MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bochenek z Iwanisk doceniony

Michał LESZCZYŃSKI
Piekarz Stanisław Bednarski z synem Januszem w Iwaniskach prowadzą piekarnię od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Piekarz Stanisław Bednarski z synem Januszem w Iwaniskach prowadzą piekarnię od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. archiwum
Chleb iwański z piekarni rodziny Bednarskich w Iwaniskach został wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych.

Chleb trafił na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lutym 2011. Na stronie ministerstwa można przeczytać dokładny opis procesu wypieku.

O tym, że chleb wypiekany tradycyjną metodą i w oparciu o przedwojenne przepisy i jest wyjątkowy wiedzą chyba wszyscy mieszkańcy powiatu opatowskiego. Pieczywo z Iwanisk trafia na stoły w najdalszych krańcach województwa świętokrzyskiego.
Po chleb na zakwasie przyjeżdżają też smakosze z innych części Polski.

- Kiedyś przyjechał człowiek ze stolicy. Kupił dwadzieścia bochenków chleba - mówi piekarz Stanisław Bednarski.
Chleb można kupić w Iwaniskach w piekarni. Kiedy nadchodzi czas wyjmowania pieczywa z pieca, w niewielkim pomieszczeniu ustawia się kolejka. Czym różni się chleb iwański od tych, które możemy kupić na półce w każdym sklepie?
- Do chlebów dodaje się teraz różne specyfiki. Ja robię chleb na zakwasie - wyjaśnia pan Stanisław. - To przedwojenny przepis.
Żeby chleb był dobry, trzeba pamiętać o każdym szczególe. Najważniejsza jest metoda wypiekania. Piec chlebowy w piekarni w Iwaniskach jednorazowo mieści około 90 bochenków.

- W piecu palimy drewnem. Piec opalany węglem nie zdaje egzaminu - tłumaczy piekarz. - Nie używamy też żadnych blach, na blasze chleb wychodzi gorszy. Najlepszy jest ten pieczony na cegłach szamotowych.
Rodzina Bednarskich, pan Stanisław wraz z synem Januszem, prowadzi piekarnię od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jednak z tajnikami wiedzy piekarskiej pan Stanisław zapoznawał się już od czasów okupacji.

Jakość chleba docenili urzędnicy. Wyrób spod opatowskiej gminy trafił na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na stronie ministerstwa można przeczytać dokładny opis procesu wypieku. Informacja ta przygotowana została przez Kingę Czub, nauczycielkę z Publicznego Gimnazjum w Iwaniskach. "Receptura przygotowania chleba iwańskiego znana jest na terenach województwa świętokrzyskiego od ponad czterdziestu lat. Z resztek pozostawionego w dzieży ciasta przygotowywany jest tak zwany zaczyn do nowego zakwasu. Z odpowiednio wyrobionego ciasta, ręcznie formowane zostają bochenki chleba. Następnie układane są na wcześniej przygotowanych deskach i pozostawione do wyrośnięcia na około dwadzieścia minut. Chleb wypiekany jest w piecu trzonowym zbudowanym z cegły szamotowej i opalany drzewem iglastym. Po wyjęciu chleba z pieca smarowany jest on wodą, co nadaje połysk wierzchniej skórce. O walorach chleba iwańskiego decyduje - jak przed laty: zmysł piekarza, wyjątkowa znajomość sztuki piekarskiej, duże doświadczenie w fachu piekarza oraz przywiązanie do tradycji piekarskiej. Tworzony z sercem, bez użycia jakichś skomplikowanych maszyn, pachnie i smakuje niezwykle".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie