąć wsparciem jak największą liczbę przedsięwzięć, resort rolnictwa zwiększył kwotę przeznaczoną na nabór ze 164 mln zł do 492 mln zł. W praktyce więc zwiększy się liczba beneficjentów.

Czy będzie II nabór? Potrzebna zgoda KE

Trwa II rewizja KPO, według zapowiedzi rząd chce zwiększyć budżet na wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0. Pula w tym roku ma być na tyle spora, żeby wielu rolników mogło z niej skorzystać.

II nabór wniosków w tym zakresie zostanie uruchomiony po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Informację o tym naborze opublikujemy ze stosownym wyprzedzeniem, widnieje w komunikacie MRiRW.

Źródło: MRiRW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicy z większym budżetem na Rolnictwo 4.0. Do koperty finansowej za 2023 rok trafi dodatkowo ponad 300 mln złotych - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie