Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Bonum Publicum” Nagroda Burmistrza Miasta Sandomierza wznowiona po trzech latach przerwy

(GOP)
Po trzech latach przerwy wznowiony został konkurs, któremu patronuje Aleksander Patkowski, sandomierzanin, twórca regionalizmu polskiego, pedagog i pisarz.

Zainicjowany w 1998 roku konkurs doczekał się 12 edycji. Wznawiany jest w nowej osłonie, pod nieco inną nazwą - „Bonum Publicum” Nagroda Burmistrza Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego. - Oczekujemy zgłoszeń od wszystkich, którzy swoją twórczą postawą budują wizerunek Polski nowoczesnej, kreatywnej, godnej pełnego uczestnictwa w zjednoczonej społeczności europejskiej – mówią organizatorzy konkursu.

W dotychczasowych edycjach nagrodzono łącznie ponad 40 osób i organizacji z różnych stron kraju. Laureaci mogą pochwalić się cennymi i ciekawymi inicjatywami, na przykład Mikołaj Buszko został nagrodzony za organizowanie Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, Towarzystwo Przyjaciół Słońska za powołanie „Rzeczpospolitej Ptasiej”, Alicja i Stefan Schmidtowie za stworzenie Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu, a sandomierskie Stowarzyszenie „Dobrze, że jesteś” za działalność na rzecz niepełnosprawnych.

W tym roku nagroda będzie przyznawana w dwóch kategoriach: „za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności, wszelkich form aktywności społecznej kształtującej obywatelski stosunek do rzeczywistości” oraz „za publikacje książkowe poświęcone historycznej ziemi sandomierskiej, które ukazały się w roku poprzedzającym przyznanie nagrody”.

- Wprowadziliśmy drugą kategorię, aby przekonać się, na ile żywa jest w świadomości ziemia sandomierska, na ile ludzie chcą ją poznawać i pisać na jej temat. Kategoria obejmuje wszelkie druki, nie tylko książkę historyczną, ale również literacką - tłumaczy Jerzy Krzemiński, sekretarz konkursu, kustosz Muzeum Okręgowego.

Propozycje będzie oceniać jury pod przewodnictwem pisarza Wiesława Myśliwskiego. Wśród członków jury jest także między innymi Hanna Patkowska, córka patrona nagrody. Zgłoszenia należy przesyłać do końca kwietnia na adres Muzeum Okręgowego. Ogłoszenie decyzji nastąpi do 1 czerwca. Wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu w Zamku Kazimierzowskim. Laureaci otrzymają statuetkę wykonaną przez artystę Józefa Opalę.

Podobnie jak w minionych latach przygotowywana jest edycja nagrody dla młodzieży. Organizuje ją Collegium Gostomianum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie