Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa wielkiej hali we Włoszczowie za 11 milionów złotych do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych na półmetku (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Od prawej burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Wiktor Fatyga, kierownik zakładu Tomasz Kwiatkowski.
Od prawej burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Wiktor Fatyga, kierownik zakładu Tomasz Kwiatkowski. UG Włoszczowa
W Zakładzie Przetwarzania Odpadów Komunalnych Kępny Ług we Włoszczowie od ubiegłego roku trwa budowa hali rozładunku i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych. Zakład będzie tu produkował ze śmieci paliwo alternatywne na własne potrzeby.

Stalowa konstrukcja i wylewki wyglądają imponująco. Wcześniej wybudowana została płyta kompostowa o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, gdzie odpady będą poddawane biologicznemu procesowi przetwarzania. W postaci ciekłej paliwo będzie odprowadzane do zbiorników, a następnie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń lub do produkcji energii elektrycznej. Powstanie też myjnia, która poprawi czystość i bezpieczeństwo oraz nowa waga dla pojazdów, wyposażona w sygnalizację świetlną. Trwają również zakupy nowych maszyn i urządzeń.

Wartość całej inwestycji to prawie 11 milionów złotych, z czego 6,8 miliona złotych stanowi dotacja z Unii Europejskiej. Modernizacja składowiska rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku i ma potrwać do września przyszłego roku. To pierwsza tak poważna inwestycja ekologiczna włoszczowskiej spółki.

W piątek, 2 lipca, postęp prac oglądał burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. - Jesteśmy już w połowie budowy. Zdążymy w terminie - pokazywał prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie Wiktor Fatyga.

Inwestycja jest niezwykle potrzebna. Budowa rozpoczęła się niemal w ostatnim momencie, ponieważ nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak szybko odpadów przybywa. Pionierskie zakłady produkcji paliw alternatywnych powstawały w regionie dziesięć lat temu. Jednym z pierwszych był zakład w Karsach, oddany w 2012 roku. Na wysypisku Kępny Ług spółka planuje dalsze inwestycje - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie