MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Branża gospodarki odpadami ma się dobrze mimo pandemii koronawirusa. Opowiada Stefan Sikora, prezes zarządu Bio-Med w Górkach Szczukowskich

Paweł Więcek
Stefan Sikora, prezes zarządu Bio-Med w Górkach Szczukowskich
Stefan Sikora, prezes zarządu Bio-Med w Górkach Szczukowskich
Rynek usług w agonii. Przemysł tnie produkcję. Tymczasem branża gospodarki odpadami ma się równie dobrze co przed wybuchem pandemii koronawirusa. - Realizujemy działalność operacyjną w ostrzejszym reżimie sanitarnym – mówi Stefan Sikora, prezes spółki Bio-Med z podkieleckich Górek Szczukowskich.

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa SARS-Cov-2 rząd wprowadził kwarantannę społeczeństwa i zamroził do odwołania sporą część gospodarki. Na szeroko pojętym rynku usług przedsiębiorcy liczą straty albo właśnie zamykają biznesy. W niektórych sektorach przemysłu ogranicza się produkcję, bo spada liczba zamówień. Broniąc się przed upadkiem firmy tną wynagrodzenia i zwalniają pracowników. Wielu ekonomistów twierdzi, że najgorsze dopiero nadejdzie…

Ale kryzys nie zainfekował wszystkich gałęzi gospodarki. Odporna na zawirowania okazuje się branża ekologii odpadów.

- To wynika ze specyfiki sektora. Zresztą w okresie izolacji mamy jeszcze więcej pracy, ponieważ mieszkańcy generują zwiększoną ilość odpadów komunalnych. Śmieci trzeba posortować i przerobić, zapewnić także ciągłość odbioru osadów z oczyszczalni – mówi Stefan Sikora, prezes zarządu Bio-Med z Górek Szczukowskich w gminie Piekoszów. Firma od 19 lat lat świadczy kompleksowe usługi związane z gospodarką odpadami w zakresie zbiórki, transportu, odzysku i unieszkodliwiania. Spółka posiada także znaczący udział w rynku odpadów przemysłowych. - Utrzymaliśmy również produkcję paliwa alternatywnego oraz nawozów ograniczno-mineralnych Gramed i Feniks – dodaje Stefan Sikora.

Branża gospodarki odpadami ma się dobrze mimo pandemii koronawirusa. Opowiada Stefan Sikora, prezes zarządu Bio-Med w Górkach Szczukowskich

Jak zaznacza, z powodu pandemii koronawirusa przedsiębiorstwo realizuje działalność operacyjną w ostrzejszym reżimie sanitarnym. - Produkcja pracuje na dwie zmiany, ale obecnie nie stykają się one ze sobą, co pozwoliło ograniczyć do minimum możliwość kontaktu fizycznego między członkami załogi. Wszyscy pracownicy zostali wyposażeni w niezbędne materiały ochrony osobistej. Regularnie odbywa się dezynfekcja hali produkcyjnej oraz pomieszczeń socjalnych. Pracownicy otrzymali żele antybakteryjne, by mogli utrzymać higienę sanitarną dłoni. Zmieniliśmy organizację pracy biura wedle zasady: jeden pokój, jedna osoba. Sporo osób świadczy pracę zdalnie, z domu – mówi Stefan Sikora.

- Mam nadzieję, że po wygaszeniu pandemii inne sektory gospodarki szybko staną na nogi. Gospodarka to system naczyń połączonych, więc wszyscy jesteśmy od siebie uzależnieni, ale bez branży odpadowej praktycznie niemożliwe jest funkcjonowanie innych obszarów. Jako Bio-Med z jednej strony obsługujemy końcowe etapy konsumpcji oraz produkcji naszych partnerów biznesowych, z drugiej – wytwarzając nawozy dostarczamy artykuł kluczowy w pierwszej fazie produkcji rolno-spożywczej. Taka dywersyfikacja działalności wzmacnia naszą odporność na wstrząsy ekonomiczne – podkreśla Stefan Sikora.

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Ważne telefony: Koronawirus w Świętokrzyskiem. Gdzie dzwonić po pomoc i informacje? Ważne telefony

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie